Vyrovnání s církvemi komplikuje inventura. Chce ji stát

ČTK ČTK
12. 12. 2011 7:40
S plánem na inventuru přišla Karolína Peake, církve jsou proti
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Filip Fojtík

Praha - Legislativní rada vlády minulý týden požádala o to, aby byla před vydáním církevního majetku provedena jeho inventarizace a aby každé předání schválil kabinet.

Uvedl to v pondělí deník Právo, podle kterého to církve odmítají s odůvodněním, že tento administrativní zásah může vydávání mnohamiliardového majetku zhatit.

Politici nevědí, jak na inventuru

Vicepremiérka a šéfka legislativní rady Karolína Peake (VV) Právu řekla, že rada tak chce zabránit budoucím sporům, kdy by úředníci vydali majetek, který je nyní ve vlastnictví státu.

"Jde o to, aby si vláda pohlídala, že bude vracet majetek, který patří státu," cituje ji deník. Ministerstvo kultury podle ní s tímto návrhem souhlasí.

Odstupující ministr kultury Jiří Besser ani Peake ale podle listu neumějí popsat, jak si proces inventarizace představují.

Církve jsou proti

"Takový postup může celý zákon zhatit, protože si jeho technické provedení nedokážu moc dobře představit," řekl Právu předseda církevní komise a ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha.

Právo také píše, že pokud současná verze návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi neuspěje, "chystají se církve k soudům".

"Když se otevře nový prostor, tak si budeme klást otázku, jak se jako dobří hospodáři máme zachovat. A určitě o soudní cestě budeme uvažovat," řekl deníku sekretář biskupské konference Tomáš Holub.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy