Vyhrožoval mi Řebíčkův muž číslo 1, říká šéf inspekce

Jiří Hloušek
14. 10. 2008 16:00
Roman Šigut byl po Moravanech na koberečku u Jiřího Hodače
Roman Šigut jmenoval již tři osoby, které dle něj nerespektovaly nezávislost Drážní inspekce
Roman Šigut jmenoval již tři osoby, které dle něj nerespektovaly nezávislost Drážní inspekce | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Moravany - Generální inspektor Drážní inspekce Roman Šigut jmenoval dalšího vysoce postaveného státního úředníka, který podle něj šéfovi inspektorů vyhrožoval a usiloval o zkreslení výsledků vyšetřování tragické nehody v Moravanech.

Tím, kdo sedmnáct dní po nehodě v Moravanech tlačil na Drážní inspekci, měl být první náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Inspektor Šigut to řekl v pořadu České televize a pro Aktuálně.cz to znovu potvrdil. Podíl na údajném tlaku na inspektory tak z větší části náleží ministerstvu dopravy.

Odstoupíte dobrovolně?

Schůzku na ministerstvu dopravy inicioval sám Šigut, aby náměstka Hodače informoval o vyšetřování nehody v Moravanech a vyjasnil si s ním statut Drážní inspekce.

"Na ministerstvu vytvořil někdo obraz, že Drážní inspekce je nepřítelem státu. Náměstkovi jsem chtěl vysvětlit, co inspekce dělá, jaké má povinnosti."

Než však k tomu došlo, položil údajně Hodač Šigutovi jasný dotaz. „Řekl mi, že si mám vybrat mezi dvěma variantami. Buďto dobrovolně odstoupím z funkce generálního inspektora Drážní inspekce, anebo mě nechají odvolat," popsal schůzku Šigut.

A podle svých slov na ultimátum neragoval. „Snažil jsem se panu náměstkovi vysvětlit, že Drážní inspekce je nezávislý orgán. Na závěr svoji nabídku zopakoval. Řekl jsem mu, že můj postoj zná," vzpomíná Šigut.

První náměstek ministra dopravy Jiří Hodač se šéfa Drážní inspekce údajně zeptal, zda odstoupí
První náměstek ministra dopravy Jiří Hodač se šéfa Drážní inspekce údajně zeptal, zda odstoupí | Foto: Ludvík Hradilek

Právem ministerstva dopravy je doporučit vládě jmenování či odvolání šéfa Drážní inspekce. V současné době je na místo generálního inspektora vypsáno výběrové řízení.

Kocourek, Chrdle a teď i Hodač?

Drážní inspekce už dříve na tiskové konferenci, kde prezentovala bezprostřední příčiny nehody, ukázala dopisy, jež posílali Vojtěch Kocourek z ministerstva dopravy zodpovědný za dráhy a šéf výrobce zabezpečovacího zařízení AŽD Zdeňek Chrdle.

Kvůli dopisům i schůzkám s lidmi z ministerstva dopravy podal Šigut trestní oznámení na neznámého pachatele. Domnívá se , že mohlo dojít k několika trestným činům, jako je útok na státní orgán nebo zneužití pravomocí veřejného činitele.

Závěr šetření stanovil dvě bezprostřední příčiny tragického střetu vlaků v Moravanech, při které zahynul strojvedoucí: vadný sypač písku a chybu vnitřní logiky zabezpečovacího zařízení ESA 11, které obsazenou kolej vyhodnotilo jako volnou.

Šest let Drážní inspekce

 • leden 2003
  vznik Drážní inspekce
  - generální inspektor: Zdeněk Žák
  - vrchní inspektor odboru inspekce: Šigut
 • červenec 2004
  ředitel odboru inspekce: Šigut
 • leden 2006
  - odvolán generální inspektor: Žák
  - pověřený generální inspektor: Šigut
  (od ledna do května Šigut zároveň i ředitelem odboru inspekce)
 • duben 2006
  generální inspektor: Jaroslav Dvořák
 • květen 2006
  Šigut je nadbytečný, dostává od Dvořáka výpověď
 • říjen 2006
  ministr A. Řebíček odvolává Dvořáka
 • neoficiální generální inspektor: Šigut
 • 19. května 2008
  nehoda v Moravanech
 • 5. června 2008
  schůzka Hodače a Šiguta
 • 1. říjen 2008
  tisková konference ministerstva dopravy k nehodě v Moravanech
 • 2. října 2008
  tisková konference DI, výsledky šetření Moravan

Hodač nic nepopřel, ani nepotvrdil

Informace o tom, zda se schůzka uskutečnila a zda nabízel Šigutovi dobrovolný odchod nebo vyhazov, odmítl náměstek Hodač komentovat.

Vyjádření zaslal textovou zprávou reportérům ČT a odmítá je jakkoli měnit či rozšířit, ačkoli jednoznačnou odpověď neobsahuje.

"Pokud jsem správně informován, na tiskové konferenci Drážní inspekce bylo řečeno, že existuje podezření z ovlivňování a hovořilo se v té souvislosti o mém kolegovi, panu náměstkovi Kocourkovi. Plyne z toho pro mě, že by si pan Šigut měl nejdříve rozmyslet, co se tedy mělo stát, kdo ho údajně ovlivňoval, a pak o tom teprve začít mluvit," napsal Hodač.

Šigut si je jist, že snaha zbavit jej vedení Drážní inspekce souvisí s šetřením v Moravanech. Na tiskové konferenci s výsledky šetření nehody ani v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz však Hodače nezmínil.

„Zprvu jsem to nechtěl zveřejnit, ale redaktor ČT mi položil přímý dotaz, tak jsem odpověděl," říká a odmítá, že účelově dávkuje informace.

Šigut od té doby s Hodačem nehovořil. Několikrát se podle svých slov setkal s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS), obsah schůzky však odmítl přiblížit.

„Tyto záležitosti jsou předmětem šetření na základě trestního oznámení na neznámého pachatele, které jsem minulý týden podal," říká generální inspektor. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy