Bude to za sto padesát, řekl si vyšetřovatel na služebně o úplatek. U policie skončil

Jan Horák Jan Horák
6. 12. 2022 5:30
Tři roky nesmí bývalý vyšetřovatel pražské policie Václav Havránek spáchat žádný delikt, jinak půjde do vězení. Také na tři roky. Podle zjištění Aktuálně.cz tak zní pravomocný rozsudek nad někdejším kriminalistou dopadeným za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Navíc musel zaplatit pokutu 75 tisíc korun. Korupce se dopustil přímo na policejní služebně.
Za korupci odsouzený bývalý policista Václav Havránek.
Za korupci odsouzený bývalý policista Václav Havránek. | Foto: ČTK

Nejvážnější případ korupce u pražské policie za posledních šest let začal 2. března 2017, krátce po osmé hodině ranní. Havránek přijal ve své kanceláři muže, kterého vyšetřoval kvůli úvěrovému podvodu. Spolu s ním stíhal další čtyři obviněné. Setkali se v šestém poschodí budovy jednoho z oddělení pražské hospodářské kriminálky v Ostrovského ulici.

Havránek věděl jedno. Muž mu v obálce přinesl 150 tisíc korun, o které si policista řekl při předchozím telefonátu. Za peníze obviněnému slíbil předat důležité dokumenty ze spisu, aby vylepšil jeho pozici. Nevěděl ale, že se muž mezitím domluvil s Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Její příslušníci předání peněz monitorovali a Havránka obratem zatkli.

Kauza se včetně vyšetřování a následného soudního procesu táhla více než pět a čtvrt roku. Jak Aktuálně.cz zjistilo, teprve letos padl v případu s konečnou platností pravomocný rozsudek. V druhé polovině roku pak Nejvyšší soud odmítl Havránkovo dovolání.

Neopodstatněné dovolání

"Závěry odvolacího soudu nevykazují nedostatky, jsou dostatečnou reakcí na obviněným vznesené požadavky, korespondují s obsahem spisového materiálu. Soudy splnily povinnost řádně odůvodnit svá rozhodnutí," uvedl senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Miladou Šámalovou v rozhodnutí, jež má redakce k dispozici.

Proti pravomocnému rozsudku Městského soudu v Praze se Havránek bránil na několika stranách. O 150 tisíc korun si obviněnému muži prý nikdy neřekl. Obálku s penězi podle svých slov nepřevzal. Kauzu popsal jako manipulaci od stíhaného pachatele, aby ho coby policistu poškodil.

"Dovolání je zjevně neopodstatněné, neboť jen opakuje námitky uplatňované již před soudem prvního stupně a v odvolacím řízení, s kterými se soudy dostatečně a správně vypořádaly," zhodnotil Havránkovy argumenty senát.

"Kdybyste potřeboval kompro, není problém"

Zaznamenané telefonáty se odehrály hned zkraje roku 2017. Havránek obviněnému nabídl předat údajné kompromitující materiály na jednoho ze spolupachatelů. Mělo jít o listiny z domovní prohlídky. Ve skutečnosti však měl pro něj na flash disku připravený jen znalecký posudek, na který měl muž na druhé straně telefonní linky jako obviněný právo.

"Kdybyste potřeboval nějaké kompro na (…), není problém s tou fleškou se nějak dohodnout. Vím o ní jen já, je tam toho na něj dost," řekl Havránek do telefonu 27. ledna. Další hovor se odehrál o měsíc a den později. "Záleží na vás, bylo by to za 150, vám se to vyplatí jako budoucí investice," dohodl se s obviněným na úplatku.

Hlavní Havránkův argument před Nejvyšším soudem byl, že po muži nechtěl 150 tisíc, ale 150 korun. Peníze prý žádal jen za samotný flash disk. Při předání obálky se však muž podle odposlechu zeptal, jestli z ní může vyndat pět tisíc korun, že 150 tisíc je přece jen moc. Policista souhlasil. A Nejvyšší soud měl jasno.

"Je to v rozporu s jím vytvořenou konstrukcí o 150 korunách, protože nijak adekvátně nereagoval na to, že při údajném předání 150 korun svědek zmiňuje celých pět tisíc korun. Oba aktéři podle obsahu nahrávky věděli, čeho se schůzka týká, a na její předem domluvený průběh byli nachystáni," uvedl Šámalové senát.

Havránek se chtěl vrátit k policii

Vedle podmíněného trestu tří let vězení se zkušební lhůtou na tři roky a pokuty 75 tisíc korun nesmí Havránek tři roky působit u bezpečnostních sborů. Lhůta mu vyprší v lednu 2025. Jak ale zjistilo Aktuálně.cz, bývalý kriminalista se snažil k policii vrátit. Domáhal se toho žalobou na Policejní prezidium ČR.

Tehdejší ředitel pražské policie Miloš Trojánek propustil Havránka 8. března 2017. Pouhých šest dní poté, co úplatného policistu zadržela inspekce. Trojánkovo rozhodnutí následně potvrdil tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý. Právě na jeho úřad podal Havránek žalobu, v níž se propuštění bránil.

Městský soud v Praze jeho žalobu v prosinci 2020 zamítl. A bývalý policista proti verdiktu podal kasační stížnost. Namítal v ní, že jeho kauza nebyla v té době pravomocně uzavřená. Proto byl podle něj rozsudek nepřezkoumatelný, a prezidium tak nemělo v ruce nic, co by dokládalo jeho zločin. Podle něj tedy chyběl důvod k vyhazovu.

Nejvyšší správní soud stížnosti minulý týden nevyhověl. Senát soudce Davida Hipšra upozornil, že Havránkovi nadřízení nepotřebovali k rozhodnutí o vyhazovu pravomocný rozsudek. "Pokud ředitel konstatoval a žalovaný (Policejní prezidium ČR, pozn. aut.) potvrdil, že jednání stěžovatele má znaky trestného činu (…), byl tento postup zcela v souladu se zákonem," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy