Vyhnaní Němci žalovali na Česko u OSN. Neuspěli

Tomáš Fránek
29. 11. 2010 11:15
Čtyřicet pět sudetských Němců chtělo, aby se jejich nároky zabýval výbor OSN
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Monika Horáková

Brno - Čtyřicet sedm bývalých československých občanů, kterým byl coby příslušníkům sudetoněmecké menšiny zabaven pro druhé světové válce majetek, neuspělo v dalším důležitém pokusu získat své domy zpět.

Stížnost vyhnaných Němců a jejich potomků označil Výbor pro lidská práva OSN za nepřijatelnou.

Po Evropském soudu pro lidská práva jde o druhé rozhodnutí uznávané zahraniční instituce, která nepřijala sudetskou stížnost.

Vyhnaní Němci ve stížnosti tvrdili, že je Česko diskriminuje. Tuzemským politikům vyčítali, že po roce 1989 nepřijali žádný zákon, který by umožňoval získat zpět sudetský majetek.

Je to zločin

"Byli jsme vyhnáni z vlasti a byl vůči nám použit princip kolektivní viny. Došlo také ke spáchání zločinu proti lidskosti," napsali ve stížnosti, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Výbor OSN - složený z osmnácti expertů - ovšem uznal jako rozhodující protiargument české vlády. Námitky Němců označil za nepřijatelné.

K zabavení majetku došlo podle výboru bezprostředně po druhé světové válce, zatímco Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, který umožňuje posílat stížnosti do OSN, Česko přijalo v letech 1975 a 1991.

Podle expertů OSN byla konfiskace majetku jednorázovým krokem a pak o lidských právech se na to nevztahuje. "Pakt nelze používat zpětně," rozhodl výbor OSN. "Konfiskace majetku je jednorázovým aktem, který nemá pokračující účinky."

Na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše přišly po válce v Československu až tři miliony sudetských Němců o majetek a občanská práva. To vytvořilo předpoklady pro jejich odsun.

Horší bylo nacistické násilí

Zástupci sudetských Němců se kromě zrušení těchto dekretů dožadují také zrušení amnestijního zákona, který v Československu umožnil promíjet excesy, jež poválečné vysídlování německé menšiny provázely.

Český prezident Václav Klaus uvedl, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích. Je podle něj frustrující, že se na tuto proporci a časovou posloupnost zapomíná.

Německo si podle německého prezidenta Christiana Wulffa musí být stále vědomé zločinů, které páchalo na českém národě, a za tato zvěrstva musí být zodpovědné. Německý prezident dnes současně uvedl, že nelze porovnávat tyto zločiny s tím, co se stalo v tehdejším Československu po skončení války.

"Na druhé straně si také myslím, že pokud už dnes uplynulo 65 let od konce druhé světové války, můžeme hovořit také o starých věcech, které v souvislosti s tím někdy nastaly," uvedl Wulff.

 

Právě se děje

Další zprávy