Výbor: Vězení pro Týce? Jako by šel Černý sedět za tank

Markéta Žižková
27. 2. 2012 14:10
Podle instituce oba dva muži jen nekonvenčně vyjádřili svůj názor
Roman Týc krátce před nástupem do věznice.
Roman Týc krátce před nástupem do věznice. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Tresty pro Romana Smetanu a Romana Týce jsou zcela nepřiměřené, reaguje na nedávná rozhodnutí soudů Český helsinský výbor.

Ten se ohradil proti postupu státu v případech olomouckého řidiče MHD, který na plakáty politických stran dokresloval tykadla, a provokativního umělce, jenž vyměnil sklíčka u semaforů.

Výše trestů prý také ukazuje na pozvolnou změnu atmosféry ve společnosti. Podle organizace pro lidská práva oba muži jen nekonvečně vyjádřili své názory.

"Je to vyjádření, jež v sobě nese kromě poškození majetku (zanedbatelného) či jiného způsobení hmotné škody i další poselství. Umělecký a politický rozměr obou aktů je zřejmý a podle našeho názoru převažující," uvedla předsedkyně výboru Anna Šabatová.

Je to jak natření tanku narůžovo

Počin Romana Týce, vlastním jménem Davida Honse, navíc výbor přirovnal k události, která se stala před více než dvaceti lety, když David Černý nabarvil smíchovský tank narůžovo.

"Bez ohledu na postoj k natření tanku bylo už tehdy nepředstavitelné, že by na tento čin reagovala státní moc trestním stíháním jako na poškození majetku a nepřihlížela k jeho dalšímu rozměru uměleckému i politickému," sdělila předsedkyně.

Tresty, které mužům soudy uložily, jsou tak podle výboru zcela nepřiměřené. Týc nastoupil do vězení odpykat si svůj měsíční trest. Za mříže půjde i Smetana, který odmítl veřejně prospěšné práce i domácí vězení.

Státní orgány by se měly zamyslet, ne trestat

Výbor ve své tiskové zprávě také připomíná nový trestní zákoník účinný od roku 2010. Podle zásad v něm uvedených by prý bylo možné oba případy řešit v rovině práva správního nebo občanského, ne trestněprávního.

"Případně, pokud už se orgány činné v trestním řízení vydaly touto cestou, bylo možné upustit od potrestání, neboť žádný právem chráněný zájem společnosti nebyl ve skutečnosti podle našeho názoru ohrožen," dodala Šabatová.

Tyto kritické projevy občanů by podle výboru měly vést státní orgány k sebereflexi, a ne k udělování trestů.

 

Právě se děje

teď

Úterní útok střelce ve fakultní nemocnici v Ostravě má sedmou oběť. Zemřela těžce zraněná žena. Informovala Česká televize.

před 2 minutami

Český řidič, jenž v Německu riskantně předjížděl, dostal vězení

Na dva roky a tři měsíce do vězení dnes soud v německém Pasově poslal českého řidiče kamionu, který začátkem letošního roku v Bavorsku riskantně předjížděl a ohrozil protijedoucí autobus. Informují o tom bavorská média. Rozsudek není ještě pravomocný, obhájce pro 53letého muže žádal podmíněný trest.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Český řidič kamionu půjde za riskantní jízdu do vězení, rozhodl soud v Německu

Na dva roky a tři měsíce do vězení poslal ve čtvrtek soud v německém Pasově českého řidiče kamionu, který začátkem letošního roku v Bavorsku riskantně předjížděl a ohrozil protijedoucí autobus. Informují o tom bavorská média. Rozsudek není ještě pravomocný, obhájce pro 53letého muže žádal podmíněný trest.

před 14 minutami

Florbalistkám stojí v cestě do semifinále MS opět Posko

Opět v roli jednoznačných favoritek se postaví české florbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu proti Polkám. Narazí na ně v této fázi už počtvrté za sebou a vyhrály všech sedm dosavadních vzájemných zápasů při skóre 57:13. Duel začne v pátek v 16:00 v přímém přenosu ČT Sport. Vítěz se v sobotu utká o finále s lepším ze souboje mezi Švýcarskem a Lotyšskem.

Naposledy se český tým utkal s Polskem v únoru na kvalifikaci MS v Gdaňsku a vyhrál 5:2. Na šampionátu v roce 2017 v Bratislavě zvítězil 10:4. V české extralize v současné době působí z polského výběru útočnice Dominika Buczeková a Zuzana Krzywaková ve Vítkovicích.

"Budou hrát agresivní hru, mají šikovné holky i se zkušenostmi z naší ligy, co umí rozhodovat zápasy i u nás. Ale my musíme hrát naši hru a udávat tempo," řekla útočnice Adéla Bočanová, která byla i u minulých třech soubojů s Polskem ve čtvrtfinále.

Polky, které skončily na minulém MS sedmé, letos prohrály v základní skupině s Finskem 3:14, zdolaly Německo 4:1 a podlehly Švýcarsku 0:11.

Další zprávy