Výsledek Janotova balíčku: Chystají se žaloby na stát

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
9. 12. 2009 11:58
Farmaceutické firmy se chtějí bránit, balíček je prý v rozporu se zákony.
Pilulky. Ilustrační foto
Pilulky. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Místo plánovaných úspor žaloby. Takový dopad bude mít zřejmě takzvaný Janotův balíček úsporných opatření. Alespoň pokud jde o tu část, která se týká zdravotnictví. Farmaceutické firmy se proti změnám chtějí bránit.

Mají prý v rukou právní rozbor, který říká: některá opatření mohou být v rozporu s českou ústavou i s evropskou legislativou. Uvažují dokonce o stížnosti u Evropské komise. Na podobné problémy už právníci ostatně upozorňovali při projednávání normy v Senátu. 

"Na problémy jsme byli upozornění dokonce ze tří stran, vždy od odborníků na ústavní právo. Balíček obsahuje asi pět napadnutelných bodů. Než ale k žalobám přistoupíme, pokusíme se ještě vyjednat změnu s ministerstvem zdravotnictví," řekl deníku Aktuálně.cz ředitel České asociace farmaceutických firem Emil Zörner.

Jednání by se mělo uskutečnit ještě před koncem roku. Změny by totiž měly začít platit od 1. ledna.

Co firmám a právníkům vadí?

Do úsporného balíčku se dostal odstavec, který by měl na první pohled výrazně ušetřit veřejné peníze. Ministerstvo odhadlo úspory na 2,7 miliardy korun.

Mělo by je přinést plošné snížení všech cen léků o 7 procent. To by se mělo dít jednou ročně. O stejnou částku se sníží také úhrada, tedy část, kterou zaplatí pojišťovna. To ale jen u těch medikamentů, které ještě neprošly pravidelnou každoroční revizí Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Ministerstvo tak chce zachránit to, že jím řízený Státní ústav pro kontrolu léčiv pravidelné revize cen i úhrad léků nestíhá. "Ušetří se, aniž by se to jakkoliv dotklo pacientů. Okamžitě se uspoří například ve výdajích na léky, protože ten návrh obsahuje také okamžité snížení cen a úhrad," řekl už dříve náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

V rozporu s ústavou i evropskou legislativou 

Podle právních rozborů se ale ceny léků hromadně a plošně snižovat nesmí. "Úřady smějí hýbat s cenami a úhradami léků jen v rámci správního řízení," upozornil už při projednávání balíčku v Senátu právník České lékařské komory Jaroslav Maršík.

1. náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Nastoupí na uvolněné místo?
1. náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Nastoupí na uvolněné místo? | Foto: Ludvík Hradilek

Říká to zákon, který Česko přijalo před dvěma lety kvůli evropské legislativě. Ta požaduje, aby se ceny a úhrady léků snižovaly "transparentně". To znamená ve správním řízení, kde má každá strana - tedy i výrobce a pojišťovna - možnost se proti rozhodnutí úřadů odvolat.

Při plošném snížení cen ale pojišťovny a výrobci možnost odvolání ztrácejí. Úsporný balíček totiž povoluje pouze jednu výjimku - výrobce se smí ohradit jen v případě, že se cena stane vůbec nejnižší v celé Evropě.

"Ztrácí se individuální řízení, ztrácí se možnost další revize, protože plošně snížená cena bude rok fixovaná," potvrzuje Zörner.

Kromě toho podle něj přijdou někteří pacienti o plně hrazený lék. "Kombinace vyšší daně z přidané hodnoty a plošného sedmiprocentního snížení způsobí podle našich analýz to, že z některých terapeutických skupin vypadnou léky bez doplatku," říká Zörner. Na lék bez doplatku má přitom pacient právo podle české ústavy.

Ministerstvo jednat bude 

Ministerstvo zdravotnictví se s firmami jednat chystá. Slibuje si od toho ale jediné: Upřesnit, kterých léků se stížnosti týkají. Náměstek ministryně Marek Šnajdr totiž trvá na tom, že Janotův balíček stabilizuje rozpočet českého zdravotnictví. "Jednání technického charakteru se povedou," potvrdil jen Šnajdr.

Snížení cen a úhrad je navíc podle něj jen přechodné ustanovení. Platit má jen rok. Tomu ale firmy nevěří. "Kdo nám dá jistotu, že se situace nebude opakovat. Kdo určí, že skončila recese, která si vyžaduje mimořádná opatření," řekl Zörner.

 

Daniela Filipiová - vítězná.
Daniela Filipiová - vítězná. | Foto: Ondřej Besperát

Exministryně zdravotnictví Daniela Filipiová, za níž protikrizový balíček vznikal, navíc namítá. "Když se balíček tvořil, právníci ho zkoumali. Myslím, že to bylo poměrně ošetřeno. Neozvaly se proti němu tehdy ani žádné připomínky," řekla Filipiová.

Balíček opatření, který za ní ministerstvo vytvořilo, se od toho současného prakticky neliší. Jen místo původních pěti procent snižuje plošně ceny i úhrady léků o sedm procent.

S cenami a úhradami léků jsou v Česku problémy už druhým rokem.

Správní řízení, která se musí kvůli cenám léčiv pořádat, vede Státní ústav pro kontrolu léčiv. Svěřil mu to ústavní soud, když Česku hrozila žaloba od evropského soudu. A to právě kvůli nemožnosti odvolání.

 

Právě se děje

Další zprávy