Konec koalice jsme Starostům nenavrhli, byla to jen hypotetická debata, tvrdí Bělobrádek

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
13. 7. 2017 17:00
Kategoricky popírám, že jsme navrhli Starostům a nezávislým vypovězení koaliční smlouvy pro parlamentní volby, není to pravda, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Český rozhlas předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Reaguje tak na vyjádření Stanislava Polčáka ze STAN, který tvrdí, že lidovci s takovým návrhem přišli. Ze slov Bělobrádka je ale nicméně patrné, že lidovci stále debatují, v jaké podobě půjdou se Starosty do voleb.
Pavel Bělobrádek.
Pavel Bělobrádek. | Foto: Economia

Pane předsedo, neuvažujete přece jen o konci spolupráce se Starosty a nezávislými? Jak to mimo jiné tvrdí Stanislav Polčák ze STAN?
Koaliční smlouvu nikdo nenavrhl vypovědět! Koaliční smlouva platí, my se spolu normálně bavíme, jak probíhá kampaň, jak vypadají průzkumy. Pan Polčák komentuje z Bruselu, aniž by byl na schůzce. Jeho výroky neodpovídají realitě.

Přesto ale účastníci jednání říkají, že jste se o možném konci spolupráci bavili, mluvili jste o výrocích pana Čunka, který konec koaliční spolupráce pro parlamentní volby chce…
Pan Čunek není členem předsednictva strany, je jedním z třiceti členů Celostátního výboru. A to, že se ho novináři stále ptají, je jejich problém. Pan Čunek o tom nerozhoduje. I sjezd ukázal, jaké má postavení ve straně.

Debatovali jste tedy o možném konci spolupráce?
My se bavíme o všem možném. O tom, jak bude vypadat povolební spolupráce, skutečně o všem možném. Tak nevím, proč má pan Polčák pak potřebu komentovat interní debaty, které byly na hypotetické rovině. Já kategoricky odmítám, že jsme přišli s tím, že vypovídáme koaliční smlouvu. To je nesmysl!

S takovým návrhem jste nepřišli, ale přesto nad ním přemýšlíte?
Samozřejmě, že do 15. srpna (kdy je možní zasahovat do kandidátek, pozn. redakce) je pořád čas, musíme se bavit o tom, jak vypadají průzkumy, musíme se bavit o tom, jak je vedena kampaň. Ale takové výroky pana Polčáka, tedy člověka, který na jednání vůbec nebyl… Kategoricky popírám, že by někdo řekl, že vypovídá koaliční smlouvu!

Ale je to ve hře.
Novináři neustále spekulují o tom, že by Starostové šli místo koalice na naši kandidátku, ale to Starostové celou dobu odmítají. A já musím popřít výroky mnohých novinářů, že jsem odpůrce toho, aby šli Starostové na naši kandidátku! My jsme to od začátku chtěli, ale Starostové to od začátku až dodnes odmítají. Oni odmítají model, který měli dříve s TOP 09. To znamená, že tato varianta prostě na stole není. Jestli na ni přistoupí, tak ať s ní přijdou. 

Takže vy byste se tomu nebránil?
Je naprostá lež a paranoia, že bych to odmítal. Tak to není. Starostové to vždycky odmítali!

Ale zkoušíte jim teď, aktuálně, nabízet tuto možnost? Neříkáte jim, i pod vlivem slabších preferencí, jestli by tuto možnost nezvážili?
Pokud někdo řekne, že to kategoricky odmítá, tak to beru tak, že to kategoricky odmítá. Bavíme se o tom tři čtvrtě roku a rozhodli jsme se, že chceme spolupráci se Starosty, a pro ně byla jediná reálná varianta jít s námi v koalici.

Budete na úterním jednání celostátního výboru řešit možný konec koalice?
To je standardní politická informace na každém celostátním výboru. To není nic neobvyklého. Spíš budeme řešit to, proč mají někteří politici z KDU-ČSL a od STANu potřeby komentovat něco, u čeho vůbec nebyli, a tak všechny znervózňovat.

Kampaň koalice bude tedy běžet dál, ale přesto: Nezeptáte se ještě jednou předsedy STAN Petra Gazdíka, jestli by nebylo lepší, abyste kandidovali jako KDU-ČSL s podporou Starostů a nezávislých?

Já mám zásadu: chceš, nechceš? Když přijdou s nějakým návrhem, budeme se o něm bavit. My jsme to říkali od začátku, oni to neustále odmítají, takže to není náš problém. My s nimi spolupracovat chceme. Myslíme si, že alternativa pro středové voliče, kteří chtějí normální zemi bez toho, aniž by ji řídil jeden člověk, tady je. 

Jaké možnosti spolupráce jsou nyní nejreálnější?
Tím, že nechtějí na naši kandidátku, tak zbývá jediná možnost. Kandidovat v koalici.

Není reálná možnost, že nakonec bude KDU-ČSL kandidovat prostě sama?
To samozřejmě možnost je, ale ne ve spolupráci se Starosty. My o spolupráci se Starosty stojíme. A i drtivá většina těch, kteří nechtěli koalici, říkali, že nemají problém, aby šli Starostové na naši kandidátku. Jenže to Starostové, jak jsem už řekl, odmítají. Není to tak, že my bychom to odmítali. Kdo to píše, je naprostý ignorant!

A varianta, že půjdete úplně sami, je tedy možná?
Nebudu spekulovat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy