Vyhoštění, pokuta a podmínka. Soud potrestal cizince, který napsal na sochu fixem "svatý František"

ČTK ČTK
18. 9. 2017 15:06
Cizinec, který fixem popsal sochu na Karlově mostě dostal pokutu 15 tisíc korun, vyhoštění na tři roky a půlroční podmínku. Protože byl pachatel dopaden bezprostředně po činu, policie a státní zastupitelství vyřídily jeho skutek ve zkráceném řízení. Rozhodnutí je pravomocné, pachatel i státní zástupce se vzdali práva podat odpor.
Arabské nápisy na Karlově mostě.
Arabské nápisy na Karlově mostě. | Foto: MP hl. m. Prahy

Praha - Soud vyhostil na tři roky cizince, který napsal fixem na sochu svatého Františka na Karlově mostě arabsky "svatý František". Trestním příkazem muži za sprejerství uložil také půlroční podmíněný trest odnětí svobody a povinnost nahradit způsobenou škodu ve výši 15 tisíc korun. Rozhodnutí je pravomocné, pachatel i státní zástupce se vzdali práva podat odpor. Informoval o tom šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Osmačtyřicetiletý muž poškodil sochu světce počátkem září. Zanechal na ní zhruba třiceticentimetrový cizojazyčný nápis v zelené barvě. Strážníky na něj upozornili dva jiní cizinci, kteří ho při vandalství viděli. Protože byl pachatel dopaden bezprostředně po činu, policie a státní zastupitelství vyřídily jeho skutek ve zkráceném řízení. Trestní příkaz pak vydal Obvodní soud pro Prahu 1. Muži hrozily až tři roky vězení.

Policie v uplynulých letech řešila už několik případů, kdy cizinci poničili pražské památky. Například v roce 2014 si tři zahraniční návštěvníci vybrali za cíl Národní divadlo. Nejdříve na něm dvojice mladých Francouzů vytvořila černým sprejem několik obrazců, později japonský turista posprejoval stěnu budovy divadla v podchodu v Divadelní ulici.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy