Vydat, či nevydat Parkanovou? Podpora u kolegů oslabuje

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
14. 6. 2012 15:42
Poslanci se seznámili s policejním spisem a často uznávají, že je smysluplný
Vlasta Parkanová.
Vlasta Parkanová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zatímco se ve sněmovních kuloárech vedou debaty, zda vydat, či nevydat místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou (TOP 09) k trestnímu stíhání, ČSSD ji už vyzvala k rezignaci.

"Měl jsem možnost seznámit se s žádostí policie a budu hlasovat pro to, abychom sněmovně doporučili vydat poslankyni Parkanovou trestnímu stíhání," řekl předseda ČSSD a zároveň předseda imunitního výboru Bohuslav Sobotka.

Oficiálním stanoviskem většiny poslanců zatím je, že "bude záležet na doporučení imunitního výboru".

Poslanci, kteří vědí, o co se policie ve své žádosti opírá, většinou mluví o tom, že pro exministryni obrany je to problém.

Chybějící posudek na "cenu obvyklou"

"Mají to docela podchycené. Podstatou je, že jako ministryně obrany nenechala před nákupem armádních letounů CASA vypracovat posudek na `cenu obvyklou`. Bez ní měla být ta smlouva neplatná od počátku," říká jeden z opozičních poslanců obeznámený s podrobnostmi policejní žádosti.

"Tady hrozí sazba 5 až 12 let, je to tzv. škoda velkého rozsahu," doplňuje.

"Ona sama za to možná ani nemůže. Všichni víme, že ona jen podepisovala a všechno organizovali náměstci Barták a Fulík. Ona za to ale nese odpovědnost," nabízí svůj pohled další opoziční poslanec.

V ČSSD převládá názor, že by sněmovna měla svoji místopředsedkyni vydat. "Spoléháme v tom na ODS, myslím, že by mohli být pro."

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura nicméně říká, že on osobně bude pro vydání potřebovat jednoznačné doporučení mandátového a imunitního výboru "vydat", jinak by pro vydání nebyl.

Mandátový a imunitní výbor se sejde příští středu.

Řada pochybností

Samotný nákup letadel provázela už od počátku řada otazníků. Ministerstvo obrany vybralo stroje bez řádného tendru. Podle policie byl nákup předražený, škodu odhadla na 658 milionů korun.

"Armáda přitom chtěla spíše Spartany," říká k tomu stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček .

Kontrakt se společností Omnipol byl navíc podepsán jen den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do křesla ministra obrany. Vedle toho byla uzavřena i smlouva s firmou o servisní podpoře strojů.

S letadly CASA má ale armáda opakovaně problémy. Kvůli závadám dokonce nemohla od loňského října do letošního února vůbec létat.

Podle analýzy, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo obrany, však není možné smlouvy vypovědět.

"Zjednodušeně řečeno: tyto letouny CASA jsou v podstatě civilní letouny, jen natřené nazeleno, a při vojenském použití mají problémy," uzavírá debatu o přepravních letounech pro armádu jeden z poslanců za ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy