Maturanti se letos v matematice mírně zlepšili. Vypořádávají se s tím statečně, ocenila Valachová

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 19. 5. 2017 17:03
Maturitu z matematiky zvládlo 78 procent studentů, což je o procento více než loni. Zkoušku z češtiny úspěšně napsalo 90 procent maturantů, což je oproti loňsku mírné zhoršení. Podle ředitele Cermatu, který zkoušky připravuje, je to tím, že se žáci připravují drilováním testů, a pokud se objeví nový typ otázky, zaskočí je to. Ministryně školství Kateřina Valachová se proti tomu ohradila. Žáci se prý v hodinách nebiflují testy. Letos poprvé se rovněž konaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy, lépe se žákům dařilo v matematice.
Jednotné přijímací zkoušky psali žáci letos poprvé.
Jednotné přijímací zkoušky psali žáci letos poprvé. | Foto: Thinkstock

Praha - V testu z matematiky se úspěšnost studentů mírně zlepšila. Letos si maturitu z matematiky vybralo více gymnazistů, podle ředitele Cermatu, který zkoušky organizuje, se ale zvedla neúspěšnost u gymnazistů. "Propadlo jich víc, takže je vidět, že na gymnázia míří větší podíl slabších žáků," říká Jiří Zíka.

Čeština dopadla téměř stejně jako loni, propadlíků přibylo jen o jeden procentní bod. Maturitu zvládlo 90 procent žáků. Průměrný dosažený počet bodů se ale v obou dvou předmětech zhoršil.

Celková úspěšnost odpovídá 83,5 procenta. Oproti loňskému roku je to pokles o  0,7 procenta.

K prvnímu pokusu se letos přihlásilo 69 823 středoškoláků, což bylo zhruba o 900 méně než loni. Matematiku si vybrala čtvrtina maturantů, tři čtvrtiny středoškoláků zvolili raději cizí jazyk. Za čtyři roky už budou gymnazisté povinně maturovat z češtiny, matematiky i cizího jazyka. O rok později by se měli přidat studenti ostatních odborných škol. 

Loni z matematiky maturovalo o 1,5 procenta méně středoškoláků než loni. "Ukazuje se, že žáci se s matematikou vypořádávají statečně, byť možná není oblíbená, a jsem ráda, že se v ní mírně zlepšili," uvedla na tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová.

Centrální hodnocení slohů neúspěšnost o moc nezvedlo

Z anglického jazyka letos maturovalo přes 46 tisíc studentů, z nichž 40 tisíc uspělo. Je to o trochu horší výsledek než loni. Daleko menší zájem měli studenti o maturitu z německého jazyka, ke které se přihlásilo jen 1716 maturantů a uspělo jich 1397. Podle Zíky vzrostla úspěšnost v ruštině.

Maturitní testy se letos psaly od 2. do 5. května, sloh z češtiny už 11. dubna. Centrální hodnocení písemných prací společné části ještě stále probíhá, ale podle ředitel Cermatu Zíky je už přečtených 99 procent prací.

Ještě loni hodnotili slohy učitelé na školách, letos se po třech letech hodnocení vrátilo Cermatu. A to proto, že učitelé, kteří žáky znali, jim pomáhali - zejména u hraničního počtu bodů žákům podle analýzy Cermatu přidávali bod, aby nepropadli. Jenže se ukázalo, že stejně "hodní" jsou i hodnotitelé v Cermatu. Zíka původně odhadoval, že neúspěšnost stoupne o deset procentních bodů, nakonec se zvýšila jen o 2,3 procentního bodu. "Hodnotitelé jsou lidé, a pokud najdou šanci maturantovi přidat bod, tak mu ho přidají. A já s tím počítám," řekl k tomu Zíka.

Maturita pokračuje od úterý 16. května 2017 ústními zkouškami společné části maturitní zkoušky a zkouškami profilovými a potrvá až do 12. června 2017

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy