Výpověď exnáměstka obrany Fulíka platí, rozhodl soud

ČTK ČTK
3. 6. 2015 16:36
Fulík byl náměstkem ministra obrany Martina Bartáka. Na obraně skončil poté, když se do vedení úřadu dostal Vondra.
Jan Fulík.
Jan Fulík. | Foto: ČTK

Praha - Odvolací soud potvrdil výpověď pro bývalého náměstka ministerstva obrany a nyní šéfa bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře Jana Fulíka.

Žalobou se Fulík domáhal rozhodnutí, že výpověď, kterou dostal na ministerstvu v roce 2011, je neplatná. Nedostal údajně přislíbenou pozici zmocněnce.

Rozhodnutí Městského soudu v Praze je pravomocné, Fulík zvažuje podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nejasné podmínky i pozice

Soudkyně Jitka Denemarková potvrdila loňský rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6. Soud podle ní případ zhodnotil právně správně.

Ohledně Fulíkovy práce se prý odehrála informační jednání, není ale "jasné, v jaké pozici a za jakých podmínek bude (Fulík) pracovat."

Důkazem podle soudkyně nemohou být tiskové zprávy tehdejšího ministra obrany Alexandra Vondry, jehož mediální výstupy prý nebyly konkrétní zřejmě i kvůli utajovaným informacím.

"Trapný spor"

Městský soud řešil případ podruhé. Obvodnímu soudu ho nejdřív vrátil v dubnu 2013 k novému projednání kvůli doplnění důkazů.

Fulík se ke středečnímu verdiktu nechtěl podrobně vyjadřovat, po jednání řekl, že se jedná o "trapný pracovněprávní spor".

Případ se týká Fulíkovy výpovědi z února 2011. Obrana podle něj nesplnila nabídkovou povinnost tím, že mu neposkytla odpovídající pozici poté, kdy byl v roce 2010 odvolán z křesla náměstka pro ekonomiku.

Vondra se s ním údajně dohodl, že se pro něj vytvoří nové expertní místo - měl se stát zmocněncem v projektu letounů L-159.

Tehdejší ministr to také sdělil médiím. Fulík ale prý nakonec nedostal možnost nastoupit a náhradní místo referenta v nižší platové třídě odmítl.

Jeden z pracovníků ministerstva dříve před soudem řekl, že si Fulík nové umístění spíš odvodil z informací, o kterých se na úřadu mluvilo.

Náměstek Bartáka

Fulík byl náměstkem ministra obrany Martina Bartáka. Na obraně skončil poté, když se do vedení úřadu dostal Vondra.

Fulík bývá odborníky kritizován za sporný miliardový nákup čtyř transportních letadel CASA nebo kvůli prosazování později zrušeného miliardového projektu výstavby nových pavilonů v Ústřední vojenské nemocnici.

Kvůli nákupu letadel CASA navrhla protikorupční policie letos v březnu obžalovat exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09, dříve KDU-ČSL) a bývalého šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka.

Vyšetřovatelé je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun.

Zeman ho jmenoval v roce 2013

Šéfem bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře jmenoval Fulíka prezident Miloš Zeman v dubnu 2013.

Podle dřívějších informací Fulík v minulosti pracoval ve vedoucích funkcích v Bezpečnostní informační službě (BIS).

V roce 2002 určitou dobu působil v humanitární misi České katolické charity v Afghánistánu. Jeho kolegyně z mise řekla, že jej pro práci v komplikované oblasti doporučil tehdejší generální sekretář charity a pozdější kolega na obraně Jaroslav Kopřiva (KDU-ČSL).

Vondra Kopřivu zbavil funkce náměstka ministra obrany kvůli tomu, že společně s lobbistou Josefem Jindrou údajně dojednával provizi za stamilionovou zakázku na nákup samohybných minometů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy