Výpadek Googlu mohli podle Stropnického způsobit hackeři. Experti souhlasí, firma trvá na závadě

Radek Dragoun Jan Gazdík Domácí Radek Dragoun, Jan Gazdík, Domácí
17. 12. 2016 20:30
Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro DVTV připustil, že za listopadovým výpadkem Googlu může být něčí útok. Podle něj si takhle útočníci testují, jak je která země na něco podobného připravena. Je to podle něj názorný příklad, proč je důležité mít silnou kyberobranu. I oslovení experti připouští, že za útokem na Google může být cizí mocnost. Napadená společnost však stále trvá na svém vyjádření, že komplikace způsobil technický problém.
Ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický. | Foto: DVTV

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický v pátek v DVTV vyjádřil domněnku, že za dvouhodinový výpadek služeb Googlu, který v listopadu zasáhl Českou republiku a Slovensko, stojí něčí útok.

"To, že vypadl Google, vůbec nemusí být náhoda. Velmi často v pobaltských zemích dochází k testování. Můžeme spekulovat o tom, kdo to dělá, ale nemůžeme to dokázat. Myslíme si, že víme, kdo to dělá. Ale je to testování toho, jak ta která země je schopná se s tím útokem vypořádat,“ řekl Stropnický v rozhovoru.

Ministr obrany však neví, kdo za údajným útokem stál. „Takhle se ty systémy a země testují. Je potřeba, abychom se k tomu postavili,“ dodal.

Ministerstvo obrany však slova svého nadřízeného mírní. „Pan ministr to myslel pouze jako ilustraci toho, proč je důležité mít silnou kyberobranu. Žádné informace, o tom, že by za výpadkem Googlu byl cílený útok, nemáme,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

S názorem, že výpadek Google nemůže být jen náhoda, ovšem souhlasí i ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimír Mařík. „Stroje se nesplašily, jak už jsem také zaznamenal. Něco podobného se nestává. Někdo si zkrátka s Googlem chytře pohrál a pomohl tomu výpadku,“ řekl Aktuálně.cz.

„Mohli to být nadšení mladí hackeři, kteří si zkoušejí své schopnosti a mají vždy velkou radost, když se jim něco takového povede. Mohli to ovšem být i zaplacení profíci, anebo i takoví, kteří pracují pro cizí mocnost,“ tvrdí Mařík. Jejich identitu je ale podle něj jen velmi těžké vypátrat. Do podobných akcí se totiž pouští jen tehdy, mají-li jistotu, že po sobě dokonale zametou digitální stopy.

"Pokud už ministr obrany říká, že výpadek Googlu někdo cíleně vyvolal, tak na tom podle mě něco musí být,“ připouští i bývalý ředitel české zahraniční rozvědky Karel Randák.

Ten má však zároveň pochybnosti o tom, že by za výpadkem stála cizí mocnost. „Na druhé straně se ale ptám, proč by měla protivníkovi lehkovážně prozrazovat svoje schopnosti? Lacině se vytahovat? V takových případech totiž riskuje vždy odvetu. Pokud se ovšem nejednalo o test spojený s výhrůžkou, co vše jeho autor dovede a co může v Česku ochromit. Otazníků zůstává mnoho,“ dodává Randák.

Google však i nadále trvá na svém prvotním vyjádření, že za výpadkem jeho služeb rozhodně nestál žádný útok. "Nedávný krátkodobý výpadek, který postihl služby Googlu v Česku a na Slovensku, způsobila technická komplikace při pravidelné údržbě části naší sítě. Skutečně tedy šlo o technický problém na naší straně. Můžeme zcela vyloučit jakoukoli vnější příčinu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Googlu.

Služby Googlu přestaly zcela fungovat v úterý 22. listopadu. Uživatelé v České republice, na Slovensku a v okolí se dvě hodiny nemohli dostat nejen na jeho vyhledávač, ale rovněž na mailový server Gmail, videoserver YouTube a na všechny ostatní služby společnosti. 

Čelíme reálným a zvyšujícím se kybernetickým hrozbám, propaganda může mít vliv na výsledky voleb, říká ministr obrany Martin Stropnický. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 7 minutami

Guvernér New Yorku Cuomo čelí již druhému obvinění z obtěžování

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo čelí již druhému obvinění ze sexuálního obtěžování mladé členky svého poradního týmu. Charlotte Bennettová, která pracovala od března loňského roku jako poradkyně pro zdravotnictví, uvedla, že jí guvernér kladl nevhodné otázky, nikdy se jí ale nedotkl. Politik reagoval tím, že nikdy neměl v úmyslu chovat se nevhodně, píše agentura AP. Kancelář guvernéra nechá věc nezávisle prověřit, případ bude vyšetřovat bývalá federální soudkyně.

"Pochopila jsem, že se mnou chce guvernér spát, cítila jsem se velmi nepříjemně a vyděsilo mě to," uvedla Bennettová citovaná serverem Politico s tím, že Cuomo se jí ptal na její milostný život, třeba, zda "měla styk se starším mužem". Některé rozhovory jí prý připadaly "jako z hororového filmu."

Po jednom z nepříjemných rozhovorů Bennettová oznámila guvernérovo chování jeho personální ředitelce. Společně se dohodly na přesunu na jinou pozici v rámci úřadu, při které nebude v kontaktu s guvernérem. Bennettová je podle AP s novou pozicí spokojená a nehodlá se již k záležitosti vracet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy