Vyrovnání s církvemi komplikuje inventura. Chce ji stát

ČTK ČTK
12. 12. 2011 7:40
S plánem na inventuru přišla Karolína Peake, církve jsou proti
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Filip Fojtík

Praha - Legislativní rada vlády minulý týden požádala o to, aby byla před vydáním církevního majetku provedena jeho inventarizace a aby každé předání schválil kabinet.

Uvedl to v pondělí deník Právo, podle kterého to církve odmítají s odůvodněním, že tento administrativní zásah může vydávání mnohamiliardového majetku zhatit.

Politici nevědí, jak na inventuru

Vicepremiérka a šéfka legislativní rady Karolína Peake (VV) Právu řekla, že rada tak chce zabránit budoucím sporům, kdy by úředníci vydali majetek, který je nyní ve vlastnictví státu.

"Jde o to, aby si vláda pohlídala, že bude vracet majetek, který patří státu," cituje ji deník. Ministerstvo kultury podle ní s tímto návrhem souhlasí.

Odstupující ministr kultury Jiří Besser ani Peake ale podle listu neumějí popsat, jak si proces inventarizace představují.

Církve jsou proti

"Takový postup může celý zákon zhatit, protože si jeho technické provedení nedokážu moc dobře představit," řekl Právu předseda církevní komise a ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha.

Právo také píše, že pokud současná verze návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi neuspěje, "chystají se církve k soudům".

"Když se otevře nový prostor, tak si budeme klást otázku, jak se jako dobří hospodáři máme zachovat. A určitě o soudní cestě budeme uvažovat," řekl deníku sekretář biskupské konference Tomáš Holub.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 51 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy