Kotelna na ministerstvu zaujala NKÚ. To teď hrozí, že vypne topení v metru

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 12. 2015 6:25
Nejvyšší kontrolní úřad zkritizoval ministerstvo zdravotnictví, že porušuje zákon, když prodává teplo z vlastní kotelny, aniž by se zaregistrovalo jako plátce DPH. Ministerstvo reagovalo nečekaně: místo aby oznámilo, že se hned jako plátce DPH nahlásí, pohrozilo, že raději teplo přestane dál prodávat. Vytápí přitom nejen nedaleké ministerstvo práce a sociálních věcí, ale i několik sousedních domů či například i část sousedícího vestibulu metra na Palackého náměstí.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Ministerstvo zdravotnictví počátkem minulého týdne nečekaně pohrozilo firmě Inženýring dopravních staveb (IDS), že jim může vypovědět dodávky tepla. "Odůvodnili to výsledky kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, která prověřovala vedení jejich účetnictví," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí IDS Pavel Kočiš.

Problémy by však neměli sami, ale například také nedaleký vestibul metra B na Palackého náměstí či sousední ministerstvo práce a sociálních věcí a několik dalších budov. Tam všude dodává teplo kotelna ministerstva zdravotnictví už od konce osmdesátých let.

Zatímco firmě IDS již ministerstvo vypnutím tepla pohrozilo, například dopravní podnik či ministerstvo práce a sociálních věcí zatím oficiálně o možném odstřižení svých prostor od tepla nic neví.

Dopravní podnik by se s tím podle mluvčího Jiřího Štábla musel nějak vypořádat. "Podle mých informací se jedná o pět místností. V případě, že by se to stalo, bychom hledali nějaké náhradní řešení," uvedl Štábl. Ministerstvo práce a sociálních věcí – které je podstatně rozlehlejší  nechce zatím věc komentovat. "Nikdo nás o tom zatím neinformoval," řekl jeho mluvčí Petr Habáň.

Pokuta až půl milionu

Ministerstvo je jako veřejná instituce osvobozeno od platby DPH. Je to i logické – přelévala by peníze z jedné státní kapsy do druhé. Jenže v okamžiku, když podniká a má z toho příjmy vyšší než milion korun ročně, tak má už podle zákona povinnost zaregistrovat se jako plátce DPH. To ale neudělalo.

A přišel na to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval účetnictví ministerstva pět let nazpět. "Kontrola byla skončena, ale o podrobnostech nemůžeme informovat dřív, než bude zveřejněn kontrolní závěr," vzkázala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvu tak hrozí citelná pokuta. Té se zřejmě zaleklo a začalo zvažovat, že raději přestane teplo prodávat. "Pokud plátce nesplní svou registrační povinnost včas, může správce daně uložit pokutu až do výše 500 000 korun," uvedla mluvčí finanční správy Petra Petlachová. Podle ní by mělo ministerstvo navíc podat daňová přiznání na několik let nazpět – kontrola NKÚ zmapovala stav od roku 2011.

Půjdeme cestou zdravého rozumu

Výtky ministerstvo uznává. Svůj postoj už nicméně zmírnilo a hrozbu odpojení přestalo zdůrazňovat.

"Samozřejmě bereme vážně stav, který dle NKÚ neodpovídá požadavkům zákona, ale zároveň se snažíme jít cestou zdravého rozumu, a najít tedy způsob, jak vyhovět plně liteře zákona, ale ne za cenu odstřižení zásobovaných od tepla," odpověděla na dotaz Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

"V některých případech by se zásobované objekty dostaly do pravděpodobně technicky neřešitelné situace, neboť nemají vlastní kotelny a ani k tomu přizpůsobené rozvody," připustila Čechová.

Samo IDS je přesvědčeno, že i přes počáteční hrozbu by ministerstvo nemohlo smlouvu o dodávkách tepla vypovědět vzhledem k platnému energetickému zákonu. "IDS by přerušením dodávek navíc vznikla značná škoda. Nemluvě o tom, že společnost se od roku 2011 finančně podílí na rekonstrukci kotelny ministerstva zdravotnictví," poukazuje na další paradox Kočiš.

Není přitom jasné, proč ministerstvo nenapraví situaci nejjednodušším možným způsobem – nezaregistruje se k platbě DPH. Byť by s tím samozřejmě vzrostla administrativa a náročnost účetnictví. "Komentovat jakékoli směry řešení je v tuto chvíli předčasné, nejprve budeme situaci analyzovat a na jednáních hledat řešení vyhovující zákonu i všem stranám. V tuto chvíli tedy nemáme k věci detailnější komentář," řekla Čechová.

 

Právě se děje

Další zprávy