Vyškrtnutý kandidát VV se soudí s Johnem a chce omluvu

ČTK ČTK
14. 2. 2011 15:45
Někdejší předvolební dvojka Věcí veřejných v Ústeckém kraji chce i odškodnění 300 tisíc
Předseda Věcí veřejných Radek John
Předseda Věcí veřejných Radek John | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Městský soud v Praze se začal zabývat žalobou Josefa Horvátha, staženého na poslední chvíli z kandidátky Věcí veřejných do sněmovních voleb, na stranu a jejího předsedu Radka Johna.

Horváth požaduje omluvu a 300 tisíc korun za to, že o něm John prohlásil, že nemá čistý trestní rejstřík a byl pravomocně odsouzen za podvod.

Josef Horváth, který si změnil příjmení na Ermold, byl podle svých slov na Teplicku veřejně známou osobou. Loni na podzim před sněmovními volbami vedl kampaň VV a byl na druhém místě kandidátky strany v Ústeckém kraji.

Ve chvíli, kdy podle něj bylo jisté, že získá mandát, nařkly ho Věci veřejné z načerno vylepovaných plakátů. Grémium rozhodlo o jeho vyřazení z kandidátní listiny.

Horváthovou reakcí bylo tvrzení, že byl odvolán kvůli kritice podnikatelských praktik uvnitř strany. Den poté vystoupil podle žaloby John s tím, že byl Horváth pravomocně odsouzen za podvod, údajně vylákal od svého německého podnikatelského partnera 30 tisíc marek.

Předseda VV se opíral o článek deníku Mladá fronta Dnes (MfD) z roku 2000. Bývalého kandidáta VV však v listopadu 2001 pravomocně osvobodil odvolací soud.

Grémium stíhání neřešilo 

Horváth se domáhá omluvy v celostátně vydávaných denících, na webových stránkách VV a prostřednictvím ČTK. Tvrdí, že John svým nepravdivým tvrzením poškodil jeho osobně i členy jeho rodiny, a to v očích široké veřejnosti.

"John je bývalý novinář nejsledovanější české televize. Lidé pokládají jeho tvrzení za pravdu," prohlásil Horváthův právník Michal Kroft. Výroky předsedy VV podle něj zhoršily i psychický stav jeho klienta.

John ani jiný zástupce strany v pondělí k soudu nedorazili. Ve svém vyjádření k žalobě Věci veřejné uvedly, že se domnívaly, že Horváth skutečně odsouzen za podvod byl. Vycházely prý z článku MfD, se kterým muže konfrontovaly. Podle strany Horváth nijak nevysvětlil, že pravomocný rozsudek zněl opačně.

Horváthovo trestní stíhání se mělo údajně řešit na grémiu strany. Mužova přítelkyně však uvedla, že celé jednání trvalo zhruba pět minut. Horváth tvrdí, že s ním o případu nikdo nemluvil.

Soudkyně Veronika Křesťanová v pondělí jednání odročila na březen. Plánuje vyslechnout další svědky.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy