Vyhazov právníka Hasenkopfa z Hradu neplatí, potvrdil soud

ČTK ČTK
17. 9. 2014 13:14
Hrad dal Pavlu Hasenkopfovi výpověď kvůli údajným absencím v práci. Právník se rozhodl bránit soudně.
Pavel Hasenkopf.
Pavel Hasenkopf. | Foto: ČTK

Praha - Výpověď, kterou dostal od prezidentské kanceláře bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf, je neplatná. Rozhodl o tom pravomocně Městský soud v Praze. Hrad dal Hasenkopfovi výpověď poté, co se právník začal veřejně přít s prezidentem Milošem Zemanem a kancléřem Vratislavem Mynářem o autorství poslední amnestie, které popírá.

Hasenkopf byl poradcem exprezidenta Václava Klause, výpověď dostal za Klausova nástupce Zemana. Prezidentská kancelář výpověď zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi, Hasenkopf se však nyní úspěšně ubránil žalobou.

"V okamžiku, kdy mi doručí rozsudek, bych měl v zásadě nastoupit do Kanceláře prezidenta republiky s tím, že tady mě máte, a uvidíme, jak si s tím poradí. Udělat to musím," reagoval dnes Hasenkopf na své vítězství ve sporu. "Může to být docela legrace," odpověděl na dotaz ČTK, zda si dokáže představit další spolupráci s Mynářem.

Právník je v současné době zaměstnaný jako advokátní koncipient. Bude se tak muset rozhodnout, jaké práci dá přednost. S Hradem bude řešit i to, zda bude za uplynulý rok a půl žádat ušlou mzdu a v jaké podobě. Připustil, že dnešní rozhodnutí soudu ho překvapilo - čekal prý spíš, že odvolací senát spor vrátí k dalšímu projednání.

Podle prezidentské kanceláře Hasenkopf loni v dubnu nepřišel pět dní do práce a problémy s docházkou měl prý dlouhodobě. Právník s tím nesouhlasí, od zaměstnavatele navíc kvůli absencím nikdy nedostal písemnou výtku.

Právníkově žalobě v březnu vyhověl už Obvodní soud pro Prahu 1, který poukazoval na to, že zákoník práce pokládá okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď na hodinu, až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů. Rovněž označil za zvláštní, že sledování Hasenkopfovy pracovní docházky se dělo na "určitou zakázku" Mynáře. Hrad se proti rozsudku odvolal.

Odvolací soud dnes nečekaně argumentoval v Hasenkopfův prospěch především tím, že Hrad okamžitou výpověď správně nepředjednal s odbory. Právník, který členem odborů nebyl, přitom ve své žalobě tento nedostatek vůbec nenamítal.

"Věc necháme samozřejmě posoudit Nejvyšším soudem. Mám za to, že se z této kauzy stane precedenční záležitost, protože je to takový návrat k socialismu. Vysoce formální stránka - jednání s odbory - by nemělo v této fázi vývoje společnosti tak dalece prostupovat do pracovněprávních vztahů," uvedl zástupce Hradu Marek Nespala.

Soud podle něj vzkázal veřejnosti, že když lidem není přidělována práce tak, jak si představují, pak je v pořádku, když zůstanou doma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Model Kantar: Volby by v září vyhrálo ANO těsně před koalicí Spolu

Volby by v září podle modelu Kantar vyhrálo ANO s 24,5 procenta hlasů těsně před koalicí Spolu s 23 procenty. Piráti a STAN by měli 20,5 procenta, SPD 11,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy