Výroky 2022: Politici hráli Hru o trůny, oblékli svetry a báli se obchodů s dětmi

Michaela Endrštová jkr Michaela Endrštová, jkr
29. 12. 2022 7:21
Ať už během schůzí v Poslanecké sněmovně, na setkání s voliči, nebo třeba při rozhovorech s médii letos politici vyřkli mnoho výroků, kterými se ještě dlouho poté lidé bavili. A je jedno, zda průpovídky vznikly omylem, mimoděk či záměrně. Redakce Aktuálně.cz vybrala ty, jež v letošním roce nejvíce rezonovaly společností, i takové, které jen vyvolaly úsměv na tváři.

Markéta Pekarová Adamovápředsedkyně Poslanecké sněmovny (TOP 09)

Zbytečně klimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr.Další svetr v boji proti zdražujícím energiím a vysoké spotřebě surovin z Ruska doporučovala v srpnu předsedkyně Poslanecké sněmovny v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Jemu i všem podobným, kteří nám teď cokoliv vzkazují a radí, doporučuji, aby radši šoupali nohama a mlčeli v koutě.Tak se předsedkyně sněmovny vyjádřila v rozhovoru pro Právo na adresu Karla Havlíčka (ANO) v souvislosti s jeho snahou přizvat ruský Rosatom do tendru na dostavbu elektrárny Dukovany. 

Andrej Babiškandidát na prezidenta a předseda hnutí ANO

Normální člověk by jel z Brna do Bratislavy, vidím Břeclav, odbočím doprava a jsem ve Vídni. Pár kilometrů. A doleva mám Varšavu. Selský rozum.Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně začátkem září kritizoval nápad vést dálnici do Vídně přes Mikulov. Video s tímto výrokem se objevilo i na sociální síti TikTok. "Když jedeš s rodinou na dovolenou a necháš manželku navigovat," okomentoval příspěvek jeden z uživatelů.

To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, který jsou nebezpečný.Těmito slovy Babiš kritizoval svoje odpůrce, voliče opozičních stran na jednom ze svých letních politických turné po republice v Táboře.

Ježišmarjá… No, Měsíc, Mars, Pluto, Saturn… co je tam ještě? Slunce.Takto kandidát na prezidenta odpověděl v prosincovém pořadu televize Prima K tabuli! na dotaz žáků, zda by dokázal vyjmenovat planety sluneční soustavy.

Moje práce není poslouchat Michálka, že má Okamura vířivku. Chodím do práce. Když mi zavelí Alenka Schillerová "musíte být ve sněmovně", tak jsem tady.Toto zaznělo v Poslanecké sněmovně začátkem září při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Paní Pekarová říkala, že Maďaři nevolili Orbána, víte vůbec o tom, že Orbán je maďarský Václav Havel? Víte o tom? Nevíte?Jeden z výroků, který zazněl začátkem září v Poslanecké sněmovně při neúspěšném pokusu o svržení vlády Petra Fialy (ODS).

Když jsme hráli Game of Thrones celé noci, to byl boj o fleky, sushi deal, dohoda z Ósaky, že Timmermans bude předsedou, tak V4 získala další země, aby zkrátka ten šílenec Timmermans tam nebyl. Je tam Ursula. Ale ta asi políbila prsten zeleným fanatikům v Evropském parlamentu, a ti se stále neprobudili.Zaznělo v září v Poslanecké sněmovně při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Jana Nagyová (ANO)kandidátka na senátorku, obžalovaná v kauze Čapí hnízdo

Jako první, pokud by to vyšlo, vejdu do dveří a požádám o imunitu.Tuto větu Jana Nagyová řekla v České televizi v souvislosti se případným vstupem do Senátu. Imunitu zvolený senátor získává automaticky. Nagyová později tvrdila, že šlo o přeřek z nervozity. Ve druhém kole senátních voleb ji porazil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Martin Půtahejtman Libereckého kraje (STAN)

Naše hnutí nevzkvétá.Tak hodnotil v létě situaci hnutí liberecký hejtman na mimořádném sněmu STAN konaném v Hradci Králové. Vypůjčil si tak větu z novoročního projevu bývalého prezidenta Václava Havla, který v lednu 1990 pronesl "Naše země nevzkvétá".

Jan Farskýbývalý poslanec STAN

To není dovolená, to není studium, to je kus práce.V rozhovoru pro Deník N takto poslanec Jan Farský komentoval, že se chystá na stáž do Ameriky, kde získal Fulbrightovo stipendium na univerzitě v Oregonu. Kvůli stáži se nakonec v únoru vzdal poslaneckého mandátu.

Pavel Fischerkandidát na prezidenta a senátor

Kdybychom připustili, že dáme naroveň manželství a stejnopohlavní svazky, posilujeme tím obavy, že se děti budou shánět na trhu a že se s nimi bude obchodovat.Fischer takto odpověděl v říjnu redaktorce Deníku N na dotaz, jaký je jeho názor na manželství stejnopohlavních párů.

Danuše Nerudovákandidátka na prezidentku

Jsem žena, navíc mladá, k tomu i pohledná. To je největší handicap, který mám.Tento výrok zazněl v prosincovém rozhovoru pro CNN Prima News.

Daniela Kovářovásenátorka

Jde o ocenění manželů, kteří mohou jít ostatním příkladem: zlatou, stříbrnou a bronzovou plaketou Za věrnost pro manželské páry, které spolu vydržely 70, 60 a 50 let. Podvýbor slavnostně vybrané dvojice ocení a zveřejní spolu s jejich životními příběhy.Senátorka takto popsala svůj návrh na vytvoření Ceny Senátu za věrnost pro manželské páry.

Petr Fialapremiér (ODS)

Nenecháme nikoho padnout.Tento vzkaz vysílá opakovaně premiér k českým občanům v souvislosti s energetickou krizí.

Berenika Peštováposlankyně (ANO)

Já tomu nerozumím. Jako vy se smějete, ale mně to moc směšné nepřipadá. Jako tady slyším z úst pana ministra, že Putin může za to, že máme vysokou energii. Jak za to může Putin, že máme vysokou elektřinu? Co s tím má Putin společného?Zaznělo v září v Poslanecké sněmovně při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Karel Janečekkandidát na prezidenta

Jsem přesvědčen, že moje šance jsou větší než zlatý řez pí neboli odmocnina z pěti minus jedna, to celé lomeno dvěma.Takový byl Janečkův odhad šancí, že se stane prezidentem. Nakonec ke kandidatuře nezískal dostatečný počet podpisů.

Tomio Okamuraposlanec, předseda SPD

Není ostuda nemít gule, jak o tom rád mluvil váš stranický předchůdce Topolánek. Holt někdo se s nimi rodí, někdo ne. Ale chlap, co není chlap, nemá co dělat ve vedení naší země.Zaznělo v září v Poslanecké sněmovně při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Jozef Síkelaministr průmyslu a obchodu

Kdyby tady dnes místo nás bylo hnutí ANO, svět by oblétaly fotky nejen vysmátého Sergeje Lavrova s maďarským ministrem, ale třeba také s vámi, pane Havlíčku, anebo třeba s paní Schillerovou. A možná by byli i pávi.Zaznělo v září v Poslanecké sněmovně při pokusu o svržení vlády Petra Fialy.

Fotografie: ČTK, Economia

 

Právě se děje

Další zprávy