Vyjednavačka o vládě: Je třeba změnit volební systém

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 6. 2010 9:50
Vyjednavačka Věcí veřejných Kristýna Kočí odpovídala čtenářům Aktuálně.cz online

Praha - Je jí teprve 25 let, ale již má spolu s dalšími politiky v rukou budoucí osud země. Kristýna Kočí, zvolena za stranu Věci veřejné, je totiž jednou z vyjednavačů, kteři se scházejí k trojstranným rozhovorům s ODS a TOP 09.

"Voliči jasně ukázali, že si přejí mladé lidi v politice a je tedy logické, že jejich představitel je i ve vyjednávacím týmu," odpověděla na dotaz čtenářů Aktuálně.cz, jestli se neobává, že není dostatečně zkušená, aby jednala s matadory, nebo jak sama strana ráda uvádí "politickými dinosaury".

Do čeho s jednáním jde? Na čem ji v programu strany nejvíce záleží? Dovede si představit, že by byla ministryní? Nevadilo ji podepsat smlouvu o poslušnosti straně? I na to jste se mohli ptát v online rozhovoru na Aktuálně.cz.

Kristýna Kočí na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídala od devíti hodin, než šla na jednání s ODS a TOP 09:

Odpovězeno: 02. 06. | 09:05Autor: Marek

Otázka: Dobrý den paní Kočí. Jste krásná žena. Mám na
Vás dvě otázky. Jedna otázka. Včera někdo z vaší
strany mediim říkal,že budete usilovat o zrušení
poplatků ve zdravotnictví a pak vy sama v pořadu
v noci na čt říkáte,že je podporujete. Takže jak to bude.

Kristýna Kočí: Dobrý den, děkuji za lichotku. My jsme jasně ve svém programu řekli, že je nezbytné definovat základní zdravotní péči tzv. standard, který bude zdarma a plně hrazen ze zdravotního pojištění a ostatní bude v tzv. nadstandardu, který se bude připlácet. Do doby než se tento snadard odborníky nastaví jsme pro zachování regulačních poplatků (mimo poplatku za položku na recept), neboť mají svůj regulační efekt. Po definování standardu již nebude takových poplatků třeba a zruší se.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:07Autor: XO Saul Tight

Otázka: Dobrý den slečno.
Za prvé gratuluji vaší straně k úžasnému výsledku a měl bych jednu otázku.
Pan John říká že možná do vlády jako strana nepůjdete. Nebylo by lepší do té vlády jít,aby byla většinová silná vláda a ne jen menšinová(sice vámi podporovaná,ale stále menšinová)? Děkuji za odpověd.

Kristýna Kočí: Dobrý den, my jsme od začítku tvrdili, že nemusíme být v každé vládě. Na druhou stranu si uvědomujeme, že jsme získali velice silný mandát a že zastupujeme 11% obyvetel této země. Proto dnes jsou obě varianty - podpora menšinové vlády i účast v koaliční vládě- otevřeny. Jasně jsme deklarovali, že zabráníme dalšímu zadlužování naší země. Klíčové téma, zda v stoupíme nebo nakonec nevstoupíme do koalice bude vycházet z jednání a zejména z přijetí antikorupčního programu, ten je pro nás priorita.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:11Autor: Libor

Otázka: Madam, opravdu se cítíte dostatečně fundovaná do role, o kterou si říkáte ? Děkuji.

Kristýna Kočí: Dobrý den, jako člena vyjednávacího týmu mne vybral Radek John a schválila Rada Věcí veřejných. Ti rozhodli, že věří, že jsem dostatečně fundovaná. Já si jejich důvěry velice vážím a beru ji jako velkou odpovědnost. Z jednáním na vrcholné úrovni mám již zkušenosti, byla jsem spolu s Radkem ve "vyjednávacím" týmu, když jsme se po květnových volbách do EP vytvořit "koalici" středopravých menších stran a také jsem během své práce v Protokolu předsedy sněmovny byla účastna mnohých jednání s vrcholnými světovými politiky - prezidenty, předsedy parlamentů, premiéry.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:12Autor: Lukáš.

Otázka: Dobrý den paní Kočí. Jste hezká žena a využiji toho
Vám položit otázku. Jste jako strana proto,aby se u
nás konečně snížil počet hazardu? Je to už otravné
kolik ho u nás máme a ve vedlejších zemích ho skoro
nemaj. Co s tím vaše strana bude dělat?

Kristýna Kočí: Dobrý den, děkuji. Rozhodně prosazujeme řádné zdanění hazardu, tedy zrušení daňových výjimek pro hazardní společnosi, tak jak je to nastaveno dnes. Největší bojovník proti hazardu pan Novotný je naším poslanecem a proto toto téma určitě budeme maximálně prosazovat na poli PS.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:14Autor: Jasmínek

Otázka: Nevadí Vám, že jste se svými životními zkušenostmi pro smích tak jako byli Gros, Benda, Sobotka a pár dalších? Ano dotáhli to daleko, ale za jakou cenu pro tento stát.

Kristýna Kočí: Dobrý den, neřekla bych, že jsem pro smích, ale to záleží na voličích. já jsem v rámci voleb do PS jako lídr Moravskoslezské kandidátky získala 11,7%, tedy 3. nejvyšší počet procent pro VV v celé ČR a jako osoba jsem měla přes 5 000 preferenčních hlasů. Jsem proto přesvědčena, že voliči jasně ukázali, že si přejí představitelé nové generace a tedy i mne ve vrcholných politických postech a já jsem jim za to velice vděčná. Do vyjednávacího týmu mne pak nominovalo vedení strany.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:17Autor: 00

Otázka: Blahopřeji Vám ke zvolení a ačkoli jsem Vás nevolil po shlédnutí včerejších Událostí vidím, že vaše strana, tak jak zatím mluví, je více než nutná -boj s korupcí.
Otázka: Neuděláte si k vyjednávacím týmům i tým společných mluvčích, k vyvracení buvárních zpráv?Viz LN nebo Aktuálně "Kalousek-Barta"

Odpovězeno: 02. 06. | 09:18Autor: bobeš

Otázka: Myslíte si, že ve Vašem věku máte zkušenosti a znalosti na rozhodování o tom, co lidé v tomto státě mají dělat, na co mají nárok, jak a koho trestat???

Kristýna Kočí: Věřím, že vedení strany a předseda Radek John, kteří mne do týmu nominovali jsou o tom přesvědčeni. kdybych si myslela, že na takovouto pozici nemám, nikdy bych to nepřijala. Voliči dali jasný signál ve volbách, že si přejí nový styl politiky a novou generaci v ní, domnívám se, že je správné, že její představitel je ve vyjednávacím.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:20Autor: Ondřej

Otázka: Využijete šankci k renesanci politiky a k posílení polit. práv prosazením úpravy voleb. zákona ke spravedlivějšímu rozdělování mandátů a úpravy zák. o polit. stranách,aby aby pol. strany neovládali kmotři se svými mafiánskými praktikami?Viz zpráva- Jančíkova ODS vyhrála,soud odmítl řešit stran.spor

Kristýna Kočí: Dobrý den, jako politoložka se specializací na volební systémy úplně souhlasím s vaším tvrzení, že současný systém rozdělování mandátů je špatný. Určitě udělám maximum proto, aby se volební systém do PS změnil. V ideálním případě by byl dobrý třeba přechod na dvoukolový většinový systém, kde se volí osobnosti a nikoliv strana.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:21Autor: oskar

Otázka: Máte sice odvahu,ale nevěřím, že mezi vlky vydržíte.
Je sice pěkné nasazovat mladí na nejvyšší stupně
řízení hospodářství,ale do dnes výsledek žádný, jen
hrabou do své kapsy. Zdraví Oskar

Kristýna Kočí: Dobrý den, já věřím, že mezi vlky nejen vydržím, ale i uspěju a spolu s kolegy prosadíme do české politiky "nový vítr" a nový politický styl, jehož hlavním znakem je, že politika není boj o moc (a tedy "hrabání" si do kapsy), ale služba občanům.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:23Autor: Kennyivo

Otázka: Před volbami jste proklamovali zrušení poplatků ve zdravotnictví, ted to navrhujete. To si vy komedianti z huby děláte prdel ????????????? VV přesně jako ten váš zloděj ĎŽON !!!!!!!!! GAUNEŘI a lidé Vám naletěli , cha,cha cha. Dobře českému lidu !!!!! Jak to bude ?????????

Kristýna Kočí: Dobrý den, jedná se o nepochopení. My jsme jasně deklarovali, že prosazujeme zavedení tzv. zdravotnického standardu, který bude plně hrazen ze zdravotního pojištění a bude tedy zdarma a nebude potřeba žádných regulačních poplatků. Do doby než tento standard bude definován (odborníky), jsme pro zachování regulačních poplatků, neboť mají svůj regulační efekt. jediný poplatek, který chceme zrušit okamžitě, je poplatek za položku na recept.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:26Autor: Ondřej Suchánek

Otázka: Dobrý den,
jsem stejného věku a nedovedu si představit, že bych seděl v PS. Nemyslíte, že by lidé, kteří rozhodují o chodu státu, měli mít za sebou nějaké životní zkušenosti (tzn. rozhodnout se pro politiku v pozdějším věku) a nadhled, aby nakonec nedělali politiku kariérně? Děkuji.

Kristýna Kočí: Dobrý den, osobně se domnívám, že věk je jen číslo a neukazuje, zda máte životní zkušenosti či nikoliv. Já jsem, navzdory svému věku, měla možnost již 3 roky pracovat v Poslanecké sněmovně jako úředník, díky této práci být na desítkách jednání se světovými státníky (prezidenty, premiéry,velvyslanci) a studovat v zahraničí. jsem předsvědčena, že voliči jasně ukázali, že si nepřejí v politice "dynosaury" typu pana Paroubka, Langra apod, ale nové mladé vzdělané lidi. Třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů, který jsem jako kandidátka v Moravskoslezském kraji dostala (po předsedovi strany Radku johnovi a panu Humlovi) tuto mojí myšlenku jen potvrzuje.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:28Autor: Tencokida Hnuj

Otázka: Dobrý den. Jste programová ředitelka. Řekněte mi prosím, kterých konkrétních částí programu VV se nevzdáte za žádnou cenu a které právní úpravy či nové zákony navrhnete ještě do termínu konání komunálních voleb.

Kristýna Kočí: Dobrý den, naprosto esenciální pro náš program je boj s dalším zadlužováním země, antikorupční balíček a širší zapojení občanů do politického rozhodování (přímá volba prezidenta, zákon o obecném referendu)...Co se stihne navrhnout již v legislativním návrhu do komunálních voleb, které jsou již v říjnu, dnes nedokáží predikovat. Doufám, že se nám podaří schálit úsporný rozpočet na příští rok.

Odpovězeno: 02. 06. | 09:31Autor: masakr

Otázka: Dobrý den slečno Kočí,
chtěl bych se zeptat, jaké to je, sedět v 25 letech u jednacího stolu se zkušenými politickými "matadory"?
Nemáte občas pocit, že jste trochu "diskriminována" nedostatečnými zkušenostmi?
Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů.

Kristýna Kočí: Dobrý den, je to velmi zajímavý zážitek a jsem velmi vděčná, že mi strana dala takovou důvěru, rozhodně si uvědomuji svoji velkou odpovědnost a kdybych měla dojem, že na to nemám, nikdy bych tento post nepřijala. Věřím však, že voliči jasně ukázali, že si přejí mladé lidi v politice a je tedy logické, že jejich představitel je i ve vyjednávacím týmu. Nakonec jedná se primárně o moji generaci, která bude muset začít splácet naše současné dluhy.
Velmi se omlouvám všem, kterým jsem nemohla odpovědět, moc si Vašich dotazů cením, ale bohužel musím končit, odcházím na dnešní jednání vyjednávacích týmu VV, ODS a TOP 09. Přeji krásný den Kristýna Kočí

 

Právě se děje

před 51 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy