Vyhráli u Evropského soudu. Polovinu peněz vzal právník

Eliška Bártová Eliška Bártová
28. 8. 2007 0:16
Wallovi podávají na právníka trestní oznámení
Wallovi doma. Na své nejmladší děti si ještě musí počkat.
Wallovi doma. Na své nejmladší děti si ještě musí počkat. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Řekl, že nemá peníze. Ale byl přesvědčivý, tak jsem se rozhodl, že do toho půjdu. Baví mě rozkrývat, když se někde stala nespravedlnost a špína," vysvětloval Aktuálně.cz před rokem právník v důchodu František Musil, proč reagoval na prosbu pana Wally, aby se ujal jejich případu.

Wallovým vzaly úřady děti: Rodina se dostala do problémů, neměla kde bydlet, a sociální pracovnice situaci řešily odebráním potomků. Tři děti šly do dětských domovů, dvě nejmenší dal dokonce stát do pěstounské péče. Manželé se roky marně snažili znovu dát rodinu dohromady. A právě Musil jim slíbil pomoci.

V době, kdy se do případu pustil, už Wallovi sami sepsali a odeslali stížnost k Evropskému soudu.

Loni v březnu spor s Českým státem vyhráli a bylo jim přiřknuto symbolické odškodnění 10 tisíc Eur. Advokátovi soud přiznal částku 800 Eur.

Z 280 tisíc korun určených rodině však Wallovi od svého právníka dostali pouze 160 tisíc. Zbytek jim odmítá dát.

Už ani korunu

Kauza Wallových
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Kauza Wallových

  • Zoufalý boj manželů Wallových trvá sedmým rokem.
  • Dvě děti se vrátily z dětského domova před rokem, nejstarší se vrátil automaticky po dovršení zletilosti. O dvě nejmladší stále bojují.
  • Přestože Evropský soud konstatoval, že státní úředníci selhali a neměli děti odebrat, a maželům Wallovým uznali odškodnění 10 tisíc eur, Jaromíra a Marii stát dosud nevydal.
  • Důvodem odebrání dětí byla především dočasná bytová tíseň Wallových.

ČTĚTE VÍCE:

"Nedám jim už ani korunu," říká nyní jejich právník František Musil. "Vzal jsem si z toho, co mi patří."

Musil si tedy z peněz určených Evropským soudem rodině Wallových ponechal 120 tisíc, plus 800 Eur, které získal od soudu jako náhradu výdajů.

Dostat se k penězům pro něj nebylo těžké. Ještě před jejich doručením navrhl rodině, že si všechny peníze od soudu nechá poslat na svůj účet - s tím, že jim je bude postupně vyplácet. Rodina s návrhem souhlasila; účet paní Wallové byl totiž obestaven.

Wallovi: Věřili jsme mu

"Věřili jsme mu, že to je pro nás nejlepší," říká dnes Emílie Wallová. "Nyní vidím, že to mělo jiný důvod. Klidně ty peníze mohli poslat na účet jednoho z mých dětí. Vůbec nebylo nutné, aby je poslali jemu, jak nám tvrdil."

Paní Wallová chtěla vyhrané peníze rozdělit mezi své děti, které kvůli neoprávněnému zásahu státu musely žít roky v dětském domově. "Každému jsem chtěla dát 50 tisíc. A zaplatit dluhy," říká. "Dvě nejstarší už peníze dostaly. Část dluhů jsme splatili. Ještě ale potřebuji vyplatit zbývající tři děti."

Wallovi tvrdí, že Musil nikdy neřekl, že po nich bude chtít peníze.

Stejně se vyjadřoval také v loňském roce během rozhovoru s Aktuálně.cz.

"Když ten případ bral, říkal, že od nás za to nebude nic chtít," říká paní Wallová. "Tak jsme mu řekli, že pokud vyhrajeme, dáme mu něco. Mysleli jsme tak padesát tisíc. To, že si nechal 120 tisíc, je vulgární."

Musil: Vzal jsem si, co mi patří

"Ty peníze nevyhráli oni, já jsem jim je vyhrál!" brání se rozčíleně do telefonu pan Musil. "Kdyby nebylo mě, tak by nedostali ani korunu."

Pan Musil se hájí tím, že se na odměně s Wallovými dohodl. "Nemám to písemně, ale řekl jsem, že si od nich nechám zaplatit všechny výdaje s tím spojené," říká Musil. "To máte náklady na překlady k Evropskému soudu, na telefony, benzín,"

Při druhém telefonátu však pan Musil mění strategii. "Ano, řekl jsem, že za případ, který šel k Evropskému soudu, nic chtít nebudu," říká. "Ale pak jsem pro ně dělal ještě řadu jiných věcí a ty chci zaplatit."

A Musil vyjmenovává, co vše pro klienty udělal. "Komunikoval jsem s ministerstvy, se sociálními odbory, s městským úřadem, řešil exekuce," říká.

Právník František Musil.
Právník František Musil. | Foto: Ludvík Hradilek

Ani v tomto případě však neuzavřel s klienty dohodu, kde by bylo jasně řečeno, že chce za služby peníze a kolik.

"To byla chyba," říká Musil. Jiné pochybení však nepřipouští. "Znal jsem jejich situaci. Jiným způsobem bych z nich peníze nikdy nedostal. Tak jsem si vzal, co mi patří, takhle."

Advokátní komora: je to podvod

Kromě peněz Wallových na svém účtu má pan Musil ještě jednu výhodu. Není zapsán v Advokátní komoře. Poškození si tak na jeho chování nemohou stěžovat a nehrozí mu ani kárné řízení či vyloučení.

"To, že nevyplatil klientovy jeho peníze, lze vnímat jako podvod, zpronevěru," řekla Aktuálně.cz tisková mluvčí Advokátní komory Iva Chaloupková.. "Pokud by nějaký náš člen takto nakládal s prostředky svých klientů, dívali bychom se na to velmi zle."

Manželé Wallovi s nejstarším Honzou, dcerou Andělou a vnučkou Valérií
Manželé Wallovi s nejstarším Honzou, dcerou Andělou a vnučkou Valérií | Foto: Ludvík Hradilek

Podle vyjádření Chaloupkové si advokát nesmí nic brát z klientových peněz. "I kdyby měl pocit, že mu něco dluží, nesmí to udělat takovýmto způsobem," říká. "Jednoznačně jim měl dát všechny přiřknuté peníze - teprve pak může doložit své náklady a vymáhat je."

"U advokáta by se ale nikdy tohle nemohlo stát," upozorňuje mluvčí Advokátní komory. "Existují jasná pravidla a profesionální kodex. Advokát vždy musí s klientem předem uzavřít dohodu o typu a výši odměny. Právě proto, aby nikdy nenastala tato situace."

Trestní oznámení na právníka

Wallovi jsou - zároveň s bojem o vrácení svých dvou nejmladších dětí z pěstounské péče - rozhodnuti podat na bývalého právníka trestní oznámení.

"Informovali jsme se na Evropském soudu, kde nám doporučili, abychom to řešili touto cestou," říká Wallová. "Potvrdili nám také, že na úhradu výdajů dostal právník 800 eur. S tím, že žádné další výdaje k proplacení nedoložil."

Zároveň Wallovi bývalého právníka požádali, aby jim vrátil všechny dokumenty vztahující se k jejich případu.

Ten to však odmítl s tím, že je předá pouze novému advokátovi.

 

Právě se děje

Další zprávy