Vyhoštěný exšéf Ku Klux Klanu už údajně opustil Česko

Domácí Domácí
25. 4. 2009 17:00
David Duke chtěl přednášet v Praze a Brně. Nakonec k tomu však zřejmě nedošlo

Praha - Místo plánovaných přednášek musel bývalý vůdce Ku Klux Klanu David Duke předčasně odjet domů.

Uvedla to agentura ČTK s odkazem na internetové stránky věnované jeho české návštěvě.  

Policie deníku Aktuálně.cz nic z toho prozatím nepotvrdila. "Měl by do čtyřiadvaceti hodin opustit naši zemi, jestli to ale udělá, je naprosto jeho rozhodnutí," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Policie podle ní jeho kroky nesleduje, nikdo neví, kde se nachází, ani co dělá.

Zatýkání přihlížela policie

Devětapadesátiletý Američan přijel do Prahy ve čtvrtek a chtěl v metropoli a v Brně přednášet. Policie jej večer zatkla a v noci propustila. Obvinila známého rasistu z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv.

K zatčení došlo na Malé Straně v restauraci Černý orel v ulici U Lužického semináře. Podle policie měli muži zákona předběžný souhlas státní zástupkyně. U zatýkání musela asistovat i speciální zásahová jednotka.

Mluvčí pražské policie Ján Mikulovský uvedl, že státní zástupce nenavrhl uvalit vazbu, neboť sazba trestného činu, z něhož Američana policie obvinila, je nízká. Podle Mikulovského policie podezírala Dukea z popírání holokaustu. A to knihou Moje probuzení, kterou měl propagovat v Česku.

Duke: Nikdy se mi tohle nestalo

Duke se měl o jednání českých úřadů vyjádřit nelichotivě. Podle Vávry ho policejní postup šokoval: "Nikdy se mu tohle v Evropě nestalo," řekl údajně.

Advokát Davida Dukea Kolja Kubíček ohodnotil postup českých orgánů jako velmi neobvyklý a zmatený. Jeví se mu také jako protiprávní.

"Policie obvykle umožňuje cizincům v takových případech prodloužení pobytu na území České republiky, aby se mohli hájit, dokud není řízení ukončeno. Tento princip byl nyní porušen," řekl deníku Aktuálně.cz Kubíček.

Podle advokáta není žádný důvod k obvinění ani vyhoštění Dukea, protože se na území České republiky ničeho nedopustil a nepředstavoval pro stát žádné nebezpečí.

Postup policie ale už schválil například odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

Sympatizanti Dukea podpořili

Duke byl na policejní služebně na ulici Františka Křížka. Tam ho také přišlo podpořit několik sympatizantů, mezi nimi i Filip Vávra, který je spojován s neonacistickým Národním odporem. Právě Vávra Dukea do Česka pozval.

ČTK Vávra řekl, že Američan se v Praze k holokaustu vůbec nevyjadřoval. Proč byl Duke zadržen, neví. Jestliže měla policie k zadržení souhlas státního zastupitelství, musela ho připravovat již před příjezdem Dukea do Česka, dodal.

Podobné vyjádření visí i na Dukeových internetových stránkách.

Předníška na univerzitě

Původně měl Duke v pátek vystoupit na akademické půdě Univerzity Karlovy. Ta se však rozhodla na poslední chvíli jeho vystoupení zakázat.

"Vzhledem k osobě pana Dukea a také k tomu, že není možné zakázat volný vstup na přednášku, které se dle dostupných informací chtěli zúčastnit představitelé neonacistické scény, bylo vystoupení Davida Dukea ze strany Fakulty sociálních věd zrušeno," upřesnil Aktuálně.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

O víkendu měl pak podle webu věnovanému Dukeově návštěvě na programu dvě přednášky - v sobotu v centru Prahy a v neděli v Brně.

Původně měl Duke v pátek také vystoupit na akademické půdě Univerzity Karlovy. Ta se však rozhodla na poslední chvíli jeho vystoupení zakázat.

"Vzhledem k osobě pana Dukea a také k tomu, že není možné zakázat volný vstup na přednášku, které se dle dostupných informací chtěli zúčastnit představitelé neonacistické scény, bylo vystoupení Davida Dukea ze strany Fakulty sociálních věd zrušeno," upřesnil Aktuálně.cz mluvčí univerzity Václav Hájek. 

BIS: situace bedlivě sledujeme

Informace o návštěvě devětapadesátiletého Američana pečlivě sledovala i BIS.

"Mohu ujistit, že v případě, kdy k nám přijíždí lidé, u kterých existuje riziko, že by mohli ohrozit bezpečnost státu nebo propagovat rasismus, násilí nebo antisemitismus, nejsme nečinní. Jsme velmi pozorní a takové situace bedlivě sledujeme," řekl Aktuálně.cz mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubert.

Mluvčí pražské policie potvrdil, že policie zkoumá Dukeovu autobiografii Moje probuzení, kterou někteří odborníci považují za "malý Mein Kampf".

 

Právě se děje

Další zprávy