Hamplová: Jarní "válka s virem" se vymstila. Následky pocítíme velmi brzy

Martin Krepindl Blahoslav Baťa Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová Martin Krepindl, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek, Kristýna Pružinová
22. 9. 2020 7:00
Zvládnutí první vlny do značné míry souviselo s drastickými opatřeními vyhlášenými v půlce března. Na 2 měsíce se v Česku téměř zastavil život. Restrikce schválené v nouzovém stavu doprovázelá ostrá prohlášení politiků. Premiér Andrej Babiš mluvil o tom, že jsme ve válce s virem. A doporučoval mj. nošení roušek i v autě. Byla to chyba, tvrdí redaktorka Zdravotnického deníku Ludmila Hamplová.
Život v pandemii - Ludmila Hamplová | Video: Aktuálně.cz

Podle redaktorky Zdravotnického deníku Ludmily Hamplové podobné kroky vedly k tomu, že se z epidemie postupně stala víc politická show než téma zasluhující racionální a osvětovou debatu napříč společností.

"Byli jsme možná nejzarouškovanější národ v Evropě. Roušku jste museli mít, i když jste vynášeli odpadky. Když je lidé po dvou měsících mohli odhodit, byla to obrovská úleva," tvrdí Hamplová.

"V létě pak převládl pocit, že jsme nad epidemií vyhráli, premiér zlehčoval situaci a obouval se do Světové zdravotnické organizace. K tomu, aby lidé epidemii brali vážně, nepomohl ani zmatek na konci léta ohledně (ne)zavádění roušek," tvrdí novinářka.

Negativní roli dle Hamplové sehrál také fakt, že větší prostor v médiích dostali v létě lékaři a jiní odborníci, kteří nemají potřebné epidemiologické znalosti. "Následky toho, že jim část veřejnosti uvěřila, uvidíme velmi brzy, a to i v nárůstu počtu mrtvých," tvrdí redaktorka.

Život v pandemii je autorský pořad videotýmu Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy