"Vyloženě příjemně tam není." Větráky v nemocnicích na boj s horkem nestačí, klimatizace chybí

Helena Truchlá Helena Truchlá
1. 8. 2018 18:43
Pacienti i personál nemocnic a záchranných služeb se musí vyrovnat s tropickými teplotami.
Dveře pokojů v Nemocnici Na Bulovce jsou neustále dokořán.
Dveře pokojů v Nemocnici Na Bulovce jsou neustále dokořán. | Foto: Helena Truchlá

Praha - "Ani si radši nesedám, jaké je tu horko. Přilepily by se mi nohy k sedačce," říká Eva, mladá žena v letních šatech v čekárně kožního oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce.

Krátce po obědě ukazuje teploměr před vchodem víc než 30 stupňů ve stínu a chodby na mnoha klinikách jsou skoro prázdné. Otevřenými dveřmi a okny proudí dovnitř teplý vzduch. "Měla by tu být klimatizace," myslí si Eva.

Ta ale na chodbách Bulovky není, stejně jako na mnoha pokojích a ambulancích. "Máme ji všude, kde jsou léky, to je ze zákona povinné, pak pochopitelně na operačních sálech, v laboratořích," vyjmenovává tiskový mluvčí nemocnice Martin Šalek. Ani jeho kancelář ve čtvrtém patře staré budovy chlazená není.

Na horko si proto stěžují někteří hospitalizovaní pacienti. "Je to podle mě vysloveně zdraví škodlivé," míní podnikatel Michal, který leží na Bulovce na ORL. "Říkal jsem to i panu primářovi, že chápu, že zdravotnictví má různé potíže, ale tohle se musí vyřešit," stěžuje si Michal. Na pokoji je sám a za tento nadstandard doplácí nemocnici 800 korun za noc.

"Spím s otevřeným oknem i dveřmi, jedině tak se to tu přes noc trochu ochladí," vysvětluje svou taktiku. V pokoji má velké okno orientované na jih, zakryté žaluziemi.

"Slunce to tu rozpaluje a člověk z toho může dostat akorát tak zánět středního ucha," ukazuje Michal na stojací větrák vedle postele.

Podobně jsou na tom přitom i další nemocnice, které redakce Aktuálně.cz oslovila. Klimatizace není k dispozici ani v nadstandardních pokojích. 

Elektrické větráky, zatemňování přes den a větrání v noci, pitný režim a časté sprchování jsou tak jediný způsob, jakým se nemocnice vysokým teplotám brání všude tam, kde klimatizace schází.

"Potřebovali bychom ji v částech, kde leží chronicky nemocní pacienti, a taky v některých čekárnách," vyjmenovává mluvčí Thomayerovy nemocnice Ondřej Macura. Pacientům ale podle něj z horka žádné zdravotní komplikace nehrozí. "Není tam vyloženě příjemně, ale určitě je to neohrožuje," dodává. 

Lahev vody navíc

Častější kontroly pitného režimu zejména u starších pacientů zavádějí podle ČTK v horkých dnech některé nemocnice na jihu Moravy. V oslovených zařízeních mají pacienti po celý den přístup k nápojům bez omezení, například v Masarykově onkologickém ústavu v Brně dostávají ještě lahev chlazené vody navíc. 

Nejen pacienti, ale také personál je vystaven nepříjemně vysokým teplotám. "Dbáme na pitný režim a loni se nám povedlo nakoupit větráky," popisuje Filip Brož z Všeobecné fakultní nemocnice na pražském Novém Městě. "Jiné úlevy pro personál nemáme," dodává Brož.

Operace se kvůli horku odkládat nemusejí, jednotky intenzivní péče a operační sály bývají podle vyjádření oslovených nemocnic zpravidla vždy klimatizované. 

Nejen pacienti, ale i personál

Na zvýšenou zátěž zaměstnanců upozorňuje také mluvčí pražské záchranky Ondřej Franěk. Pomáhá jim alespoň to, že drtivá většina záchranářských vozů v hlavním městě je klimatizovaná.

Letošní počasí v Česku láme rekordy. Středa byla nejteplejším dnem roku a velké teplo by mělo vydržet i první dva srpnové týdny. Lidé by proto měli dbát na dostatečný přísun tekutin a omezit tělesnou zátěž, varují zdravotníci.

Video: Praha versus horko

Sledujte brífink náměstkyně Adriany Krnáčové. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy