Vydatný déšť zasáhl celé Česko, hladiny řek mírně stoupají

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2014 10:50
Déšť nebo přeháňky se v noci vyskytovaly na většině území České republiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Noční vytrvalý déšť rozvodnil malé toky na pěti místech v Pardubickém a Olomouckém kraji a na Vysočině. Na dvou měřicích stanicích hladiny vystoupaly na druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, další tři toky dosáhly jen prvního stupně bdělosti. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha meteorologů před vydatným deštěm platila v některých krajích do úterních 9:00, hladiny se ale ještě někde mohou zvýšit.

Druhého povodňového stupně dosáhl kolem půlnoci Černý potok ve Velké Kraši na Jesenicku a v úterý dopoledne Jevíčka v Chornici na Svitavsku. Na první povodňový stupeň se zvýšila hladina Úsobrnského potoka v Jaroměřicích na Svitavsku, říčky Novohradky v Luži na Chrudimsku a Oslavy v Dolních Borech na Žďársku.

Srážky začnou slábnout

"V následujících hodinách očekáváme postupné kulminace na zasažených tocích. Hladiny toků budou ještě rozkolísané s možností opětovných mírných vzestupů v závislosti na intenzitě srážek," uvedl dopoledne ČHMÚ. Na Jesenicku meteorologové očekávají vzestupy v dolních částech povodí. Večer by se měly s ustáváním srážek hladiny dostávat do normálu.

Výstraha ČHMÚ před vydatným deštěm byla vyhlášena i pro Královéhradecký a Moravskoslezský kraj, tam ale toky povodňových stupňů nedosáhly. Před extrémním stupněm nebezpečí meteorologové varovali okresy Jeseník a Bruntál. V oblasti Jeseníků spadlo za 24 hodin do dnešního dopoledne 40 až 75 milimetrů srážek, na Českomoravské vrchovině 20 až 40 milimetrů a v Drahanské a Zábřežské vrchovině 20 až 35 milimetrů, uvedl ČHMÚ.

Srážky mají v Česku podle předpovědi v úterý odpoledne postupně slábnout. Ve středu meteorologové očekávají déšť už jen místy v Čechách, ve čtvrtek pak ojedinělé přeháňky. Od středy se má také začít oteplovat.

Voda vytopila sklepy

Noční deště způsobily problémy například na Opavsku. Voda z potoka Jasénka po vydatném dešti vytopila v Hlučíně několik domů. Voda vnikla do přízemí, garáže či sklepů.

Voda se dostala například do domu, ve kterém jsou dvě bytové jednotky. V jedné zatopila přízemí a garáž. Ve druhé jednotce, která je o něco výše, zatopila jen sklepy. Dostala se i do nedaleko nově postaveného domku. "Tam vytopila přízemí," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Hasiči podle něj na místě zasahovali už během noci. Majitelům do bezpečí přeparkovali dva automobily, v garáži z dosahu vody zvedli zahradní traktůrek. "Navíc jsme nemohoucí důchodkyni vynesli z přízemí do prvního patra," uvedl mluvčí. Doplnil, že během dopoledne voda začala opadat.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy