Na autě měl ruský okupační symbol "Z" i vojenskou stuhu. Soud ho z Česka vyhostil

Jan Horák Jan Horák
27. 9. 2022 18:10
Česká policie kvůli veřejné podpoře ruské invaze na Ukrajinu stíhá čtyři desítky lidí. První případy už státní zástupci obžalovali, čeká se na hlavní líčení. Podle zjištění Aktuálně.cz však už v jedné kauze padl trest. Za schvalování ruského ozbrojeného útoku na Ukrajinu musí německý občan opustit Česko, soud ho vyhostil. Verdikt zatím není pravomocný.
"Z" je jedním ze symbolů ruské okupace Ukrajiny (ilustrační foto).
"Z" je jedním ze symbolů ruské okupace Ukrajiny (ilustrační foto). | Foto: ČTK/AP

Bylo 26. března letošního roku, měsíc a dva dny po začátku ruské války na Ukrajině. Z hraničního přechodu Reitzenhain - Hora Svatého Šebestiána zamířil autem do Česka německý občan. Jel do obce Přečaply, kde na benzinové stanici natankoval. Pak se vydal do blízkého Chomutova. A jak zjistilo Aktuálně.cz, může to být jeho poslední cesta po Česku.

"Na skle zadních dveří měl zevnitř nalepený dobře viditelný list papíru formátu A4 s vytisknutým velkým písmenem 'Z' o velikosti 12 krát 17 centimetrů v oranžovo-černé barvě takzvané svatojiřské stužky a nápisem 'Své neopustíme' v ruském jazyce," sdělil Aktuálně.cz Petr Vaněk, mluvčí chomutovského okresního soudu, kde se Němec zodpovídal z podpory invaze.

Symbolem "Z" označují Rusové svou vojenskou techniku, se kterou vpadli na Ukrajinu. Písmeno podle analytiků může představovat sousloví "Za pobědy", což znamená "Za vítězství". Případně jde o zkratku pro "Západ", kam se ruští vojáci vydali při přepadení svého souseda. Na části techniky se zpočátku objevovalo také písmeno "V". Oficiální vysvětlení významu těchto písmen však neexistuje.

Svatojiřská stuha je pak od 18. století symbolem ruské vojenské cti. V posledních dvou desetiletích se používá při oslavách konce druhé světové války, v níž se Sověti po počátečním spojenectvím s německými nacisty výraznou měrou podíleli na jejich porážce. Po obsazení části Ukrajiny v roce 2014 se pak stala znakem podpory separatistů a Ruska. 

Vyhoštění na čtyři roky

Státní zástupce dotyčného německého občana obžaloval ještě v březnu. U soudu se pak prokázalo, že zmíněné symboly jednoznačně směřovaly k otevřené podpoře ruské invaze na Ukrajinu. Krátce po zahájení okupace Ukrajiny přitom nejvyšší žalobce Igor Stříž upozornil, že takový postoj je trestný. A soud v tomto duchu v červnu rozhodl.

Svatojiřskou stuhu měli na sobě i prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus při oslavě Dne vítězství na ruské ambasádě v květnu 2013.
Svatojiřskou stuhu měli na sobě i prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus při oslavě Dne vítězství na ruské ambasádě v květnu 2013. | Foto: ČTK

"Ve zmíněné trestní věci byl obžalovanému uložen trest vyhoštění za přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," uvedl mluvčí chomutovského soudu Vaněk. Délku vyhoštění stanovil soud na čtyři roky. Během této doby nesmí dotyčný vstoupit na území Česka.

V tuto chvíli německému občanovi zatím v pobytu v tuzemsku nic nebrání. Verdikt není pravomocný. Jak obžalovaný, tak státní zástupce si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání. Zda k němu přistoupí, se rozhodnou ve chvíli, kdy obdrží písemné odůvodnění rozsudku.

Stíhaných je čtyřicet

"I svoboda projevu má své limity. Pokud by někdo veřejně vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestný čin schvalování trestného činu, případně za trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," upozornil nejvyšší žalobce Stříž.

V tomto smyslu vydal pokyn, jak mají žalobci v takových případech postupovat. Pro postih dotyčného musí být jeho vyjádření sympatií k ruské invazi podle Stříže "významově jednoznačné, neumožňující dvojí výklad, a podněcuje k nenávisti nebo k použití násilí a vykazuje vysokou míru závažnosti".

Podle posledních dostupných údajů přijala policie v této souvislosti 267 oznámení, u 76 z nich zahájila trestní řízení, z toho ve 40 případech kriminalisté pachatele stíhají. Z údajů poskytnutých Nejvyšším státním zastupitelstvím vyplývá, že soudy už přijaly také dvě obžaloby a dva návrhy na potrestání.

"Dále jsme zaznamenali čtyři trestní stíhání v souvislosti s jednáním namířeným vůči Rusku (ruské menšině, symbolům a tak dále), z toho v jednom případě bylo stíhání podmíněně odloženo a v jednom zrušeno," sdělil už dříve Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Kauza Černohorského a Tušla odložena

Nejvýraznějšími podezřelými prověřovanými kvůli možným sympatiím k okupaci byli proruští aktivisté Jiří Černohorský a Patrik Tušl. Kriminalisté je podezírali ze schvalování genocidy. Dopustit se ho měli během demonstrace na podporu Ruska, která se odehrála před ruskou ambasádou v Praze dva dny po zahájení invaze na Ukrajinu.

"Jestliže někdo šel bránit svoje lidi, kterým bylo zakazováno, aby tam mohli mluvit rusky, když proti nim byla páchána genocida, tak na to měl právo," hájil Černohorský ruského vládce Putina pomocí nepravdivých argumentů ruské propagandy. "Radši se postavím za Rusko. Můj názor je takovej, že Putin má koule a jde si za tím, za čím chce," řekl Tušl.

Policie je nakonec neobvinila a jejich případy odložila. Oběma mužům v důsledku pomohlo, že v jednu chvíli řekli, že se samotnou válkou a zabíjením lidí nesouhlasí. Kriminalisté však současně uvedli, že jejich postoje nevychází z faktů, ale ze směsi "dezinformací, konspiračních teorií obsahujících narativy proruské propagandy".

VIDEO: Putin se mobilizací střelil do nohy. Rusové nejsou připraveni za něj umírat (22. 9. 2022)

„Putin nemohl udělat větší chybu. Lidé nejsou připraveni bojovat ani za něj, ani za Rusko. Chtěli dál sedět na gauči a koukat se na televizi." | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. Protesty v posledních dnech sílí.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
Další zprávy