Vymyslela unikátní metodu učení. Chtějí mi ji ukrást, říká

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 7. 2015 6:48
Šachová mistryně a manželka říčanského starosty a populárního moderátora Vladimíra Kořena vymyslela jedinečnou Figurkovou školičku. Teď bojuje, aby o ni nepřišla.
Martina Kořenová s manželem spolu s učebnicemi a sešity, které pro svoji Figurkovou školičku vytvořila
Martina Kořenová s manželem spolu s učebnicemi a sešity, které pro svoji Figurkovou školičku vytvořila | Foto: Marek Pokorný

Říčany - Jedna z nejlepších tuzemských šachistek Martina Kořenová vytvořila před deseti lety oceňovanou metodu výuky s pomocí šachů, kterou nazvala Figurková školička.

Děti v ní plní různé úkoly, které vždy vycházejí ze šachovnice a pohybu jednotlivých figur. Šachy se přitom v pravém smyslu slova neučí, alespoň zpočátku.

"Děti se učí nacházet nejjednodušší řešení v prostředí, které je návodné," vysvětluje Kořenová, profesí učitelka a pětinásobná šachová mistryně republiky, která se letos probojovala na mistrovství Evropy.

Jenže nyní musí Martina Kořenová bojovat o to, aby o svůj nápad nepřišla. A paradoxně s člověkem, který jí měl pomoci s rozmachem nejen v tuzemsku, ale i za hranicemi.

Místo spolupráce žaloby

Figurkovou školičku rozvíjela Kořenová přes svoji firmu Figurka 64 a stejnojmennou obecně prospěšnou společnost. Před rokem a půl přibrala Kamilu Sušankovou, která jí jako společník měla pomoci s provozem obou firem.

Vzápětí se ale obě ženy dostaly do konfliktu a teď proti sobě podávají žaloby a trestní oznámení"Chce mi vzít můj nápad. Dokonce na to platí právníky penězi mé firmy," říká Kořenová.

Sušanková však tvrdí opak: Kořenová prý svým společnostem ubližuje. Sušanková přirovnává Kořenovou ke krkavčí matce, která své dítě odložila. I proto s ní prý musí bojovat prostřednictvím právníků. "Škodí těm svým firmám. Ale já jsem za ty firmy zodpovědná, povinná je chránit s péčí řádného hospodáře," argumentuje Sušanková.

Kořenová - byť obě společnosti založila – na ně nemá prakticky žádný vliv. Na valné hromadě loni v prosinci dokonce Sušanková Kořenovou odvolala z funkce jednatelky. Soudy teď rozhodují, zda to bylo platné.

Potřebuji pomoc s obchodem

Složitý příběh, který může skončit krachem slibně rozjetého projektu s ambicí prosadit se v zahraničí, se začal komplikovat na konci roku 2013.

Kořenová firmu spravovala sama spolu se svým manželem, říčanským starostou a populárním televizním moderátorem Vladimírem Kořenem. Ten svou trojroli přestal zvládat, proto se s manželkou domluvili, že si do firmy přizvou společníka, který se postará o provoz firem a byznys. Kořenová by se pak do budoucna postarala o kreativní část projektu.

Kamilu Sušankovou doporučila společná známá a členka správní rady obecně prospěšné společnosti Figurka Dita Holubová. "Byla jsem v té chvíli přesvědčena, že je to člověk, kterého Martina potřebuje," vzpomíná Holubová.

Všichni se shodují: Kořenová má skvělé nápady, ale není příliš praktická. "Jedním směrem je geniální, ale není praktický typ a obchodnice. Vymyslí skvělou věc, ale nedokáže na tom profitovat," vysvětluje Holubová.

Zato Sušanková, bývalá marketingová ředitelka několika nadnárodních firem, jí přišla na doplnění týmu ideální.

V prosinci 2013 se proto obě nynější rivalky dohodly: Kořenová přepsala na Sušankovou za 150 tisíc korun polovinu své firmy a Sušanková se zároveň stala druhou jednatelkou. Podobně ji nechala zvolit do sesterské obecně prospěšné společnosti.

"Nabídla jsem sebe s jasnými podmínkami: že to budu moci řídit a můj vstup se bude týkat obou společností," vzpomíná Sušanková.

Dál se ale verze obou soupeřek rozcházejí. Sušanková tvrdí, že ve firmě našla chaos v účetnictví a velké nesrovnalosti. "Kořenovi řídit firmu neumí, nikdy nic ekonomického neřídili. Šla jsem do toho i přes nepořádek. Cítila jsem, a stále cítím, ve Figurkové školičce potenciál," dodává.

Kamila Sušanková: Firmu musím chránit, když ji paní Kořenová sama poškozuje.
Kamila Sušanková: Firmu musím chránit, když ji paní Kořenová sama poškozuje. | Foto: Marek Pokorný

Bláznivou Martinu si ošéfuju

Sušanková pak ale začala dělat kroky, s nimiž Kořenová nesouhlasila. Například uzavírala různé – podle Kořenové nevýhodné  smlouvy. V obchodním rejstříku přitom jasně stojí, že v případě transakcí za více než sto tisíc korun či při udělování plných mocí je zapotřebí souhlasu obou jednatelů. Sušanková ale tvrdí, že dělala jen nezbytné kroky, aby firma mohla fungovat.

Jen několik týdnů po vstupu Sušankové do obou Figurek se tak obě rozhádaly a Kořenová odmítla se Sušankovou spolupracovat. Sušanková zase proti ní nasadila právníky. Obě strany na sebe od té doby podávají žaloby a vše vyvrcholilo koncem loňského roku, kdy Sušanková svolala valnou hromadu Figurky 64 a odvolala Kořenovou z funkce jednatelky. Zdůvodnila to tím, že firmu poškozuje. Zda je tento krok platný, musí opět rozhodnout soud.

"Její představa podle mě byla: tu bláznivou Martinu si ošéfuju a budu dělat velký byznys se šachovou školičkou," tvrdí dnes Dita Holubová a lituje, že Sušankovou doporučila. Kořenová je zase přesvědčena, že Sušankové šlo od počátku o krádež jejího nápadu. "Taky od počátku chtěla, abych autorská práva převedla na firmu. To jsem naštěstí neudělala," říká.

Co ten čas, co jsem investovala?

Řešení sporů by přitom mohlo být jednoduché: vrátit Sušankové vložené peníze výměnou za její podíl ve firmě. "Někdo něco léta budoval a jiný přišel za podmínek, které byly více než přátelské proto, že to měla být podpora. Čekala bych, že z toho odejde. Když o mě není zájem, vraťte mi peníze," souhlasí s touto variantou i Holubová.

Jenže na to Sušanková odmítá přistoupit. "Beze mě by ty společnosti nejspíš zkrachovaly. Udělala jsem v nich práci za stovky tisíc korun," říká. Kořenová ale oponuje: "Nejdřív chtěla půl milionu, pak víc než dva miliony, teď 800 tisíc korun. Přitom je vše v rozvratu."   

Sušanková navíc říká, že z firmy vlastně nemůže odejít, i kdyby chtěla. Je totiž její spolumajitelkou, a tak je povinna se o ni co nejlépe starat. Zvláště v situaci, kdy se druhá spolumajitelka starat odmítá.

"Já jsem za firmu zodpovědná a jsem povinna ji chránit s péčí řádného hospodáře," vysvětluje žaloby na Kořenovou. A poukazuje na to, že už jí soud dal v jednom případě zapravdu. Předběžným opatřením rozhodl, že Kořenová musí vydat učebnice a sešity, vedené na Figurku 64, které měla uskladněné doma. Jinak by prý nasmlouvané kroužky, které obě společnosti organizovaly, nemohly pokračovat.

Sušanková současně odmítá, že by do Figurky vstupovala kvůli penězům. "Doteď jsem byla manažer na nadnárodní úrovni, teď dělám dva roky zadarmo," popisuje. "Kdybych chtěla zbohatnout, hned bych vzala nohy na ramena a utekla. Ten produkt je dobrý, já ho nechci pohřbít jen proto, že nyní špatně komunikuji se spolumajitelkou," dodává Sušanková.

Kdo nám dodá učebnice?

Kvůli neústupnosti obou stran hrozí krach, protože spor unikátní výuku ochromil. Kořenová ke své metodě vytvořila i několik učebnic a pracovních sešitů, ale také zpěvník či DVD, ke kterým má autorská práva.

Odběratelé ze škol tak nyní nevědí, s kým mají jednat, když chtějí doplnit pracovní sešity.

Zamrzla i rozjednaná spolupráce se zahraničím. Metodu Figurkové školičky chce například začít používat na Slovensku šéf tamního šachového svazu František Jablonický. Plánuje s její pomocí vyhledávat šachové talenty už v předškolním věku.

"Figurková školička paní Kořenové by k tomu byla vynikajícím nástrojem. Jenže nevíme, s kým jednat kvůli paralýze celé firmy," říká Jablonický. Sám přitom spor příliš nechápe. "Know-how je přece jednoznačně paní Kořenové, a ne té druhé spolumajitelky," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy