Výbor: Vězení pro Týce? Jako by šel Černý sedět za tank

Markéta Žižková
27. 2. 2012 14:10
Podle instituce oba dva muži jen nekonvenčně vyjádřili svůj názor
Roman Týc krátce před nástupem do věznice.
Roman Týc krátce před nástupem do věznice. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Tresty pro Romana Smetanu a Romana Týce jsou zcela nepřiměřené, reaguje na nedávná rozhodnutí soudů Český helsinský výbor.

Ten se ohradil proti postupu státu v případech olomouckého řidiče MHD, který na plakáty politických stran dokresloval tykadla, a provokativního umělce, jenž vyměnil sklíčka u semaforů.

Výše trestů prý také ukazuje na pozvolnou změnu atmosféry ve společnosti. Podle organizace pro lidská práva oba muži jen nekonvečně vyjádřili své názory.

"Je to vyjádření, jež v sobě nese kromě poškození majetku (zanedbatelného) či jiného způsobení hmotné škody i další poselství. Umělecký a politický rozměr obou aktů je zřejmý a podle našeho názoru převažující," uvedla předsedkyně výboru Anna Šabatová.

Je to jak natření tanku narůžovo

Počin Romana Týce, vlastním jménem Davida Honse, navíc výbor přirovnal k události, která se stala před více než dvaceti lety, když David Černý nabarvil smíchovský tank narůžovo.

"Bez ohledu na postoj k natření tanku bylo už tehdy nepředstavitelné, že by na tento čin reagovala státní moc trestním stíháním jako na poškození majetku a nepřihlížela k jeho dalšímu rozměru uměleckému i politickému," sdělila předsedkyně.

Tresty, které mužům soudy uložily, jsou tak podle výboru zcela nepřiměřené. Týc nastoupil do vězení odpykat si svůj měsíční trest. Za mříže půjde i Smetana, který odmítl veřejně prospěšné práce i domácí vězení.

Státní orgány by se měly zamyslet, ne trestat

Výbor ve své tiskové zprávě také připomíná nový trestní zákoník účinný od roku 2010. Podle zásad v něm uvedených by prý bylo možné oba případy řešit v rovině práva správního nebo občanského, ne trestněprávního.

"Případně, pokud už se orgány činné v trestním řízení vydaly touto cestou, bylo možné upustit od potrestání, neboť žádný právem chráněný zájem společnosti nebyl ve skutečnosti podle našeho názoru ohrožen," dodala Šabatová.

Tyto kritické projevy občanů by podle výboru měly vést státní orgány k sebereflexi, a ne k udělování trestů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy