Zde je nové vysvědčení českých škol. Obsahuje příjemná překvapení i alarmující data

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 12. 2019 18:55
Projděte si výsledky mezinárodních srovnávacích testů PISA 2018. Mezinárodní hodnocení 15letých žáků každé tři roky zjišťuje, nakolik získali dovednosti a znalosti klíčové pro plnohodnotné zapojení do společnosti. Šetření se zaměřuje na čtenářskou, matematickou a přírodovědnou gramotnost i na zjišťování spokojenosti žáků. Testy ovládli Estonci, porazili i Finy.
Foto: Thinkstock

Zaostávání ve čtenářské gramotnosti se zastavilo, stále jsou v ní ale žáci nejslabší

Ve čtenářské gramotnosti se Češi od průměru OECD výrazně neliší, ačkoliv při minulém testování v roce 2015 byli spíše podprůměrní. Nutno dodat, že se tak stalo nejen díky mírnému českému zlepšení, ale také kvůli poklesu evropského průměru v této oblasti. "Ve čtenářské gramotnosti jsme zaostávali málo. A teď jsme těsně nad, protože my jsme nepatrně posílili a průměr klesl. Je to určitě lepší než naopak, ale stále to mohou být spíše náhodné posuny," komentuje to sociolog Daniel Prokop.

Ve čtenářské gramotnosti zaostává Česko dlouhodobě, zaostávalo dokonce i zkraje tisíciletí, kdy přitom v matematice a přírodních vědách poráželo velkou část světa. V roce 2018 získali čeští žáci v průměru 490 bodů, což je podobný výsledek jako ve výsledkově úspěšném roce 2000, kdy to bylo 492 bodů. Čeští žáci dlouhodobě zaostávají ve schopnosti pracovat s textem a kritickým myšlením správně zhodnotit obsažené informace.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy