Výprodej ve VZP pokračuje. Zbaví se budov za stamiliony

Radek Nohl Radek Nohl, Věra Tůmová
26. 10. 2012 6:00
Největší česká pojišťovna plánuje v roce 2013 prodat patnáct svých budov
Jedna z budov, kterou nabídne VZP k prodeji.
Jedna z budov, kterou nabídne VZP k prodeji. | Foto: VZP

Praha - V době, kdy VZP ve svém vlastním dokumentu přiznala, že ji čeká nejhorší období za posledních několik let, se největší česká zdravotní pojišťovna odhodlala k prodeji dalšího majetku.

Podle materiálu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, bude v příštím roce k prodeji 15 nemovitostí po celé republice. 

A podle plánu by za ně chtělo vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny získat přes 400 milionů korun.

Oslovení realitní makléři si myslí, že konečná částka by mohla být až o dvacet procent nižší. Mluvčí VZP Jiří Rod ale nyní říká, že se pojišťovna nebude nemovitostí zbavovat za každou cenu.

Velký prodej majetku pokračuje

K prodeji některých svých budov se vedení rozhodlo poté, co začalo snižování počtu zaměstnanců a slučování některých poboček. A už letos nabídlo k prodeji 16 nemovitostí.

Infobox
Autor fotografie: VZP

Infobox

  • Jablonec nad Nisou, ulice Budovatelů - 10 milionů korun
  • Vsetín, Smetanova 841 - 68 milionů korun
  • Bruntál, Komenského 1 - 15,8 milionů korun
  • Benešov, Husovo náměstí 555 - 14,6 milionu korun
  • Nymburk, Komenského 835 - 20 milionů korun
  • Rychnov nad Kněžnou, Palackého 698 - 25 milionů korun
  • Kutná Hora, Hornická 209 - 33 milionů korun
  • Nové Město na Moravě, Palackého náměstí 16 - 48 milionů korun
  • Třebíč, Na potoce 25 - 25,2 milionu korun
  • Rakovník, Tyršova 586 - 21,9 milionů korun
  • Louny, Na Valích 502 - 48,5 milionu korun
  • Rokycany, Jirákova 193 - 3,8 milionu korun
  • Cheb, Komenského 40 - 30,9 milionu korun
  • Ústí nad Orlicí, Smetanova 1390 - 10,2 milionu korun
  • Blanko, Bezručova 45 milionů korun
Zdroj: VZP (uvedené částky jsou přepokládané tržní ceny)

Jde například o sídla krajských poboček v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Českých Budějovicích, ale třeba i garáž v Rychnově nad Kněžnou či byt v Praze 4.

Z nového dokumentu vyplývá, že rozprodej bude pokračovat i v příštím roce. To budou k mání územní pracoviště VZP v různých koutech republiky. 

Nejvíce bude chtít pojišťovna podle materiálu (celý seznam v infoboxu), který má deník Aktuálně.cz k dispozici, získat za budovu ve Vsetíně, která byla odhadnuta na 68 milionů korun.

Cena za dům v Lounech je 48,5 milionu, v Novém Městě na Moravě 48 milionů korun a Blansku pak 45 milionů korun.

"Tržní cena a je vždy stanovena znaleckým posudkem, ze kterého vycházíme. Jen v případě elektronické aukce vyvolávací cenu upravujeme směrem dolů, aby motivovala zájemce k účasti a podání nabídek," prohlásil mluvčí VZP Jiří Rod.

Makléři: Pojišťovna dostane méně

Oslovení realitní makléři, kterým dal deník Aktuálně.cz do seznamu nemovitostí nahlédnout, ale říkají, že pojišťovna získá zřejmě méně peněz, nežli plánuje.

"Na základě hrubého odhadu se oslovení makléři společnosti RE/MAX v jednotlivých regionech domnívají, že předpokládaná tržní cena uváděná v tabulce je nadhodnocená," říká mluvčí za realitní společnost RE/MAX Tomáš Hejda.

"Velmi hrubý odhad ukazuje, že toto nadhodnocení se u jednotlivých nemovitostí pohybuje od deseti do dvaceti procent. Oproti předpokladu by tak prodejce utržil o desítky milionů méně, než plánuje," dodal Hejda.

Tyhle budovy chce VZP v roce 2013 prodat, podívejte se:

Nebudeme prodávat pod cenou, tvrdí VZP

VZP ale argumentuje tím, že již současné prodeje ukázaly, že pojišťovna nemovitosti pod cenou neprodává.

"Zkušenosti zatím ukazují, že u některých nemovitostí i v době krize a za ne zcela ideálních podmínek na trhu s nemovitostmi byla dosažená cena nejenom nad cenou stanovenou posudkem znalce, ale i nad zůstatkovou cenou, tedy že prodej byl se ziskem," řekl Rod.

Navíc si VZP podle něj vyhradila, že pokud cena nebude pro pojišťovnu výhodná, může od smlouvy nakonec odstoupit. "Tedy není ani po aukci nucena prodávat za 'každou cenu'," podotkl Rod.

Ty peníze, které pojišťovna za prodej nemovitostí získá, půjdou do fondu reprodukce majetku a z něj přiteče do fondu, který slouží k financování zdravotní péče. Pojišťovna ve svém materiálu navíc uvádí, že od roku 2009 doteď našla úspory z provozních prostředků na péči o pacienty ve výši 1,2 miliardy korun.

Seznam není konečný

Prodej nemovitostí již projednala i správní rada pojišťovny, která po vedení VZP chce ještě doplnit, kolik se do budov v posledních letech investovalo a jaký byl jejich roční provoz.

"VZP v rámci restrukturalizace propouští stovky zaměstnanců a koncentruje svoje funkce. Tím se některé objekty stávají nadbytečnými. Než je udržovat bez potřeby, je rozumné je prodat. Ceny musí transparentním způsobem získat co nejvyšší," řekl člen správní rady a poslanec TOP 09 Jan Farský.

Ředitel VZP Pavel Horák.
Ředitel VZP Pavel Horák. | Foto: Ludvík Hradilek

Management VZP ale připouští, že seznam nemovitostí, které nabídne k prodeji, není konečný, a může se tak ještě měnit.

"Seznam prodávaných nemovitostí bude ovlivněn především pokračující restrukturalizací v regionech, situací na realitním trhu a výší provozních výdajů na správu nemovitostí," dodal Rod.

Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně nyní vrcholí několikaměsíční spor mezi jejím vedením a částí správní rady proti zástupcům ministerstva.

Situace došla už tak daleko, že by se po kongresu ODS měla konat mimořádná správní rada VZP, na které bude zřejmě odvolán současný ředitel Pavel Horák.

Jste spokojeni s českým zdravotnictvím? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy