Vyškrtnutý kandidát VV se soudí s Johnem a chce omluvu

ČTK ČTK
14. 2. 2011 15:45
Někdejší předvolební dvojka Věcí veřejných v Ústeckém kraji chce i odškodnění 300 tisíc
Předseda Věcí veřejných Radek John
Předseda Věcí veřejných Radek John | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Městský soud v Praze se začal zabývat žalobou Josefa Horvátha, staženého na poslední chvíli z kandidátky Věcí veřejných do sněmovních voleb, na stranu a jejího předsedu Radka Johna.

Horváth požaduje omluvu a 300 tisíc korun za to, že o něm John prohlásil, že nemá čistý trestní rejstřík a byl pravomocně odsouzen za podvod.

Josef Horváth, který si změnil příjmení na Ermold, byl podle svých slov na Teplicku veřejně známou osobou. Loni na podzim před sněmovními volbami vedl kampaň VV a byl na druhém místě kandidátky strany v Ústeckém kraji.

Ve chvíli, kdy podle něj bylo jisté, že získá mandát, nařkly ho Věci veřejné z načerno vylepovaných plakátů. Grémium rozhodlo o jeho vyřazení z kandidátní listiny.

Horváthovou reakcí bylo tvrzení, že byl odvolán kvůli kritice podnikatelských praktik uvnitř strany. Den poté vystoupil podle žaloby John s tím, že byl Horváth pravomocně odsouzen za podvod, údajně vylákal od svého německého podnikatelského partnera 30 tisíc marek.

Předseda VV se opíral o článek deníku Mladá fronta Dnes (MfD) z roku 2000. Bývalého kandidáta VV však v listopadu 2001 pravomocně osvobodil odvolací soud.

Grémium stíhání neřešilo 

Horváth se domáhá omluvy v celostátně vydávaných denících, na webových stránkách VV a prostřednictvím ČTK. Tvrdí, že John svým nepravdivým tvrzením poškodil jeho osobně i členy jeho rodiny, a to v očích široké veřejnosti.

"John je bývalý novinář nejsledovanější české televize. Lidé pokládají jeho tvrzení za pravdu," prohlásil Horváthův právník Michal Kroft. Výroky předsedy VV podle něj zhoršily i psychický stav jeho klienta.

John ani jiný zástupce strany v pondělí k soudu nedorazili. Ve svém vyjádření k žalobě Věci veřejné uvedly, že se domnívaly, že Horváth skutečně odsouzen za podvod byl. Vycházely prý z článku MfD, se kterým muže konfrontovaly. Podle strany Horváth nijak nevysvětlil, že pravomocný rozsudek zněl opačně.

Horváthovo trestní stíhání se mělo údajně řešit na grémiu strany. Mužova přítelkyně však uvedla, že celé jednání trvalo zhruba pět minut. Horváth tvrdí, že s ním o případu nikdo nemluvil.

Soudkyně Veronika Křesťanová v pondělí jednání odročila na březen. Plánuje vyslechnout další svědky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy