Vynášela úřednice tajnosti za starý mobil? Šéfové ji chválí

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 3. 2015 8:00
Zdeňka Staňková z ministerstva zemědělství šla před soud s neobvyklou obžalobou: že za postarší telefon poskytovala informace o tendrech svému známému. Soudce ji očistil, neměl dost důkazů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha - Je to divoký příběh, v němž se dokonce mihla i jména "kmotrů" Alexandra Nováka a Iva Rittiga. Předně ale šlo o milionové úplatky spojené s obřími zakázkami na letecké vápnění a hašení lesů a starší mobilní telefon Nokia.

Hlavní roli sehrála úřednice ministerstva zemědělství Zdeňka Staňková, která musela před soud s neobvyklou obžalobou: že za úplatek v podobě postaršího mobilu poskytovala důvěrné informace o průběhu dvou mnohamilionových zakázek jednomu ze zájemců - podnikateli Františku Šafránkovi. Staňková měla tendr na starosti a byla i členkou výběrové komise.

Nakonec ale od soudu odešla čistá, stejně jako Šafránek. Městský soud v Praze oba osvobodil, přestože Obvodní soudu pro Prahu 1 potrestal Staňkovou za korupci tříletou podmínkou a Šafránek si odnesl roční trest.

"Rozhodně to nejsou Mirkové Dušíni. Ale pro odsouzení nebyl shromážděn uzavřený řetězec důkazů," uvedl soudce Petr Beneš ve zprošťujícím verdiktu.

Ber pět milionů a zmiz

Příběh se začal psát v létě 2012, nejdřív bez Šafránka a Staňkové.

Na policii se tehdy obrátila Jarmila Vodňanská ze společnosti Tech-mont helicopter s tím, že ona a její kolega Josef Svěcený z firmy Ges Air dostali nabídku: pět milionů korun za to, že stáhnou svoji nabídku ze zakázky za zhruba 230 milionů korun na vápnění lesů. Nebo ať naopak za získání zakázky zaplatí "všimné" ve výši třinácti procent z její ceny, které se pak odevzdává v Praze "kmotrům".

Nabídku dal jistý Michal Valeš – známý chomutovského exprimátora a bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka odsouzeného za korupci.

Policie pověsila na Vodňanskou štěnici a vyslala ji na schůzku. Past sklapla a soud Valeše za korupci potrestal roční podmínkou s odkladem na dva roky.

Že Valeš byl jen prostředníkem a klíčovým mužem v pozadí Novák, se státnímu zástupci nepodařilo prokázat. Schůzky, kde se projednávaly nabídky, se totiž podle Vodňanské odehrály v přísně střežených prostorách s rušičkami odposlechů. Účastníci tajných setkání museli dokonce odevzdávat mobily.

V policejních odposleších zaznělo nejen jméno Nováka, ale i dalšího vlivného severočeského bosse Patrika Oulického nebo Iva Rittiga. Ani na jejich stíhání ovšem žalobce neměl dost důkazů. Na nahrávkách detektivů se několikrát opakovaly věty s "povinným odvodem třinácti procent", ovšem neurčitému adresátovi - "někomu v Praze". Anebo zazněla slova o tom, že těm, co odstoupí, se vyplatí odstupné či zařídí jiná zakázka. Opět ale bez konkrétních osob.

Nebyl by telefon?

Přesto ale policie nakonec vyšetřování rozšířila a nasadila odposlechy na další lidi – nejdříve na podnikatele Šafránka, potom i na úřednici Staňkovou. Policie zdokumentovala jejich SMS i telefony, kdy Staňková vyzrazovala Šafránkovi důvěrné detaily o průběhu výběrových řízení. Za to po něm chtěla mobilní telefon, požádala i o konkrétní typ.

Policie to považovala za korupci a oba obvinila. U soudu se pak Staňková hájila tím, že jsou se Šafránkem dlouholetí rodinní známí. O sehnání telefonu jej sice poprosila – ale zaplatil jej manžel a dal jí ho jako vánoční dárek.

Odvolací soudce Beneš sice oba osvobodil, dodal ale, že to neznamená, že se nic nestalo. Nebyl prý jen dostatek důkazů pro odsuzující verdikt.

Beneš současně ostře zkritizoval ministerstvo zemědělství, které dalo Staňkové dobrý posudek, ačkoliv vědělo, že porušila vnitřní předpisy a lhala. Staňková totiž při jmenování do výběrových komisí podepsala prohlášení, že nemá žádný vztah k účastníkům soutěže.

Nedobrý podnik

"Ministerstvo zemědělství zřejmě není dobrý podnik, pokud toto napíše o svém zaměstnanci, který minimálně porušoval etická pravidla," uvedl soudce a podivil se, že u svého zaměstnavatele zůstala Staňková zcela bez trestu, a dokonce dál dělá stejnou práci jako dosud.

"V podobných případech lze rozvázat i pracovní poměr a tady ji nadřízený hodnotil jako pracovnici téměř úžasnou," divil se soudce.

Beneš ani příliš nevěřil vysvětlení Staňkové, že mobil po Šafránkovi chtěla proto, že chtěla starší typ, na který byla zvyklá, a Šafránek "měl kontakty".

"Samozřejmě že by ho asi sehnala v bazaru. Proto zůstává stále podezření, že to bylo jinak. Ale zůstává toliko jen u podezření," dodal.

Už soudní řízení je potrestání

Ministerstvo zemědělství však úřednici Staňkovou hájí. "Nejen obecně, ale i v pracovněprávních vztazích je třeba respektovat presumpci neviny, proto nebyla jmenovaná propuštěna poté, co proti ní bylo zahájeno trestní stíhání," vysvětluje mluvčí resortu Hynek Jordán.

Podle něj ministerstvo neznalo detaily trestního řízení, a tedy ani to, že podala lživé čestné prohlášení. A postihnout dodatečně ji nejde, protože je vše promlčeno. "Domníváme se, že samotné projednávání jejího pochybení před soudem bylo pro ni osobně nepochybně velmi citelným postihem a poučením,“ dodal Jordán.

A jak to dopadlo se zakázkami? Výběrová komise firmu podnikatelky Jarmily Vodňanské z jednoho tendru vyloučila, nakonec ale oba – první za 230, druhý za 75 milionů - ministerstvo zrušilo pro nedostatek peněz.

 

Právě se děje

Další zprávy