Vyhazov právníka Hasenkopfa z Hradu neplatí, potvrdil soud

ČTK ČTK
17. 9. 2014 13:14
Hrad dal Pavlu Hasenkopfovi výpověď kvůli údajným absencím v práci. Právník se rozhodl bránit soudně.
Pavel Hasenkopf.
Pavel Hasenkopf. | Foto: ČTK

Praha - Výpověď, kterou dostal od prezidentské kanceláře bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf, je neplatná. Rozhodl o tom pravomocně Městský soud v Praze. Hrad dal Hasenkopfovi výpověď poté, co se právník začal veřejně přít s prezidentem Milošem Zemanem a kancléřem Vratislavem Mynářem o autorství poslední amnestie, které popírá.

Hasenkopf byl poradcem exprezidenta Václava Klause, výpověď dostal za Klausova nástupce Zemana. Prezidentská kancelář výpověď zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi, Hasenkopf se však nyní úspěšně ubránil žalobou.

"V okamžiku, kdy mi doručí rozsudek, bych měl v zásadě nastoupit do Kanceláře prezidenta republiky s tím, že tady mě máte, a uvidíme, jak si s tím poradí. Udělat to musím," reagoval dnes Hasenkopf na své vítězství ve sporu. "Může to být docela legrace," odpověděl na dotaz ČTK, zda si dokáže představit další spolupráci s Mynářem.

Právník je v současné době zaměstnaný jako advokátní koncipient. Bude se tak muset rozhodnout, jaké práci dá přednost. S Hradem bude řešit i to, zda bude za uplynulý rok a půl žádat ušlou mzdu a v jaké podobě. Připustil, že dnešní rozhodnutí soudu ho překvapilo - čekal prý spíš, že odvolací senát spor vrátí k dalšímu projednání.

Podle prezidentské kanceláře Hasenkopf loni v dubnu nepřišel pět dní do práce a problémy s docházkou měl prý dlouhodobě. Právník s tím nesouhlasí, od zaměstnavatele navíc kvůli absencím nikdy nedostal písemnou výtku.

Právníkově žalobě v březnu vyhověl už Obvodní soud pro Prahu 1, který poukazoval na to, že zákoník práce pokládá okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď na hodinu, až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů. Rovněž označil za zvláštní, že sledování Hasenkopfovy pracovní docházky se dělo na "určitou zakázku" Mynáře. Hrad se proti rozsudku odvolal.

Odvolací soud dnes nečekaně argumentoval v Hasenkopfův prospěch především tím, že Hrad okamžitou výpověď správně nepředjednal s odbory. Právník, který členem odborů nebyl, přitom ve své žalobě tento nedostatek vůbec nenamítal.

"Věc necháme samozřejmě posoudit Nejvyšším soudem. Mám za to, že se z této kauzy stane precedenční záležitost, protože je to takový návrat k socialismu. Vysoce formální stránka - jednání s odbory - by nemělo v této fázi vývoje společnosti tak dalece prostupovat do pracovněprávních vztahů," uvedl zástupce Hradu Marek Nespala.

Soud podle něj vzkázal veřejnosti, že když lidem není přidělována práce tak, jak si představují, pak je v pořádku, když zůstanou doma.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Pellegrini se postavil Ficovi. Vyzval ho, aby odešel z čela Směru

Místopředseda slovenské strany Směr-SD Peter Pellegrini vyzval jejího předsedu Roberta Fica, aby opustil svoji funkci. "Pan předseda má dnes poslední možnost, aby se vyhnul osudu Vladimíra Mečiara a Mikuláše Dzurindy. Pokud chce pan předseda Fico pomoci Směru a sociální demokracii na Slovensku, nastal čas odejít z čela strany," uvedl podle slovenských médií Pellegrini.

Fico zastával deset let i post slovenského premiéra. Funkci složil v roce 2018 při politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Fica po jeho demisi vystřídal v čele vlády Pellegrini, který už v minulých dnech projevil zájem také o převzetí vedení Směru-SD.

Zdroj: Zahraničí
před 18 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy