eRecepty mají problémy. Lidé teto měsíc už několikrát odešli z lékárny bez léků

Iva Bezděková
23. 1. 2019 14:59
Teprve pár dní - od Nového roku - jsou do systému eReceptů zapojeni všichni lékaři. Těm, kteří by ho ignorovali, nyní nově hrozí pokuta. Lékárny už však hlásí vážné potíže. Minulý týden řešily výpadky připojení k centrálnímu úložišti receptů, což v důsledku pocítily tisíce pacientů. Lékárníci volají po změně, která by umožnila vydat lék i bez připojení k úložišti. Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že do půl roku navrhne řešení.
Skenování eReceptu v lékárně
Skenování eReceptu v lékárně | Foto: ČTK

"Bohužel nefunguje připojení, přijďte jindy," slyšeli pacienti minulý týden v lékárnách po celé republice. V pondělí, úterý i v pátek mělo spojení mezi centrálním úložištěm receptů a lékárnami opakovaný celorepublikový výpadek. "Museli jsme pacientům říci, že jim nemůžeme léky vydat a je třeba přijít, až bude systém zase fungovat," potvrdila lékárnice Kristýna Pilátová z Benešovska. 

Pacientům, kteří minulý týden přinesli eRecept jen v mobilu, lékárníci nemohli vůbec pomoci. "Bez připojení k centrálnímu úložišti z SMS nepřečteme, o jaký lék se jedná," doplňuje Pilátová. U eReceptu, který je vytištěný na papíře s průvodkou, sice lékárník vidí, jaký lék je předepsaný, ale bez připojení k úložišti ho nesmí vydat. 

eRecept

Od letošního ledna smějí lékaři předepisovat léky jen pomocí elektronických receptů - tedy buď pomocí čárového kódu na papírovém průvodci nebo přes čárový kód zaslaný pomocí sms do mobilu. Další variantou je zaslání eReceptu do mailu či do mobilní aplikace od SÚKL.

Povinnost vydávat eRecepty platila už loni, ale lékaři ještě nedostávali pokuty za nezapojení se do systému. Ne všichni tak systém využívali.

"V tu chvíli máme dvě možnosti. Buď poslat pacienta domů, ať si přijde pro léky později, nebo mu lék vydat nelegálně," říká severočeský lékárník David Gregor. 

Výpadky pocítili minulý týden i lidé v severomoravském Rýmařově. "Pacienti museli přijít do lékárny opakovaně," potvrzuje tamní lékárník Marek Hampel. "Protože šlo o celorepublikový problém, lze odhadnout, že se výpadek dotkl řádově tisícovek pacientů v ČR," odhaduje Hampel, který je zároveň předseda Grémia majitelů lékáren.  

Znepokojená je i Česká lékárnická komora. "Kolaps centrálního úložiště nastal letos už několikrát. V zájmu zdraví pacientů nesmí k podobným situacím docházet," říká viceprezident komory Aleš Krebs. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který úložiště receptů spravuje, podle něj lékárníkům nedostatečně vysvětlil, proč k výpadkům minulý týden došlo.

"Jednalo se o technické problémy, které byly vyřešeny, a byla přijata opatření k eliminaci daného problému. Situace je tedy v současné chvíli stabilizovaná a nepředpokládáme další omezení provozu ze stejných příčin," odpověděla na dotaz Aktuálně.cz mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

Lékárníci chtějí změnu

Spojení s centrálním úložištěm minulý týden vypadávalo opakovaně, nejdelší výpadek byl zhruba patnáct minut. "Problém je, že v takové situaci neumíme pacientům říci, kdy bude připojení znovu fungovat," upozorňuje již zmiňovaný lékárník David Gregor.

Loni v září se totiž připojení k centrálnímu úložišti v některých lékárnách přerušilo až téměř na tři čtvrtě hodiny. "Vůbec si nedovedu představit, co by dělal pacient ve chvíli, kdy by systém vypadl třeba na celý den a on nutně potřeboval své léky," dodává Gregor.

Zanedlouho bude situace při výpadku připojení ještě horší. Dnes může lékárna vydat léky na základě papírové průvodky i bez připojení k úložišti. Sice postupuje nelegálně, ale technicky to je možné. Lékárník vydá medikamenty bez připojení a dodatečně je pak do systému načte. Od února ale začne platit protipadělková směrnice, podle které bude mít každá krabička léku originální kód. Zpětné načítání možné nebude - poté, co si pacient krabičku s originálním kódem odnese, ji už nebude moci lékárník do systému zadat.

Česká lékárnická komora proto žádá, aby úřady vymyslely možnost, jak vydat léky i bez připojení k centrálnímu úložišti receptů. 

Ministerstvo zdravotnictví říká, že řešení připravuje a spustí ho ještě do letních prázdnin. Nový systém má lékárníkům umožnit vydat léky na eRecept i v době výpadku centrálního úložiště elektronických receptů. "Tato opatření budou do ostrého provozu nasazena co nejdříve, ideálně ještě v první polovině tohoto roku," říká mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Jak by ale nový systém měl konkrétně fungovat, ministerstvo nesdělilo. "Podrobnosti bude možné sdělit, až když budou opatření do systému začleněna," dodala mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy