Výjimku na limity hluku budou udělovat obce, slibuje novela

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 1. 2015 16:27
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví slibuje, že obce dostanou právo udělovat hlukové výjimky pořadatelům venkovních koncertů. Návrh schválil sněmovní výbor.
Foto z festivalu Mighty Sounds 2012.
Foto z festivalu Mighty Sounds 2012. | Foto: Marek Rebroš

Praha - Pořadatelé venkovních hudebních produkcí možná budou moci žádat o dočasnou výjimku dodržování hlukových limitů. Regulaci těchto akcí by měly v pravomoci obce. Vyplývá to z navrhované úpravy vládní novely zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou podpořil sněmovní zdravotnický výbor.

Změna by měla vyjít vstříc pořadatelům koncertů pod širým nebem. Organizátoři tvrdí, že hlukové limity nejsou splnitelné a pokuty za jejich překročení by mohly vést až k zániku těchto akcí.

Obecní hlukové výjimky by se netýkaly například diskotékových klubů nebo hudebních barů, jen jednorázových akcí v plenéru, zdůraznil předkladatel návrhu Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Pozměňovací návrh vychází z názoru, že krátkodobý hluk není zdraví škodlivý, může být pouze obtěžující.

Vládní návrh předpokládá, že o hlukové výjimky by mohli žádat i ostatní pořadatelé hudebních produkcí, což nyní není možné. Pravomoc by měli hygienici. "V souvislosti s veřejnou produkcí hudby zůstávají předmětem dozoru i doprovodné hlasové projevy fyzických osob," píše se v důvodové zprávě.

S nařízeními starého zákona o ochraně veřejného zdraví se potýkal například táborský hudební festival Mighty Sounds. Organizátorům každoročně chodila pokuta od krajské hygienické stanice. Za ročník 2013 byla vyčíslena na 420 tisíc korun.

Podle pořadatelů takto vysoké pokuty ohrožují samotné pořádání festivalu. A proto sepsali petici s názvem "Ne likvidaci pořádání kulturních akcí pod širým nebem", ve které žádali premiéra Bohuslava Sobotku o změnu. Nasbírali 17 500 podpisů a začátkem ledna ji předali hlavnímu hygienikovi ČR Vladimírovi Valentovi.

Potvrzení o bezinfekčnosti dětí zůstává

Novela má přinést i další změny ohledně hluku. Pokud nebudou hlukové limity z provozu na silnících a drahách překročeny vně budov, automaticky to bude platit i pro vnitřní prostory. "Pokud je stavba provedena v rozporu s právními předpisy, pak není namístě, aby za překročení limitu hluku či vibrací v ní odpovídal správce či vlastník pozemní komunikace nebo dráhy," stojí také ve zprávě.

Výbor navíc vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby s ministerstvem pro místní rozvoj zpracovalo postup pro ochranu před hlukem v novějších stavbách. Jde například o to, že když někde stála továrna a až později byl poblíž postaven byt, výrobní závod by nemusel provádět protihluková opatření, uvedl předseda výboru Rostislav Vyzula (ANO).

Řadu navrhovaných změn výbor ale nepodpořil. Patří k nim úprava Jana Farského (TOP 09 a Starostové), podle níž by rodiče nemuseli kvůli táborům nebo školám v přírodě psát potvrzení o bezinfekčnosti. Potvrzení o zdravotní způsobilosti by pak nevystavovali lékaři, ale rodiče.

Předloha, která přináší i řadu dalších úprav, je celkovou revizí zákona o ochraně veřejného zdraví. Úředníci by například mohli vstupovat do bytů kvůli kontrole zdroje hluku, kterým byly překročeny hygienické předpisy. Pokud by lidé vstup do bytu neumožnili, hrozila by jim až půlmilionová pokuta.

Novela upravuje rovněž například pravidelné očkování nebo vyšetření nákazy virem HIV. Zavede pravomoc omezení nebo zákazu dodávek vody, pokud přestane splňovat i mírnější hygienické limity.

Hlavním cílem předlohy je podle autorů sladit ji se správním řádem. Omezí podle nich také administrativu.

 

Právě se děje

Další zprávy