Výhled: Čeká nás nadprůměrně hezké září

Dagmar Honsová, Meteopress
31. 8. 2008 12:20
Loni v září už padal na Šumavě sníh
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Martina Běhounková

Praha - Zatímco loňské září bylo teplotně podprůměrné, letos čeká Českou republiku pravý opak. Školní rok začne s teplotami šplhajícími až k 28 stupňům Celsia. Projděte si týden po týdnu, jaký výhled nyní nabízejí meteogramy.

Období od 1.-10.9.

Oblačno až polojasno s občasnými přeháňkami, na frontách až zataženo s deštěm a místy s bouřkami. Po ránu ojediněle mlhy. Ranní teploty 16 až 11 °C. Denní teploty 23 až 28 °C, koncem období (7.-10.9.) do 20 °C.

První dekáda bude teplotně výrazně nadprůměrná.

Období od 11.-20.9.

Zpočátku období převážně polojasno, postupně až oblačno a místy s dešťovými přeháňkami. Po ránu místy mlhy nebo kouřmo. Ranní teploty 12 až 7 °C. Denní teploty 18 až 23 °C.

Druhá dekáda bude teplotně slabě nadprůměrná.

Období od 21.-30.9.

Polojasno až oblačno, místy s dešťovými přeháňkami. Ranní teploty 11 až 6 °C, při vyjasnění jen kolem 4 °C a přízemní mrazíky. Denní teploty 15 až 20 °C, přechodně až 22 °C.

Období jako celek předpokládáme teplotně: nadprůměrné (průměrná teplota v ČR 12,8 °C, v Praze 13,6 °C).

Období jako celek předpokládáme srážkově: průměrné (průměrný úhrn srážek 52 mm, v Praze 46 mm.

Porovnání se zářím 2007:

Loňské září bylo teplotně podnormální o 1,5 °C a srážkově velmi vydatné - spadlo 117 mm, což 224 % dlouhodobého normálu. Už 4. Září byly v horských oblastech Krkonoš a Šumavy pozorovány srážky sněhové, v Jeseníkách srážky smíšené. Na Sněžce po celý den teplota vzduchu nepřekročila -0,5 °C, na Lysé hoře +3 °C, na Šeráku +2 °C a na Churáňově +3,5 °C.

Foto: Aktuálně.cz
Měsíční předpověď připravila spolupracovnice Aktuálně.cz meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 3 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy