Bude to za sto padesát, řekl si vyšetřovatel na služebně o úplatek. U policie skončil

Jan Horák Jan Horák
6. 12. 2022 5:30
Tři roky nesmí bývalý vyšetřovatel pražské policie Václav Havránek spáchat žádný delikt, jinak půjde do vězení. Také na tři roky. Podle zjištění Aktuálně.cz tak zní pravomocný rozsudek nad někdejším kriminalistou dopadeným za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Navíc musel zaplatit pokutu 75 tisíc korun. Korupce se dopustil přímo na policejní služebně.
Za korupci odsouzený bývalý policista Václav Havránek.
Za korupci odsouzený bývalý policista Václav Havránek. | Foto: ČTK

Nejvážnější případ korupce u pražské policie za posledních šest let začal 2. března 2017, krátce po osmé hodině ranní. Havránek přijal ve své kanceláři muže, kterého vyšetřoval kvůli úvěrovému podvodu. Spolu s ním stíhal další čtyři obviněné. Setkali se v šestém poschodí budovy jednoho z oddělení pražské hospodářské kriminálky v Ostrovského ulici.

Havránek věděl jedno. Muž mu v obálce přinesl 150 tisíc korun, o které si policista řekl při předchozím telefonátu. Za peníze obviněnému slíbil předat důležité dokumenty ze spisu, aby vylepšil jeho pozici. Nevěděl ale, že se muž mezitím domluvil s Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Její příslušníci předání peněz monitorovali a Havránka obratem zatkli.

Kauza se včetně vyšetřování a následného soudního procesu táhla více než pět a čtvrt roku. Jak Aktuálně.cz zjistilo, teprve letos padl v případu s konečnou platností pravomocný rozsudek. V druhé polovině roku pak Nejvyšší soud odmítl Havránkovo dovolání.

Neopodstatněné dovolání

"Závěry odvolacího soudu nevykazují nedostatky, jsou dostatečnou reakcí na obviněným vznesené požadavky, korespondují s obsahem spisového materiálu. Soudy splnily povinnost řádně odůvodnit svá rozhodnutí," uvedl senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Miladou Šámalovou v rozhodnutí, jež má redakce k dispozici.

Proti pravomocnému rozsudku Městského soudu v Praze se Havránek bránil na několika stranách. O 150 tisíc korun si obviněnému muži prý nikdy neřekl. Obálku s penězi podle svých slov nepřevzal. Kauzu popsal jako manipulaci od stíhaného pachatele, aby ho coby policistu poškodil.

"Dovolání je zjevně neopodstatněné, neboť jen opakuje námitky uplatňované již před soudem prvního stupně a v odvolacím řízení, s kterými se soudy dostatečně a správně vypořádaly," zhodnotil Havránkovy argumenty senát.

"Kdybyste potřeboval kompro, není problém"

Zaznamenané telefonáty se odehrály hned zkraje roku 2017. Havránek obviněnému nabídl předat údajné kompromitující materiály na jednoho ze spolupachatelů. Mělo jít o listiny z domovní prohlídky. Ve skutečnosti však měl pro něj na flash disku připravený jen znalecký posudek, na který měl muž na druhé straně telefonní linky jako obviněný právo.

"Kdybyste potřeboval nějaké kompro na (…), není problém s tou fleškou se nějak dohodnout. Vím o ní jen já, je tam toho na něj dost," řekl Havránek do telefonu 27. ledna. Další hovor se odehrál o měsíc a den později. "Záleží na vás, bylo by to za 150, vám se to vyplatí jako budoucí investice," dohodl se s obviněným na úplatku.

Hlavní Havránkův argument před Nejvyšším soudem byl, že po muži nechtěl 150 tisíc, ale 150 korun. Peníze prý žádal jen za samotný flash disk. Při předání obálky se však muž podle odposlechu zeptal, jestli z ní může vyndat pět tisíc korun, že 150 tisíc je přece jen moc. Policista souhlasil. A Nejvyšší soud měl jasno.

"Je to v rozporu s jím vytvořenou konstrukcí o 150 korunách, protože nijak adekvátně nereagoval na to, že při údajném předání 150 korun svědek zmiňuje celých pět tisíc korun. Oba aktéři podle obsahu nahrávky věděli, čeho se schůzka týká, a na její předem domluvený průběh byli nachystáni," uvedl Šámalové senát.

Havránek se chtěl vrátit k policii

Vedle podmíněného trestu tří let vězení se zkušební lhůtou na tři roky a pokuty 75 tisíc korun nesmí Havránek tři roky působit u bezpečnostních sborů. Lhůta mu vyprší v lednu 2025. Jak ale zjistilo Aktuálně.cz, bývalý kriminalista se snažil k policii vrátit. Domáhal se toho žalobou na Policejní prezidium ČR.

Tehdejší ředitel pražské policie Miloš Trojánek propustil Havránka 8. března 2017. Pouhých šest dní poté, co úplatného policistu zadržela inspekce. Trojánkovo rozhodnutí následně potvrdil tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý. Právě na jeho úřad podal Havránek žalobu, v níž se propuštění bránil.

Městský soud v Praze jeho žalobu v prosinci 2020 zamítl. A bývalý policista proti verdiktu podal kasační stížnost. Namítal v ní, že jeho kauza nebyla v té době pravomocně uzavřená. Proto byl podle něj rozsudek nepřezkoumatelný, a prezidium tak nemělo v ruce nic, co by dokládalo jeho zločin. Podle něj tedy chyběl důvod k vyhazovu.

Nejvyšší správní soud stížnosti minulý týden nevyhověl. Senát soudce Davida Hipšra upozornil, že Havránkovi nadřízení nepotřebovali k rozhodnutí o vyhazovu pravomocný rozsudek. "Pokud ředitel konstatoval a žalovaný (Policejní prezidium ČR, pozn. aut.) potvrdil, že jednání stěžovatele má znaky trestného činu (…), byl tento postup zcela v souladu se zákonem," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy