Potěmkinova vesnice, to je vyhořelý zámek Zahrádky

Potěmkinova vesnice, to je vyhořelý zámek Zahrádky
Karlova univerzita, jež v zámku učila česky své zahraniční studenty (pamatujete na Mirečka z filmových Básníků?), během uplynulých let zpustošenou budovu hlavně zastřešila a vyklidila z ní většinu trosek. Zámek je přístupný, ačkoliv jenom na vlastní nebezpečí. Od nedaleké silnice vypadá krásně... Pojďte s námi však na neobvyklý prohlídkový okruh a pěkný pocit se změní v trpké zklamání z toho, jak se matka českých vysokých škol o kulturní památku stará.
Trávník v zámeckém parku pokrývají na počátku jara desítky krtičin.
V kamenné nádrži vedle vstupních dveří se v kalné vodě převaluje jakási zelená hmota.
Do zámku se nedostanete. Můžete korzovat pouze po jeho obdélníkovém obvodu. Interiér památky střeží před nezvanými hosty nejen bezpečnostní agentura, ale i umělohmotné slůně.
Foto: web obce Zahrádky
4. 4. 2012 10:00

Tři dny likvidovali hasiči na přelomu ledna a února 2003 požár zámku v Zahrádkách na Českolipsku. Za devět let od živelné pohromy z něj majitel, kterým je Karlova univerzita, udělal vzorovou Potěmkinovu vesnici. Z dálky vypadá barokní památka pěkně, zblízka se z ní ježí vlasy.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 52 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy