Výpadek Googlu mohli podle Stropnického způsobit hackeři. Experti souhlasí, firma trvá na závadě

Radek Dragoun Jan Gazdík Domácí Radek Dragoun, Jan Gazdík, Domácí
17. 12. 2016 20:30
Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro DVTV připustil, že za listopadovým výpadkem Googlu může být něčí útok. Podle něj si takhle útočníci testují, jak je která země na něco podobného připravena. Je to podle něj názorný příklad, proč je důležité mít silnou kyberobranu. I oslovení experti připouští, že za útokem na Google může být cizí mocnost. Napadená společnost však stále trvá na svém vyjádření, že komplikace způsobil technický problém.
Ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický. | Foto: DVTV

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický v pátek v DVTV vyjádřil domněnku, že za dvouhodinový výpadek služeb Googlu, který v listopadu zasáhl Českou republiku a Slovensko, stojí něčí útok.

"To, že vypadl Google, vůbec nemusí být náhoda. Velmi často v pobaltských zemích dochází k testování. Můžeme spekulovat o tom, kdo to dělá, ale nemůžeme to dokázat. Myslíme si, že víme, kdo to dělá. Ale je to testování toho, jak ta která země je schopná se s tím útokem vypořádat,“ řekl Stropnický v rozhovoru.

Ministr obrany však neví, kdo za údajným útokem stál. „Takhle se ty systémy a země testují. Je potřeba, abychom se k tomu postavili,“ dodal.

Ministerstvo obrany však slova svého nadřízeného mírní. „Pan ministr to myslel pouze jako ilustraci toho, proč je důležité mít silnou kyberobranu. Žádné informace, o tom, že by za výpadkem Googlu byl cílený útok, nemáme,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

S názorem, že výpadek Google nemůže být jen náhoda, ovšem souhlasí i ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimír Mařík. „Stroje se nesplašily, jak už jsem také zaznamenal. Něco podobného se nestává. Někdo si zkrátka s Googlem chytře pohrál a pomohl tomu výpadku,“ řekl Aktuálně.cz.

„Mohli to být nadšení mladí hackeři, kteří si zkoušejí své schopnosti a mají vždy velkou radost, když se jim něco takového povede. Mohli to ovšem být i zaplacení profíci, anebo i takoví, kteří pracují pro cizí mocnost,“ tvrdí Mařík. Jejich identitu je ale podle něj jen velmi těžké vypátrat. Do podobných akcí se totiž pouští jen tehdy, mají-li jistotu, že po sobě dokonale zametou digitální stopy.

"Pokud už ministr obrany říká, že výpadek Googlu někdo cíleně vyvolal, tak na tom podle mě něco musí být,“ připouští i bývalý ředitel české zahraniční rozvědky Karel Randák.

Ten má však zároveň pochybnosti o tom, že by za výpadkem stála cizí mocnost. „Na druhé straně se ale ptám, proč by měla protivníkovi lehkovážně prozrazovat svoje schopnosti? Lacině se vytahovat? V takových případech totiž riskuje vždy odvetu. Pokud se ovšem nejednalo o test spojený s výhrůžkou, co vše jeho autor dovede a co může v Česku ochromit. Otazníků zůstává mnoho,“ dodává Randák.

Google však i nadále trvá na svém prvotním vyjádření, že za výpadkem jeho služeb rozhodně nestál žádný útok. "Nedávný krátkodobý výpadek, který postihl služby Googlu v Česku a na Slovensku, způsobila technická komplikace při pravidelné údržbě části naší sítě. Skutečně tedy šlo o technický problém na naší straně. Můžeme zcela vyloučit jakoukoli vnější příčinu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Googlu.

Služby Googlu přestaly zcela fungovat v úterý 22. listopadu. Uživatelé v České republice, na Slovensku a v okolí se dvě hodiny nemohli dostat nejen na jeho vyhledávač, ale rovněž na mailový server Gmail, videoserver YouTube a na všechny ostatní služby společnosti. 

Čelíme reálným a zvyšujícím se kybernetickým hrozbám, propaganda může mít vliv na výsledky voleb, říká ministr obrany Martin Stropnický. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy