Vyhazov právníka Hasenkopfa z Hradu neplatí, potvrdil soud

ČTK ČTK
17. 9. 2014 13:14
Hrad dal Pavlu Hasenkopfovi výpověď kvůli údajným absencím v práci. Právník se rozhodl bránit soudně.
Pavel Hasenkopf.
Pavel Hasenkopf. | Foto: ČTK

Praha - Výpověď, kterou dostal od prezidentské kanceláře bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf, je neplatná. Rozhodl o tom pravomocně Městský soud v Praze. Hrad dal Hasenkopfovi výpověď poté, co se právník začal veřejně přít s prezidentem Milošem Zemanem a kancléřem Vratislavem Mynářem o autorství poslední amnestie, které popírá.

Hasenkopf byl poradcem exprezidenta Václava Klause, výpověď dostal za Klausova nástupce Zemana. Prezidentská kancelář výpověď zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi, Hasenkopf se však nyní úspěšně ubránil žalobou.

"V okamžiku, kdy mi doručí rozsudek, bych měl v zásadě nastoupit do Kanceláře prezidenta republiky s tím, že tady mě máte, a uvidíme, jak si s tím poradí. Udělat to musím," reagoval dnes Hasenkopf na své vítězství ve sporu. "Může to být docela legrace," odpověděl na dotaz ČTK, zda si dokáže představit další spolupráci s Mynářem.

Právník je v současné době zaměstnaný jako advokátní koncipient. Bude se tak muset rozhodnout, jaké práci dá přednost. S Hradem bude řešit i to, zda bude za uplynulý rok a půl žádat ušlou mzdu a v jaké podobě. Připustil, že dnešní rozhodnutí soudu ho překvapilo - čekal prý spíš, že odvolací senát spor vrátí k dalšímu projednání.

Podle prezidentské kanceláře Hasenkopf loni v dubnu nepřišel pět dní do práce a problémy s docházkou měl prý dlouhodobě. Právník s tím nesouhlasí, od zaměstnavatele navíc kvůli absencím nikdy nedostal písemnou výtku.

Právníkově žalobě v březnu vyhověl už Obvodní soud pro Prahu 1, který poukazoval na to, že zákoník práce pokládá okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď na hodinu, až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů. Rovněž označil za zvláštní, že sledování Hasenkopfovy pracovní docházky se dělo na "určitou zakázku" Mynáře. Hrad se proti rozsudku odvolal.

Odvolací soud dnes nečekaně argumentoval v Hasenkopfův prospěch především tím, že Hrad okamžitou výpověď správně nepředjednal s odbory. Právník, který členem odborů nebyl, přitom ve své žalobě tento nedostatek vůbec nenamítal.

"Věc necháme samozřejmě posoudit Nejvyšším soudem. Mám za to, že se z této kauzy stane precedenční záležitost, protože je to takový návrat k socialismu. Vysoce formální stránka - jednání s odbory - by nemělo v této fázi vývoje společnosti tak dalece prostupovat do pracovněprávních vztahů," uvedl zástupce Hradu Marek Nespala.

Soud podle něj vzkázal veřejnosti, že když lidem není přidělována práce tak, jak si představují, pak je v pořádku, když zůstanou doma.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.

Nepřetržitý pohyb vlků v Orlických horách dokazují stále přibývající nálezy takzvaných pobytových znaků. "Zimní pozorování stop prozradilo v oblasti přítomnost minimálně pěti vlků, zřejmě včetně dvou loňských vlčat. Převážná část pozorování byla letos v zimě na polské straně hranice, zatímco v dubnu a květnu přibývalo stop v Orlických horách," řekl Drapák.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí zrušil svou dnešní účast na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš je nyní v úřadu a věnuje se běžné agendě. Právu Babiš sdělil, že musel navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem

Babiše v Bratislavě v diskusním panelu týkajícím se ekonomického restartu Evropské unie zastupuje vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Pan premiér se omluvil z důvodu preventivního zdravotního vyšetření, které souvisí s akutními problémy, které nyní řeší," řekl dříve Vořechovský serveru Echo24.

před 1 hodinou

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy