Vyšetření znaménka zdarma na den melanomu na Čechy zabírá. Na kontrolu jich chodí víc

ČTK ČTK
13. 5. 2019 15:52
Lidí, kteří si nechají preventivně vyšetřit svá mateřská znaménka, v posledních letech přibývá. Častěji chodí také mladí lidé, dokonce i s dětmi, řekla primářka kožního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně Hana Tomková. Možnosti kontroly mateřských znamének u příležitosti Evropského dne melanomu využily na kožním oddělení zlínské nemocnice desítky lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Lékaři podle primářky kvitují také to, že díky osvětě a preventivním akcím chodí lidé s melanomem v časnějších stádiích. "Takže se tímto způsobem přispívá k lepší prognóze u těch pacientů, u kterých melanom vznikne," uvedla primářka.

Na oddělení vznikla kvůli vzrůstajícímu počtu melanomu v populaci specializovaná ambulance pro mateřská znaménka. Loni si nechalo zkontrolovat znaménka přes 1500 lidí. U 180 z nich odhalilo vyšetření zhoubný melanom.

"Dalších bezmála 500 pacientů mělo jiný typ kožního nádoru. Výjimkou bohužel nejsou ani mladí lidé. Právě prevence a včasné odhalení onemocnění hraje pak velmi zásadní roli v úspěšnosti léčby," uvedla Tomková.

Od října má oddělení k dispozici nový digitální dermatoskop vybavený také celotělovým skenerem, který pomocí dvou kamer nasnímá během jedné minuty celé tělo pacienta.

"Tento přístroj používáme u osob s velkým počtem mateřských znamének. Jeho výhodou je, že mezi desítkami znamének může v určité části těla barevně označit ta znaménka, která se od minulého vyšetření změnila nebo vznikla nově. Snímky v časových intervalech můžeme porovnat a přesně zjistit, v kterých částech se znaménko změnilo co do velikosti, tvaru nebo barevně," uvedla primářka.

Vyšetření znamének u příležitosti dnešního Evropského dne melanomu nabídla také Uherskohradišťská a Kroměřížská nemocnice.

Zhoubný melanom je sedmým nejčastějším nádorem v Česku, podlehne mu kolem 400 lidí ročně. U mužů se podle odborníků nejčastěji nádory kůže nacházejí na trupu, u žen na nohou. Nejrizikovější jsou lidé se světlou pletí a větším počtem mateřských znamének.

Podezřelá znaménka mají rozpité okraje, průměr větší než půl centimetru nebo je vystouplý nad povrch kůže. Pravděpodobnost vzniku nádoru podle odborníků zvyšuje opakované spálení kůže, protože účinek UV záření se v těle kumuluje.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy