Vyřešme dotace EU u kulatého stolu, vyzval Hašek vládu

Karel Toman
3. 6. 2012 13:04
Vláda věc řeší, je ale čas přestat si okopávat kotníky, řekl ministr Dobeš
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda Asociace krajů, hejtman Jihomoravského kraje a místopředseda ČSSD Michal Hašek vyzval vládu, aby uspořádala kulatý stůl se všemi politickými stranami, který by navrhl řešení problémů Česka s čerpáním evropských dotací.

"Jsme tváří v tvář ohromnému riziku, že česká ekonomika přijde o stovky milionů korun," řekl Hašek v Otázkách Václava Moravce České televize. Opoziční strana se podle něj s podobným návrhem opakovaně obrátila na vládu.

Ministr dopravy z koaliční platformy LIDEM Pavel Dobeš se k iniciativě postavil spíš rezervovaně.

Dobeš: Musíme spolupracovat

"Každý týden se to probírá na vládě, aby se od června zase obnovila certifikace," naznačil Dobeš, že vláda spoléhá na to, že problém vyřeší sama. Nevyloučil ale ani možnost kompromisu.

"Přichází doba, kdy musíme spolupracovat a ne si okopávat kotníky a říkat, kdo je větší raubíř," řekl Dobeš.

Podezření, že rozdělování dotací se v Česku proměnilo v organizovaný systém předražování zakázek a úplatků se prohloubilo po nedávném zatčení bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Evropská komise kvůli chybám v čerpání dotací Česku pozastavila proplácení peněz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na dotace?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy