CEFC hraje o čas. Padají jim akcie a ztrácejí kredibilitu, tak se snaží vše zatajit, říká sinoložka

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
3. 3. 2018 7:07
To, že vyšetřování finančních podvodů čínské firmy CEFC probíhá i v Česku, je podle sinoložky Olgy Lomové znamením korupce na nejvyšších místech. "Prezident Si Ťin-pching staví svoji popularitu doma na boji s korupcí, teď je evidentně v korupci namočený někdo, s kým spolupracoval," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz
Sinoložka Olga Lomová.
Sinoložka Olga Lomová. | Foto: DVTV

Aktuálně.cz: Co znamená, když čínský prezident dá přímý rozkaz k zatčení lídra CEFC, který je navíc poradcem prezidenta Miloše Zemana?

Olga Lomová: Je to věc nejvyšší důležitosti. Chce demonstrovat jasný postoj a nestrannost. Musí to udělat i proto, že Jie Ťien-ming se pohyboval v jeho blízkosti a firma se prosadila po prezidentově nástupu k moci. Události uvedl do pohybu případ zatčení Patricka Hoa a americké vyšetřování korumpování světových politiků, které se dělo v době po nástupu Si Ťin-pchinga k moci. Dříve či později může vyšetřování ukázat prstem na nejvyšší vedení komunistické strany a samotného Si Ťin-pchinga.

CEFC v pátek ráno popřel, že by jeho předseda představenstva byl vyšetřován. Nicméně Reuters a čínská média se odvolávají na své zdroje, že vyšetřování skutečně pokračuje.

Pochopitelně se snaží věc zatajit. Padají jim akcie, ztrácejí kredibilitu, mohou se ozvat další věřitelé. Hrají o čas, ale možná i vyjednávají na nejvyšší úrovni o ukončení vyšetřování. Zároveň pokud je to skutečně tak, jak se mnozí analytici domnívají od počátku, že CEFC jedná na popud nejvyššího vedení komunistické strany, je tady snaha do poslední chvíle utajit celou věc a pokusit se problém ustát.

Když v Číně začnou vyšetřovat jednu z největších firem, jako je CEFC, která se účastnila mezinárodních státních delegací a dělá obchody po celém světě, co to znamená?

Svědčí to o všudypřítomné korupci v nejvyšších patrech politiky, a to napříč všemi frakcemi. Prezident Si Ťin-pching staví svoji popularitu doma na boji s korupcí, teď je evidentně v korupci namočený někdo, s kým spolupracoval.

Jak se na aktivity CEFC v Česku a ve světě díváte?

CEFC naplňoval zájmy čínské zahraniční politiky a stal se tahounem projektu Nové hedvábné stezky a Jie Ťien-ming se k tomu hrdě hlásil. Sama společnost ve svém programu hovoří o tom, že jedná v zájmu Číny, a Jie Ťien-ming v různých projevech také zdůrazňuje svoji vlasteneckou motivaci.

Může CEFC ovlivňovat českou politiku? Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě za rok 2016 napsala: "Čínskou prioritou již nebylo rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci (byť i tyto aktivity pokračovaly), nýbrž využití těchto kapacit ve prospěch čínských vnitro- a zahraničněpolitických zájmů."

CEFC už českou politiku ovlivňuje minimálně od roku 2014, neboť je v pozadí (částečně skrz onu Smíšenou komoru) sbližování s Čínou. Nezapomínejme, že Jaroslav Tvrdík byl poradcem pro Čínu expremiéra Sobotky a že někteří bývalí politici odešli k CEFC: naposledy Štefan Füle, bývalý eurokomisař. Další bývalí politici (Kohout, Nečas) se aktivně angažují v různých projektech Hedvábné stezky.

A je těžké si představit, že v jejich obchodních zájmech není přimíchán politický zájem partnera - tedy Číny. Může ji ovlivňovat také skrze styky s vlivnými českými (tedy podle národnosti majitelů) finančními skupinami, jako je PPF, která ze sblížení s Čínou enormně profituje. Stále více se CEFC sbližoval také s bankou J&T a v poslední době i s Pentou. V těchto vztazích mohou být i spory a konflikty. Každopádně z minulosti víme, že se tyto subjekty snaží ovlivňovat politiky ve svůj prospěch.

Před časem jste pro DVTV uvedla, že CEFC má blízko k vojenské rozvědce. Čím?

Hlavní souvislost vidím v zatčení Patricka Hoa a vyšetřování politické korupce světových politiků, které probíhá v USA. Velmi zjednodušeně řečeno, jsou zde tři hlavní podezřelé indicie: neprůhledné okolnosti vzniku firmy a její strmý vzestup, činnost ve strategických surovinách a prokazatelné kontakty s lidmi z armádního prostředí, jako je plukovník Taj Sü, známý "jestřáb" oficiálního diskurzu o zahraniční politice Číny, vazby na CAIFC (China Association for International Friendly Contacts) a v této souvislosti personální propojení CEFC a Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce.

Ta se v čínské verzi tváří více jako klasická "společnost přátelství" než hospodářská komora, už jen samotnou šíří vlivových společností, které s CEFC souvisejí - na prvním místě s hongkongskou "neziskovkou", jejíž prezident Patrick Ho je právě vyšetřován v USA. Podezření budí také rétorika, kterou se společnost prezentuje na svých čínských stránkách a která má blíž k oficiální propagandě než k byznysu.  

 

Právě se děje

teď

Řidič u Jasenné na Zlínsku zemřel po nárazu do stromu, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 32 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy