Výborná zpráva z voleb: Paroubek ukázal, že je formát

Jan Lipold Jan Lipold
29. 5. 2010 21:44
Dvacet měsíců po oranžové tsunami ČSSD úplně propadla. Neuvěřitelné.
Odcházení zatím zvládl.
Odcházení zatím zvládl. | Foto: Ludvík Hradilek

Oranžová tsunami… nakonec pohřbila samy oranžové. Od totálního vítězství v krajských volbách říjnu 2008 uplynulo dvacet měsíců a sociální demokracie zničehonic klesla nejhlouběji za posledních patnáct let. Jak je to možné?

Klišé o „usnutí na vavřínech" je a není namístě. Navenek ČSSD v posledních měsících vynikala neuvěřitelnou činorodostí, dělala kampaň, vyjadřovala se desetkrát denně ke všemu. „Pracovala pro lidi". Pro „obyčejné lidi".

„Obyčejný člověk" je termín, o který se vedou akademické spory od té doby, co si ho ČSSD dala na plakáty. Vypadá to jako skvěle vymyšlený slogan, skoro každý se přece cítí trochu „obyčejný" a chce „lepší život". Jenže sociální demokraté přečetli myšlenky voličů špatně - obyčejného člověka si vyprojektovali takřka stejně jako komunisté, a nechali ho napospas svým sociálním slibům.

Oranžový tesil

Program ČSSD je až příliš levicový a staromódně opatrovatelský - a to se projevilo i ve výběru hlavních volebních taháků. Nebylo z nich moc jasné, kam oranžoví chtějí zemi vést, zato každý věděl, že chtějí rozdávat 13. důchody, zvýšit mateřskou a zrušit lékařské poplatky. Že to bude na voliče fungovat, vyšlo sociálním demokratům z průzkumů. A vyšlo jim to špatně.

Správnej tým v teplickém divadle, březen 2010. To už je minulost.
Správnej tým v teplickém divadle, březen 2010. To už je minulost. | Foto: Ludvík Hradilek

Vítězná porážka ČSSD má i jiné důvody. Třeba: Oranžová mapa třinácti krajů některým voličům uvízla v paměti a nechtěli ji vidět podruhé. Nebo: Image strany se přes kus poctivé snahy nepodařilo „omladit", a ani k Facebooku přisátý Zdeněk Škromach to nevytrhl. Stačilo vidět volební ántré ČSSD v teplickém divadle, toporné lídry pějící na pódiu s Michalem Davidem. „Papaláš" Paroubek taky nejmladší voliče zrovna netáhl. Ve srovnání se Schwarzenbergem a Johnem mu chybí charisma.

Výsledek 22 procent je pro stranu, která hýřila sebevědomím, katastrofální. Volební výsledky ČSSD od roku 1998 jsou: 32, 30, 32… a 22 procent. Ještě na začátku roku 2009 průzkum CVVM ukázal, že sociální demokraté by dostali jednou tolik!

Kulturní pokrok

Před čtyřmi lety, po prohraných volbách a Kubiceho zprávě, Paroubek zuřil. Volby zpochybnil, mluvil o únoru 48. Vzpomínáte?

Teď vyhrál, a přesto pochopil, že prohrál. Zachoval se na úrovni, porážku přiznal a odstoupil. Ukázal, že má formát. Ty, kdo si pamatují, jak se choval minule, překvapil. Velká změna.

Paroubkův odchod je výbornou zprávou letošních voleb. Ne proto, že by politika s Paroubkem byla neúnosná. Ale proto, že se Paroubek zachoval jako politik na výši. Neúspěch rovná se demise. Že by se opravdu poměry měnily k lepšímu?

ODS dopadla ve srovnání s rokem 2006 ještě hůř než socialisté. Jestli s nimi chce dál držet volební krok, musí i ona bezpodmínnečně sáhnout do soupisky své základní pětky.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

před 48 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy