Výroky 2022: Politici hráli Hru o trůny, oblékli svetry a báli se obchodů s dětmi

Michaela Endrštová jkr Michaela Endrštová, jkr
29. 12. 2022 7:21
Ať už během schůzí v Poslanecké sněmovně, na setkání s voliči, nebo třeba při rozhovorech s médii letos politici vyřkli mnoho výroků, kterými se ještě dlouho poté lidé bavili. A je jedno, zda průpovídky vznikly omylem, mimoděk či záměrně. Redakce Aktuálně.cz vybrala ty, jež v letošním roce nejvíce rezonovaly společností, i takové, které jen vyvolaly úsměv na tváři.

Markéta Pekarová Adamovápředsedkyně Poslanecké sněmovny (TOP 09)

Zbytečně klimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr.Další svetr v boji proti zdražujícím energiím a vysoké spotřebě surovin z Ruska doporučovala v srpnu předsedkyně Poslanecké sněmovny v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Jemu i všem podobným, kteří nám teď cokoliv vzkazují a radí, doporučuji, aby radši šoupali nohama a mlčeli v koutě.Tak se předsedkyně sněmovny vyjádřila v rozhovoru pro Právo na adresu Karla Havlíčka (ANO) v souvislosti s jeho snahou přizvat ruský Rosatom do tendru na dostavbu elektrárny Dukovany. 

Andrej Babiškandidát na prezidenta a předseda hnutí ANO

Normální člověk by jel z Brna do Bratislavy, vidím Břeclav, odbočím doprava a jsem ve Vídni. Pár kilometrů. A doleva mám Varšavu. Selský rozum.Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně začátkem září kritizoval nápad vést dálnici do Vídně přes Mikulov. Video s tímto výrokem se objevilo i na sociální síti TikTok. "Když jedeš s rodinou na dovolenou a necháš manželku navigovat," okomentoval příspěvek jeden z uživatelů.

To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, který jsou nebezpečný.Těmito slovy Babiš kritizoval svoje odpůrce, voliče opozičních stran na jednom ze svých letních politických turné po republice v Táboře.

Ježišmarjá… No, Měsíc, Mars, Pluto, Saturn… co je tam ještě? Slunce.Takto kandidát na prezidenta odpověděl v prosincovém pořadu televize Prima K tabuli! na dotaz žáků, zda by dokázal vyjmenovat planety sluneční soustavy.

Moje práce není poslouchat Michálka, že má Okamura vířivku. Chodím do práce. Když mi zavelí Alenka Schillerová "musíte být ve sněmovně", tak jsem tady.Toto zaznělo v Poslanecké sněmovně začátkem září při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Paní Pekarová říkala, že Maďaři nevolili Orbána, víte vůbec o tom, že Orbán je maďarský Václav Havel? Víte o tom? Nevíte?Jeden z výroků, který zazněl začátkem září v Poslanecké sněmovně při neúspěšném pokusu o svržení vlády Petra Fialy (ODS).

Když jsme hráli Game of Thrones celé noci, to byl boj o fleky, sushi deal, dohoda z Ósaky, že Timmermans bude předsedou, tak V4 získala další země, aby zkrátka ten šílenec Timmermans tam nebyl. Je tam Ursula. Ale ta asi políbila prsten zeleným fanatikům v Evropském parlamentu, a ti se stále neprobudili.Zaznělo v září v Poslanecké sněmovně při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Jana Nagyová (ANO)kandidátka na senátorku, obžalovaná v kauze Čapí hnízdo

Jako první, pokud by to vyšlo, vejdu do dveří a požádám o imunitu.Tuto větu Jana Nagyová řekla v České televizi v souvislosti se případným vstupem do Senátu. Imunitu zvolený senátor získává automaticky. Nagyová později tvrdila, že šlo o přeřek z nervozity. Ve druhém kole senátních voleb ji porazil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Martin Půtahejtman Libereckého kraje (STAN)

Naše hnutí nevzkvétá.Tak hodnotil v létě situaci hnutí liberecký hejtman na mimořádném sněmu STAN konaném v Hradci Králové. Vypůjčil si tak větu z novoročního projevu bývalého prezidenta Václava Havla, který v lednu 1990 pronesl "Naše země nevzkvétá".

Jan Farskýbývalý poslanec STAN

To není dovolená, to není studium, to je kus práce.V rozhovoru pro Deník N takto poslanec Jan Farský komentoval, že se chystá na stáž do Ameriky, kde získal Fulbrightovo stipendium na univerzitě v Oregonu. Kvůli stáži se nakonec v únoru vzdal poslaneckého mandátu.

Pavel Fischerkandidát na prezidenta a senátor

Kdybychom připustili, že dáme naroveň manželství a stejnopohlavní svazky, posilujeme tím obavy, že se děti budou shánět na trhu a že se s nimi bude obchodovat.Fischer takto odpověděl v říjnu redaktorce Deníku N na dotaz, jaký je jeho názor na manželství stejnopohlavních párů.

Danuše Nerudovákandidátka na prezidentku

Jsem žena, navíc mladá, k tomu i pohledná. To je největší handicap, který mám.Tento výrok zazněl v prosincovém rozhovoru pro CNN Prima News.

Daniela Kovářovásenátorka

Jde o ocenění manželů, kteří mohou jít ostatním příkladem: zlatou, stříbrnou a bronzovou plaketou Za věrnost pro manželské páry, které spolu vydržely 70, 60 a 50 let. Podvýbor slavnostně vybrané dvojice ocení a zveřejní spolu s jejich životními příběhy.Senátorka takto popsala svůj návrh na vytvoření Ceny Senátu za věrnost pro manželské páry.

Petr Fialapremiér (ODS)

Nenecháme nikoho padnout.Tento vzkaz vysílá opakovaně premiér k českým občanům v souvislosti s energetickou krizí.

Berenika Peštováposlankyně (ANO)

Já tomu nerozumím. Jako vy se smějete, ale mně to moc směšné nepřipadá. Jako tady slyším z úst pana ministra, že Putin může za to, že máme vysokou energii. Jak za to může Putin, že máme vysokou elektřinu? Co s tím má Putin společného?Zaznělo v září v Poslanecké sněmovně při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Karel Janečekkandidát na prezidenta

Jsem přesvědčen, že moje šance jsou větší než zlatý řez pí neboli odmocnina z pěti minus jedna, to celé lomeno dvěma.Takový byl Janečkův odhad šancí, že se stane prezidentem. Nakonec ke kandidatuře nezískal dostatečný počet podpisů.

Tomio Okamuraposlanec, předseda SPD

Není ostuda nemít gule, jak o tom rád mluvil váš stranický předchůdce Topolánek. Holt někdo se s nimi rodí, někdo ne. Ale chlap, co není chlap, nemá co dělat ve vedení naší země.Zaznělo v září v Poslanecké sněmovně při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Jozef Síkelaministr průmyslu a obchodu

Kdyby tady dnes místo nás bylo hnutí ANO, svět by oblétaly fotky nejen vysmátého Sergeje Lavrova s maďarským ministrem, ale třeba také s vámi, pane Havlíčku, anebo třeba s paní Schillerovou. A možná by byli i pávi.Zaznělo v září v Poslanecké sněmovně při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Fotografie: ČTK, Economia

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy