Výpadek Googlu mohli podle Stropnického způsobit hackeři. Experti souhlasí, firma trvá na závadě

Radek Dragoun Jan Gazdík Domácí Radek Dragoun, Jan Gazdík, Domácí
17. 12. 2016 20:30
Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro DVTV připustil, že za listopadovým výpadkem Googlu může být něčí útok. Podle něj si takhle útočníci testují, jak je která země na něco podobného připravena. Je to podle něj názorný příklad, proč je důležité mít silnou kyberobranu. I oslovení experti připouští, že za útokem na Google může být cizí mocnost. Napadená společnost však stále trvá na svém vyjádření, že komplikace způsobil technický problém.
Ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický. | Foto: DVTV

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický v pátek v DVTV vyjádřil domněnku, že za dvouhodinový výpadek služeb Googlu, který v listopadu zasáhl Českou republiku a Slovensko, stojí něčí útok.

"To, že vypadl Google, vůbec nemusí být náhoda. Velmi často v pobaltských zemích dochází k testování. Můžeme spekulovat o tom, kdo to dělá, ale nemůžeme to dokázat. Myslíme si, že víme, kdo to dělá. Ale je to testování toho, jak ta která země je schopná se s tím útokem vypořádat,“ řekl Stropnický v rozhovoru.

Ministr obrany však neví, kdo za údajným útokem stál. „Takhle se ty systémy a země testují. Je potřeba, abychom se k tomu postavili,“ dodal.

Ministerstvo obrany však slova svého nadřízeného mírní. „Pan ministr to myslel pouze jako ilustraci toho, proč je důležité mít silnou kyberobranu. Žádné informace, o tom, že by za výpadkem Googlu byl cílený útok, nemáme,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

S názorem, že výpadek Google nemůže být jen náhoda, ovšem souhlasí i ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimír Mařík. „Stroje se nesplašily, jak už jsem také zaznamenal. Něco podobného se nestává. Někdo si zkrátka s Googlem chytře pohrál a pomohl tomu výpadku,“ řekl Aktuálně.cz.

„Mohli to být nadšení mladí hackeři, kteří si zkoušejí své schopnosti a mají vždy velkou radost, když se jim něco takového povede. Mohli to ovšem být i zaplacení profíci, anebo i takoví, kteří pracují pro cizí mocnost,“ tvrdí Mařík. Jejich identitu je ale podle něj jen velmi těžké vypátrat. Do podobných akcí se totiž pouští jen tehdy, mají-li jistotu, že po sobě dokonale zametou digitální stopy.

"Pokud už ministr obrany říká, že výpadek Googlu někdo cíleně vyvolal, tak na tom podle mě něco musí být,“ připouští i bývalý ředitel české zahraniční rozvědky Karel Randák.

Ten má však zároveň pochybnosti o tom, že by za výpadkem stála cizí mocnost. „Na druhé straně se ale ptám, proč by měla protivníkovi lehkovážně prozrazovat svoje schopnosti? Lacině se vytahovat? V takových případech totiž riskuje vždy odvetu. Pokud se ovšem nejednalo o test spojený s výhrůžkou, co vše jeho autor dovede a co může v Česku ochromit. Otazníků zůstává mnoho,“ dodává Randák.

Google však i nadále trvá na svém prvotním vyjádření, že za výpadkem jeho služeb rozhodně nestál žádný útok. "Nedávný krátkodobý výpadek, který postihl služby Googlu v Česku a na Slovensku, způsobila technická komplikace při pravidelné údržbě části naší sítě. Skutečně tedy šlo o technický problém na naší straně. Můžeme zcela vyloučit jakoukoli vnější příčinu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Googlu.

Služby Googlu přestaly zcela fungovat v úterý 22. listopadu. Uživatelé v České republice, na Slovensku a v okolí se dvě hodiny nemohli dostat nejen na jeho vyhledávač, ale rovněž na mailový server Gmail, videoserver YouTube a na všechny ostatní služby společnosti. 

Čelíme reálným a zvyšujícím se kybernetickým hrozbám, propaganda může mít vliv na výsledky voleb, říká ministr obrany Martin Stropnický. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 21 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy