Vyloučili ji z Českého svazu bojovníků, založila alternativní spolek. Vymezuje se proti Vodičkovi

Radek Dragoun Radek Dragoun
3. 11. 2016 21:07
Tři členové byli z Českého svazu bojovníků za svobodu vyloučeni, další se vzdali členství na protest kvůli vedení. Jedna z vyloučených, historička Gabriela Havlůjová, se proto rozhodla pro založení alternativního spolku k ČSBS. Vstoupit by do něj měli kromě lidí z její zrušené kladenské místní organizace také lidé napříč celou republikou, kteří nesouhlasí s vedením Vodičkova svazu. Jméno spolku bude známé po 9. listopadu, kdy se bude konat ustavující schůze.
Vyloučená členka ČSBS Gabriela Havlůjová.
Vyloučená členka ČSBS Gabriela Havlůjová. | Foto: Archiv Gabriely Havlůjové

Praha – Vyloučení členové Českého svazu bojovníků za svobodu plánují založit nový spolek, který bude jeho protiváhou. Hlavní iniciátorkou je předsedkyně kladenské buňky Gabriela Havlůjová, která byla společně s dalšími dvěma členy na zasedání ústřední výboru bez jakéhokoliv projednání vyloučena. Její místní organizace byla pak rozpuštěna.

Již tehdy uvažovala o založení nového spolku, který by sdružoval členy Vodičkova svazu, kteří se po rozhodnutí ústředního výboru ocitli bez domovské organizace. „My jsme byli rozhodnutí hned, že založíme pro slánské a kladenské bojovníky spolek. Věděli jsme, že budou chtít rušit svá členství ve svazu,“ sdělila Aktuálně.cz historička Gabriela Havlůjová.

Věci ale nabraly rychlý spád. Už na samotném zasedání ústředního výboru vystoupil pětadevadesátiletý veterán od Tobruku Pavel Vranský a v následujících dnech se k němu přidaly další výrazné osobnosti svazu. „Během 14 dnů od zrušení a vyloučení přišly další e-maily a telefonáty napříč republikou. Proto jsme se rozhodli, že budeme zakládat spolek republikový, nikoliv pouze místní,“ sdělila důvody založení alternativy k bojovníkům Havlůjová.

Podle Havlůjové se jí hlásí i lidé, kteří v minulosti nechtěli vstupovat do struktur ČSBS, ale v případě založení nového spolku by se rádi přidali. Nový spolek, o jehož názvu se rozhodne na ustavující schůzi 9. listopadu, ještě není oficiálně založený a už nyní o členy nemá nouzi. „Za těch 14 dní eviduji takových 150, 200 lidí,“ říká Havlůjová s tím, že po oficiálním oznámení vzniku nového spolku počítá se zájmem dalších lidí. Mezi nimi je i Pavel Vranský, který svůj záměr angažovat se v novém svazu Aktuálně.cz telefonicky potvrdil.

Právě Pavel Vranský byl prvním členem, který z ČSBS vystoupil v reakci na vyloučení tří členů a zrušení dvou místních buněk kvůli kritice a dehonestaci svazu. Ke stejnému kroku se pak rozhodla mimo jiných Jarmila Doležalová, která přežila vyvraždění Ležáků, nebo Markéta Čermínová, jejíž již zesnulý otec byl předsedou svazu v letech 1991 až 2001.

O víkendu navíc přišla Česká televize s informací, že místopředseda svazu Milan Andres před rokem 1989 řídil donašeče Státní bezpečnosti v československé armádě. To přimělo k ukončení členství v ČSBS už tak nespokojeného šéfa odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduarda Stehlíka.

 

Právě se děje

Další zprávy