Vyhrál Kaplický regulérně? Stížnosti se daly do pohybu

jar, ves
16. 5. 2007 13:00
Vyšetřuje asociace architektů a Pecinův úřad
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stížnosti na vítězství architekta Jana Kaplického v soutěži na stavbu Národní knihovny v Praze na Letné se daly do pohybu. 

Ateliér HŠH architekti, který skončil v soutěži třetí, podal dnes podle ČTK stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zároveň  Mezinárodní svaz architektů oznámil, že začal řešit stížnost na regulérnost soutěže, kterou podala Česká komora architektů. 

Obě stížnosti mají stejný důvod - podle obou oznamovatelů byly porušeny stanovené podmínky soutěže.

Bouře z kávového zrna

HŠH architekti protestující u protimonopolního úřadu navrhli Národní knihovně budovu ve tvaru velkého kávového zrna pokrytou celistvým stříbrným pláštěm. 

"Proti postupu vedení Národní knihovny protestujeme již od vyhlášení výsledků soutěže. Podali jsme v zákonné lhůtě i námitku proti průběhu soutěže, ale svou nekomunikací nás knihovna přiměla k podání nynější stížnosti," řekl ČTK Tomáš Hradečný z ateliéru HŠH.

Ateliér sice dostal dva dopisy od dvou různých advokátních kanceláří zastupujících Národní knihovnu, ale považuje to za nedostatečné.

Předmětem stížnosti HŠH je zejména údajné porušení soutěžní podmínky umístit nejobjemnější část objektu, tedy sklad knih, nad zem. Vítězný ateliér Future Systems jej má pod zemí, což mu umožnilo zmenšit hmotu nadzemní části budovy.

Zlobivé podzemí

Shodné důvody pro stížnost uvedla také Česká komora architektů, když si stěžovala u mezinárodní asociace. Také on má problém v prostorách pro uchování národního konzervačního fondu, které vítězný Kaplického návrh umístil do podzemí.

Wolf Tochtermann, člen odborné poroty pověřený UIA dohledem nad průběhem regulérnosti soutěže, se v minulosti vyjádřil, že výsledky soutěže jsou absolutně v pořádku a není žádný důvod k pochybnostem". Nyní svá slova vzal zpět s tím, že svaz připraví během několika dnů oficiální stanovisko.

Námitky proti průběhu soutěže mají i někteří členové Německé komory architektů.

Články o Kaplického záměru naleznete ZDE

Ježek je v klidu

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek bere protesty s nadhledem.

"Je-li o soutěži nějaká pochybnost, tak je správné, když bude prošetřena, a to tam, kde je to jedině možné, tedy v UIA. Jsem tedy pro to, aby se UIA k regulérnosti soutěže vyjádřila," říká.

Že by stanovisko UIA bylo negativní, se však neobává. "Nemyslím si, že to tak dopadne," řekl Aktuálně.cz Ježek.

Vlastimil Ježek zatím neuvažuje o tom, jaký by byl případný další postup, pokud by UIA rozhodla v Kaplického neprospěch. "Jestli by se musela vypsat nová soutěž? To je teoretická otázka, která teď není na místě," říká.

Ježek: Stanovisku UIA se podřídíme

Stanovisku UIA se však hodlá podřídit. "Tenhle boj je hlavně bojem architektů. Nám jako knihovníkům nezbývá než ho respektovat. Stanovisku UIA se proto podřídíme," uvedl Ježek.

Porota soutěže se brání, že 80 procent ze 355 soutěžních návrhů alespoň zčásti odchýlilo od zadání.

"A z toho třicet nevyhovělo právě požadavkům týkajícím se skladů. Jenže v duchu pravidel UIA je, aby porota v prvním kole soutěže hodnotila především celkový charakter řešení soutěžního zadání, a nikoliv jeho dílčí provedení," uvedli před časem v tiskovém prohlášení předsedkyně poroty Eva Jiřičná a místopředseda Petr F. Bílek.

Podle jejich vyjádření pravidla UIA umožňují porotě upřesnit či doplnit soutěžní podmínky i v průběhu soutěže.

Čtěte více o Kaplického záměru:

Vítěz soutěže: Jan Kaplický a jeho tým Future Systems, Velká Británie
Vítěz soutěže: Jan Kaplický a jeho tým Future Systems, Velká Británie | Foto: repro Aktuálně.cz
Praha získá funny knihovnu
Nahlédněte do vítězného návrhu Národní knihovny
2. místo hned za Janem Kaplickým obsadil návrh britských architektů Kevina Carmodyho a Andy Groarka. "Je to monument, který je sochařsky zajímavý. Užší stranou je obracený k historické Praze, takže neprovokuje a nekonkuruje Hradčanům a dalším dominantám. Ale přesto vytváří na Letné dominantu příliš diskutabilní pro tento prostor. Je zajímavý, ale nevyhrál," shrnuje krátce místopředseda poroty Petr F. Bílek.
2. místo hned za Janem Kaplickým obsadil návrh britských architektů Kevina Carmodyho a Andy Groarka. "Je to monument, který je sochařsky zajímavý. Užší stranou je obracený k historické Praze, takže neprovokuje a nekonkuruje Hradčanům a dalším dominantám. Ale přesto vytváří na Letné dominantu příliš diskutabilní pro tento prostor. Je zajímavý, ale nevyhrál," shrnuje krátce místopředseda poroty Petr F. Bílek. | Foto: repro Aktuálně.cz
Co mohlo stát nad Prahou
Prohlédněte si návrhy, které s Kaplickým prohrály
Národní knihovna Francie, kterou navrhl architekt Dominique Perrault
Národní knihovna Francie, kterou navrhl architekt Dominique Perrault | Foto: Wikipedia Foundations
Jak se stavějí knihovny ve světě
Podívejte se na nejznámější světové knihovny
Kaplický přednášel o knihovně v senátu
První veřejná obhajoba od vítězství s soutěži
Foto: Ludvík Hradilek
Topolánek si na knihovnu zvyká
Co říká návrhu český premiér
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Klaus bude klidně blokovat stavbu
Proč prezident návrh kritizuje
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Exprezidentu Havlovi se knihovna líbí
Václav Havel nechápe kritiky návrhu
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy