Žhář z Bohumína se chce domluvit na svém trestu. Vyhnul by se dlouhému soudu

ČTK ČTK
14. 7. 2021 15:06
Vyšetřování tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku, při kterém loni v srpnu zemřelo 11 lidí, skončí asi v srpnu. Státní zástupce nevylučuje uzavření dohody o vině a trestu s obviněným mužem, který už projevil ochotu dohodu uzavřít. Pak by se vyhnul soudnímu procesu s dokazováním. Policie z vícenásobné vraždy obvinila tehdy čtyřiapadesátiletého muže. Přiznal, že jeho motivem byly spory v rodině.
Požár v Bohumíně
Požár v Bohumíně | Foto: ČTK

"Do konce srpna budou dokončeny všechny vyšetřovací úkony. V srpnu se pak uvidí, jaký bude další postup," řekl dozorující státní zástupce Michal Król. V úvahu podle něj přichází klasické ukončení vyšetřování podáním obžaloby.

Možné je ale i jednání o dohodě a trestu. "Je možné, že proběhne. Obviněný to už navrhl. Pokud by k dohodě došlo, nepodávali bychom už obžalobu, ale pouze návrh na schválení dohody," uvedl státní zástupce.

Obviněný podle Króla projevil ochotu dohodu uzavřít. To ale předpokládá, že prohlásí, že všechny skutky kladené mu za vinu spáchal. V tomto případě pak soud pouze schválí ve veřejné projednání návrh dohody. Klasické několikadenní i delší hlavní líčení s výslechem svědků se pak nekoná.

Žalobce původně předpokládal dokončení vyšetřování už na jaře. Komplikace se ale případu nevyhýbají. Jisté zpoždění zavinila například i pandemie koronaviru, kvůli níž se odkládaly výslechy.

Policisté útočníka obvinili z vraždy a obecného ohrožení. Hrozí mu až výjimečný trest včetně doživotí. Motivem žhářského útoku byly podle žalobce spory v rodině. Obviněný nezvládl fakt, že jej opustila manželka a nastěhovala se do bytu, kde bydlel její syn s družkou a svým synem. Právě tento byt muž loni 8. srpna odpoledne zapálil. Konala se tam zrovna oslava narozenin a v bytě bylo 15 lidí.

Obviněný podle policie polil dveře přineseným benzinem a zapálil. Požár se rychle šířil. Oheň v bytě zabil útočníkovu manželku, syna, vnuka a jeho matku. Zemřely tam i další dvě děti pozvané na oslavu. Dalších pět lidí zemřelo po pádu z okna. Čtyřem se podařilo z bytu uniknout přes balkon.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy