Vyhostit cizince už nepůjde jen tak, rozhodl ÚS

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 12. 2008 17:14
Ústavní soud rozhodl, že každý cizinec má právo bránit se u soudu
Vybojovat si lístek s pořadovým číslem a čekat. Pro cizince v Česku dobře známá zkušenost.
Vybojovat si lístek s pořadovým číslem a čekat. Pro cizince v Česku dobře známá zkušenost. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - I cizinec má právo na to, aby jeho situaci posoudil soud. Vyhostit ho z Česka, aniž by se mohl bránit u nezávislé instituce, už nebude možné.

Tak ve středu rozhodl Ústavní soud.

Pokud některý z cizinců pobýval v Česku bez povolení, žil pod falešnou identitou nebo bez dokladů, mohly ho doposud úřady vyhostit okamžitě. Umožňoval to zákon o pobytu cizinců. Jakékoliv přezkoumání soudem zákon přímo vylučoval.

Cizinec má práva jako každý jiný

Nyní budou mít úřady všechno složitější. Cizinec může jako každý jiný občan země sepsat žalobu. Tu pak soudy nesmějí odmítat bez projednání.

"I tito lidé musejí mít právo na to, aby jejich situaci posoudil nejen úředník ministerstva vnitra, ale aby se mohli alespoň v jednom stupni obrátit na nezávislý soud. I kdyby jenom jeden ze sta nebo jeden z tisíce uspěl v soudním řízení, bude učiněno spravedlnosti zadost," řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Ochránci lidských práv rozhodnutí soudu vítají. Cizinci podle nich měli mít tuto možnost i dříve.

Zabrání se křivdám a tragédiím

"Kdyby existovala, nemuselo dojít k řadě křivd a lidských tragédií," citovaly České noviny právníka Tomáše Kyselicu ze Sdružení občanů zabývajících se emigranty.

Podle Daniely Jasovské z pražské Poradny pro uprchlíky ocení to, že se smějí obrátit na soud, například lidé, kteří sice pobývají v Česku neoprávněně, ale mají tady rodiny, partnery nebo děti.

Mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková rozhodnutí Ústavního soudu nekomentovala. Řekla jen, že ministerstvo toto rozhodnutí respektuje.

Přijeli jako turisté, zůstali jako "černá" pracovní síla

Podle organizací, které pracují s přistěhovalci, už Česko řadu let nepatří mezi země, které by sloužily jen jako přestupní místo pro další cestu na Západ. Pro řadu cizinců se Česko stalo zemí cílovou. Rádi by se tady usadili. Nejčastěji v Česku chtějí žít Vietnamci, Ukrajinci či Mongolci.

Správní vyhoštění potká podle Kyselici zejména cizince, kterým vypršelo povolení k pobytu. Jsou to často lidé, kteří přijedou na turistické vízum a pak tu zůstanou jako nelegální pracovníci.

Mělo by se zabránit korupci

Návrh na zrušení ustanovení zákona, které bránilo cizincům nechat svůj případ přezkoumat, podal Nejvyšší správní soud. Poukázal na to, že dosud neexistoval žádný objektivní a nestranný způsob, který by prověřoval, že byl cizinec vyhoštěn skutečně oprávněně. Rozhodování tak nebylo průhledné,  otevíral se prostor pro případnou korupci.

Podle Nejvyššího správního soudu je skutečně soudní přezkoumání v řadě případů žádoucí. Nezákonné vyhoštění totiž může mít na svědomí obrovský zásah do soukromého a rodinného života člověka. Především u těch cizinců, které úředníci pošlou zpět do zemí, kde jim hrozí nebezpečí krutého zacházení nebo dokonce smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy