Fajáda jsme nevydali teroristům, ale úřadům, řekl Zeman. Obraťte se na ně, vzkázal Američanům

ČTK ČTK
8. 2. 2016 12:52
Výměnu Libanonce Alího Fajáda za pět unesených Čechů podpořil i prezident Miloš Zeman. Potvrdil to při návštěvě Plzeňského kraje, zároveň však zdůraznil, že Fajáda nevydali teroristům, nýbrž libanonským úřadům, jejichž je pravděpodobně zaměstnancem. Rozhořčené Spojené státy se tak mají s žádostí o vydání Fajáda obrátit na uvedené úřady, doporučil Zeman. Zároveň pochválil postup ministra zahraničí a spravedlnosti.
Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje
Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje | Foto: Vojtěch Marek

Plzeň - Prezident Miloš Zeman podpořil vydání Libanonce Alího Fajáda libanonským úřadům, nikoliv únoscům. Zeman to řekl při návštěvě Plzeňského kraje. Dopis od únosců pěti Čechů dostal podle svých slov před několika měsíci. Pokud chtějí Spojené státy žádat o Fajádovo vydání, mají žádat libanonské úřady, řekl prezident.

Zdůraznil, že Fajád není český občan, ale že je libanonský občan a že nebyl vydán teroristům, ale právě libanonským úřadům, "jejichž je mimochodem možná zaměstnanec".

V médiích se už dříve spekulovalo, že Fajád byl za unesené Čechy vyměněn. Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že podmínkou propuštění Čechů v Libanonu bylo to, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Jiní členové vlády se k tomu nevyjádřili.

"Já jsem se do této kauzy dostal tak trochu nevinně, protože jsem na Hrad obdržel dopis únosců, už před několika měsíci, a ten obsahoval návrh na výměnu těchto pěti zadržených lidí a Alího Fajáda," řekl Zeman.

Dopis konzultoval s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. "Doporučil jsem, aby se uskutečnilo vydání Alího Fajáda nikoliv těmto únoscům, ale libanonským úřadům," uvedl prezident. Věc pak 16. prosince konzultoval i s premiérem Bohuslavem Sobotkou se stejným doporučením.

O připravované výměně Zemana podle jeho slov informoval Zaorálek několik dní před uvolněním zajatých Čechů. V souvislosti s tím Zeman ocenil a pochválil Zaorálka. "Stejně tak bych chtěl ocenit ministra spravedlnosti (Roberta) Pelikána, který hájil české národní zájmy a nepodlehl vnějším tlakům," řekl Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy