Výbuch plynu na jihu Čech zranil pět lidí

ČTK ČTK
23. 7. 2009 9:12
Přední Výtoň (Českokrumlovsko) - Výbuch plynu z propan-butanové láhve v tábořišti v jihočeské osadě Frýdava poblíž Přední Výtoně na břehu lipenské přehrady zranil ve středu večer pět lidí, z toho tři těžce a dva lehce.

Všech pět zraněných bylo převezeno do popáleninového centra vinohradské nemocnice. Jeden člověk byl zraněn těžce, ostatní utrpěli popáleniny na pěti až dvaceti procentech těla.

K výbuchu došlo krátce před osmou hodinou v tábořišti, kde se nyní koná stanový tábor skautů, v jednom z velkých stanů o rozměrech šestkrát šest metrů.

Podle hasičů výbuch zranil vedoucí skautského tábora při výměně plotýnky.

"Vedoucí tábora prováděli večerní výměnu plotýnky z dvoukilové propan-butanové láhve za světelný nástavec. Při manipulaci byl uvolněn pojistný ventil, čímž z lahve začal unikat plyn," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

V bezprostřední blízkosti byl otevřený oheň a láhev vybuchla.

Děti zraněné nebyly

Pacienta s těžkými popáleninami transportoval do vinohradské nemocnice ihned po nehodě vrtulník. Další zranění byli nejprve ošetřeni v českobudějovické nemocnici. Dvě ženy pak byly na Vinohrady přepraveny rovněž vrtulníkem.

Mezi zraněnými jsou dva muži ve věku 33 let, věk ostatních se podle záchranářů pohybuje mezi 20 až 25 lety.

"Situaci záchranářům komplikovala i poloha tábořiště, které se nachází na břehu Lipna směrem k hranici, takže bylo nutno překonávat Lipno pomocí přívozu," vysvětlil ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý. Cesta okolo přehrady by podle něj byla příliš dlouhá.

Hasiči nabádají turisty v kempech, aby byli při manipulaci s plynovými lahvemi obezřetní.

"Pečlivě čtěte a dodržujte návod, veškerou manipulaci provádějte na volném prostranství, a to pouze ručně bez jakéhokoli nářadí. Protože pouze tak nedojde k uvolnění pojistného ventilu a následnému úniku plynu," dodala Matějů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy