Vypadá jako kalašnikov, ale není to kalašnikov. Poličská zbrojovka naváže na sovětskou legendu

Návštěva ve zbrojovce. Staré ruské zbraně jdou na odbyt
Střežený vstup do areálu Poličských strojíren. Už v roce 1920 tu československá vláda postavila "První vojenskou muniční továrnu".
V době míru se strojírny přeorientovaly na civilní výrobu, vyrábí tu pneumatické systémy pro autobusy. Zbrojovka vrací do areálu Poličských strojíren původní výrobu.
Na parkovišti je uskladněno kolem stovky bojových vozidel. Převážně tanky T-72 z výzbroje armád varšavského paktu.
Vraky? Nenechte se mýlit. Tanky čeká oprava.
Foto: Ludvík Hradilek
Jan Gazdík Jan Gazdík
16. 12. 2017 15:54
České zbrojovky o sobě dávají po letech nečinnosti znovu vědět. Výroba běží i v Poličce, navzdory únorové explozi, která rozmetala jednu výrobní halu.

Polička - Slova ředitele Poličských strojíren Petra Němce přerušuje tu a tam detonace. Už při té první nás ujišťuje, že jde jen o zkušební exploze munice.

Poličské strojírny ostatně vznikly v roce 1920 jako "První vojenská muniční továrna". Dnes se podnik věnuje civilní výrobě, ale jeho sesterská firma STV Group po bez mála sto letech znovu pokračuje ve staré tradici.

"Máme na co navazovat," potvrzuje její ředitel Jan Děcký a dodává, že prioritním zákazníkem v dodávkách střeliva, munice i ručních granátů pro firmu zůstává česká armáda.

Český kalašnikov? Ne tak docela

Na rostoucí poptávku zareagovala zbrojovka nejen vlastní výrobou, ale i pokročilou renovací samopalů československé či sovětské provenience. Zvažuje i modernizaci lehkých a těžkých kulometů, mezi které patří i DShk 12,7, který se českým speciálním silám osvědčil v Afghánistánu.

Když se ale u jedné z výrobní linek zeptáme na kalašnikov AK-47, tak nás vedoucí výzkumu a vývoje Jiří Tamele opravuje: "Jde vylepšenou analogii kalašnikova. Tahle nese značku M-17 a její výrobu právě rozjíždíme."

Podobně se společnost pokouší inovovat i protitankové zbraně RPG-7. V poličských dílnách vlastní verzi přejmenovali na LGL-7 a ve vývoji je i její odlehčená verze s karbonovou hlavní.

Zbraně jako záruka demokracie

Přední zbrojní analytik Dušan Rovenský z Armádního technického magazínu považuje tradiční českou obrannou výrobu za důležitou.

Co je zbrojovka STV Group?
Autor fotografie: STV Group

Co je zbrojovka STV Group?

STV Group je součástí holdingu STV Invest, v němž je například kromě Poličských strojíren, dalších deset společností se zastoupením na Slovensku v Polsku a Bulharsku. V roce 2016 měla skupina STV Invest obrat více než 1,5 miliard korun, z toho STV Group celkem 1,1 miliardy.

Zisk skupiny STV Ivest činil za stejné období 250 milionů korun, z toho STV GROUP kolem 180 milionů. Většinu zisku investovali majitelé STV Invest do nákupu špičkových vývojových a opravárenských technologií anebo strojů na výrobu střeliva.

Snímek je z transportu 30 renovovaných tanků T-72 pro USA (ve spolupráci STV Group a VOP Nový Jičín) cestou do přístavu.

"Určitě už nebudeme nikdy vyrábět tanky jako v dobách komunistické totality, nanejvýše je opravovat. Avšak vycvičené ozbrojené síly vybavené kvalitní výzbrojí (a důležitý je i její domácí původ) budou vždy zárukou demokracie a schopnosti bránit se napadení. Zvláště dnes v době velkých bezpečnostních hrozeb," vysvětluje Rovenský.

Připomíná i "francouzský paradox", kdy tato jaderná mocnost nakupuje ruční palné zbraně už jen v cizině, protože úplně utlumila vlastní výrobu. Její obnova by byla nákladná a výsledek nejistý.

Vojenskou část výroby Poličské zbrojovky představuje nejen produkce a delaborace munice a prodej renovovaných pěchotních zbraní, ale i opravy těžké vojenské techniky včetně dodávek náhradních dílů.

Související video: Kdyby Spojené státy něco neudělaly, je velmi pravděpodobné, že by Islámský stát ovládl klíčová místa a hrozila by občanská válka, říká bývalý novinář v Iráku a bezpečnostní expert František Šulc

Kdyby Spojené státy něco neudělaly, je velmi pravděpodobné, že by Islámský stát ovládl klíčová místa a hrozila by občanská válka, říká bývalý novinář v Iráku a bezpečnostní expert František Šulc. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy