Hamplová: Jarní "válka s virem" se vymstila. Následky pocítíme velmi brzy

Martin Krepindl Blahoslav Baťa Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová Martin Krepindl, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek, Kristýna Pružinová
22. 9. 2020 7:00
Zvládnutí první vlny do značné míry souviselo s drastickými opatřeními vyhlášenými v půlce března. Na 2 měsíce se v Česku téměř zastavil život. Restrikce schválené v nouzovém stavu doprovázelá ostrá prohlášení politiků. Premiér Andrej Babiš mluvil o tom, že jsme ve válce s virem. A doporučoval mj. nošení roušek i v autě. Byla to chyba, tvrdí redaktorka Zdravotnického deníku Ludmila Hamplová.
Život v pandemii - Ludmila Hamplová | Video: Aktuálně.cz

Podle redaktorky Zdravotnického deníku Ludmily Hamplové podobné kroky vedly k tomu, že se z epidemie postupně stala víc politická show než téma zasluhující racionální a osvětovou debatu napříč společností.

"Byli jsme možná nejzarouškovanější národ v Evropě. Roušku jste museli mít, i když jste vynášeli odpadky. Když je lidé po dvou měsících mohli odhodit, byla to obrovská úleva," tvrdí Hamplová.

"V létě pak převládl pocit, že jsme nad epidemií vyhráli, premiér zlehčoval situaci a obouval se do Světové zdravotnické organizace. K tomu, aby lidé epidemii brali vážně, nepomohl ani zmatek na konci léta ohledně (ne)zavádění roušek," tvrdí novinářka.

Negativní roli dle Hamplové sehrál také fakt, že větší prostor v médiích dostali v létě lékaři a jiní odborníci, kteří nemají potřebné epidemiologické znalosti. "Následky toho, že jim část veřejnosti uvěřila, uvidíme velmi brzy, a to i v nárůstu počtu mrtvých," tvrdí redaktorka.

Život v pandemii je autorský pořad videotýmu Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy