Vyndávání zapadlého jazyka je resuscitační mýtus, varuje záchranka po kolapsu na Euru

Domácí Domácí
17. 6. 2021 13:33
V sobotu oblétly svět snímky z oživování Christiana Eriksena na fotbalovém mistrovství Evropy. Dánovi přímo na hřišti selhalo srdce, nakonec se jej ale díky pohotové reakci hráčů i lékařů podařilo zachránit. Této příležitosti se chopili pražští záchranáři, aby vyvrátili jeden z největších mýtů o resuscitaci. Člověku v bezvědomí není třeba vyndávat jazyk, stačí mu zaklonit hlavu, píší na svém webu.
Kolaps Christiana Eriksena v zápase  Dánsko - Finsko na ME 2020
Kolaps Christiana Eriksena v zápase Dánsko - Finsko na ME 2020 | Foto: Reuters

Podle záchranářů je představa o tom, že se musí člověku v bezvědomí po kolapsu vytáhnout zapadlý jazyk, ve společnosti stále velmi rozšířená. Jazyk může skutečně zablokovat dýchací cesty, ale není to způsobeno tím, že by se přetočil a zapadl do krku, jak si mohou lidé představovat.

"Jazyk je sval a při poklesu svalového napětí v důsledku bezvědomí ochabne, stejně jako všechny ostatní svaly. Když pak kořen jazyka přilehne na stěnu dýchacích cest, dojde k jejich zneprůchodnění," popsali záchranáři riziko na svém webu.

Rozhodně tak není potřeba člověku v bezvědomí sahat do úst - to naopak může vyvolat dávivý reflex a zvracení. Hrozí také zranění zachraňujícího. Nejvhodnějším způsobem, jak dýchací cesty uvolnit, je člověku jednoduše zaklonit hlavu.

"Provádí se tak, že zachraňovaný leží na zádech, ideálně na pevné podložce, nemá nic pod hlavou a zachránce mu přiloží dlaň pod bradu a druhou na čelo a hlavu mírně zakloní. Díky tomuto jednoduchému manévru jazyk odlehne a dojde ke zprůchodnění dýchacích cest," popisují správný postup.

Poté je třeba zkontrolovat, zda raněný dýchá, například přiložením například tváře k ústům zachraňovaného. "Pokud se postižený normálně nenadechne za 10 vteřin alespoň dvakrát, je třeba zahájit resuscitaci stlačováním prostředku hrudníku (na hrudní kosti) do hloubky 5-6 centimetrů (ne více) ve frekvenci přibližně 100 až 120 stlačení za minutu," objasňují záchranáři.

Upozorňují ale, že nejdůležitější je zavolat na tísňovou linku 155 a nechat se provést operátorem.

Dánský záložník Christian Eriksen zkolaboval přímo na hřišti ve 43. minutě zápasu fotbalového Eura s Finskem. Po několikaminutové resuscitaci byl převezen do nemocnice, kde zatím zůstává. Za pohotovou reakci, která Eriksenovi zřejmě zachránila život, byli chváleni nejen zdravotníci, ale také dánský kapitán Simon Kjaer, který se ujistil, zda nemá Eriksen zapadlý jazyk.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Jeden člověk zemřel po nehodě dvou motorek a auta na Chomutovsku

Po nedělní srážce dvou motocyklů a osobního automobilu ve Strupčicích na Chomutovsku jeden z motorkářů podlehl vážným zraněním, další dva lidé jsou zranění. 

"Jeden motorkář utrpěl velmi vážná zranění, kterým podlehl," uvedl uvedl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Dodal, že motocyklistku a řidiče vozu transportoval vrtulník do ústeckého traumacentra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy