eRecepty mají problémy. Lidé teto měsíc už několikrát odešli z lékárny bez léků

Iva Bezděková
23. 1. 2019 14:59
Teprve pár dní - od Nového roku - jsou do systému eReceptů zapojeni všichni lékaři. Těm, kteří by ho ignorovali, nyní nově hrozí pokuta. Lékárny už však hlásí vážné potíže. Minulý týden řešily výpadky připojení k centrálnímu úložišti receptů, což v důsledku pocítily tisíce pacientů. Lékárníci volají po změně, která by umožnila vydat lék i bez připojení k úložišti. Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že do půl roku navrhne řešení.
Skenování eReceptu v lékárně
Skenování eReceptu v lékárně | Foto: ČTK

"Bohužel nefunguje připojení, přijďte jindy," slyšeli pacienti minulý týden v lékárnách po celé republice. V pondělí, úterý i v pátek mělo spojení mezi centrálním úložištěm receptů a lékárnami opakovaný celorepublikový výpadek. "Museli jsme pacientům říci, že jim nemůžeme léky vydat a je třeba přijít, až bude systém zase fungovat," potvrdila lékárnice Kristýna Pilátová z Benešovska. 

Pacientům, kteří minulý týden přinesli eRecept jen v mobilu, lékárníci nemohli vůbec pomoci. "Bez připojení k centrálnímu úložišti z SMS nepřečteme, o jaký lék se jedná," doplňuje Pilátová. U eReceptu, který je vytištěný na papíře s průvodkou, sice lékárník vidí, jaký lék je předepsaný, ale bez připojení k úložišti ho nesmí vydat. 

eRecept

Od letošního ledna smějí lékaři předepisovat léky jen pomocí elektronických receptů - tedy buď pomocí čárového kódu na papírovém průvodci nebo přes čárový kód zaslaný pomocí sms do mobilu. Další variantou je zaslání eReceptu do mailu či do mobilní aplikace od SÚKL.

Povinnost vydávat eRecepty platila už loni, ale lékaři ještě nedostávali pokuty za nezapojení se do systému. Ne všichni tak systém využívali.

"V tu chvíli máme dvě možnosti. Buď poslat pacienta domů, ať si přijde pro léky později, nebo mu lék vydat nelegálně," říká severočeský lékárník David Gregor. 

Výpadky pocítili minulý týden i lidé v severomoravském Rýmařově. "Pacienti museli přijít do lékárny opakovaně," potvrzuje tamní lékárník Marek Hampel. "Protože šlo o celorepublikový problém, lze odhadnout, že se výpadek dotkl řádově tisícovek pacientů v ČR," odhaduje Hampel, který je zároveň předseda Grémia majitelů lékáren.  

Znepokojená je i Česká lékárnická komora. "Kolaps centrálního úložiště nastal letos už několikrát. V zájmu zdraví pacientů nesmí k podobným situacím docházet," říká viceprezident komory Aleš Krebs. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který úložiště receptů spravuje, podle něj lékárníkům nedostatečně vysvětlil, proč k výpadkům minulý týden došlo.

"Jednalo se o technické problémy, které byly vyřešeny, a byla přijata opatření k eliminaci daného problému. Situace je tedy v současné chvíli stabilizovaná a nepředpokládáme další omezení provozu ze stejných příčin," odpověděla na dotaz Aktuálně.cz mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

Lékárníci chtějí změnu

Spojení s centrálním úložištěm minulý týden vypadávalo opakovaně, nejdelší výpadek byl zhruba patnáct minut. "Problém je, že v takové situaci neumíme pacientům říci, kdy bude připojení znovu fungovat," upozorňuje již zmiňovaný lékárník David Gregor.

Loni v září se totiž připojení k centrálnímu úložišti v některých lékárnách přerušilo až téměř na tři čtvrtě hodiny. "Vůbec si nedovedu představit, co by dělal pacient ve chvíli, kdy by systém vypadl třeba na celý den a on nutně potřeboval své léky," dodává Gregor.

Zanedlouho bude situace při výpadku připojení ještě horší. Dnes může lékárna vydat léky na základě papírové průvodky i bez připojení k úložišti. Sice postupuje nelegálně, ale technicky to je možné. Lékárník vydá medikamenty bez připojení a dodatečně je pak do systému načte. Od února ale začne platit protipadělková směrnice, podle které bude mít každá krabička léku originální kód. Zpětné načítání možné nebude - poté, co si pacient krabičku s originálním kódem odnese, ji už nebude moci lékárník do systému zadat.

Česká lékárnická komora proto žádá, aby úřady vymyslely možnost, jak vydat léky i bez připojení k centrálnímu úložišti receptů. 

Ministerstvo zdravotnictví říká, že řešení připravuje a spustí ho ještě do letních prázdnin. Nový systém má lékárníkům umožnit vydat léky na eRecept i v době výpadku centrálního úložiště elektronických receptů. "Tato opatření budou do ostrého provozu nasazena co nejdříve, ideálně ještě v první polovině tohoto roku," říká mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Jak by ale nový systém měl konkrétně fungovat, ministerstvo nesdělilo. "Podrobnosti bude možné sdělit, až když budou opatření do systému začleněna," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy