Zde je nové vysvědčení českých škol. Obsahuje příjemná překvapení i alarmující data

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 12. 2019 18:55
Projděte si výsledky mezinárodních srovnávacích testů PISA 2018. Mezinárodní hodnocení 15letých žáků každé tři roky zjišťuje, nakolik získali dovednosti a znalosti klíčové pro plnohodnotné zapojení do společnosti. Šetření se zaměřuje na čtenářskou, matematickou a přírodovědnou gramotnost i na zjišťování spokojenosti žáků. Testy ovládli Estonci, porazili i Finy.
Foto: Thinkstock

Zaostávání ve čtenářské gramotnosti se zastavilo, stále jsou v ní ale žáci nejslabší

Ve čtenářské gramotnosti se Češi od průměru OECD výrazně neliší, ačkoliv při minulém testování v roce 2015 byli spíše podprůměrní. Nutno dodat, že se tak stalo nejen díky mírnému českému zlepšení, ale také kvůli poklesu evropského průměru v této oblasti. "Ve čtenářské gramotnosti jsme zaostávali málo. A teď jsme těsně nad, protože my jsme nepatrně posílili a průměr klesl. Je to určitě lepší než naopak, ale stále to mohou být spíše náhodné posuny," komentuje to sociolog Daniel Prokop.

Ve čtenářské gramotnosti zaostává Česko dlouhodobě, zaostávalo dokonce i zkraje tisíciletí, kdy přitom v matematice a přírodních vědách poráželo velkou část světa. V roce 2018 získali čeští žáci v průměru 490 bodů, což je podobný výsledek jako ve výsledkově úspěšném roce 2000, kdy to bylo 492 bodů. Čeští žáci dlouhodobě zaostávají ve schopnosti pracovat s textem a kritickým myšlením správně zhodnotit obsažené informace.

 

Právě se děje

Další zprávy