Sněmovní kulturní výbor podpořil novelu zákona o audiovizi, která rozšiřuje podpory audiovizuálního průmyslu. O státní podporu by se podle ní mohli vedle filmařů ucházet také tvůrci animovaných děl či videoher. Předloha také zjednodušuje poskytování filmových pobídek pro zahraniční i české produkce na natáčení v Česku a zajišťuje jejich předvídatelnější financování. Výbor souhlasil také s upřesňujícím pozměňovacím návrhem poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS), který má upřesňovat podmínky pro poplatky za audiovizuální služby.
Podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) novela vychází z toho, jakým způsobem se v posledních letech proměnil audiovizuální trh a prostor, mimo jiné v důsledku nástupu on-line platforem. Baxa poslancům řekl, že se zástupci ministerstva v novele snažili najít shodu všech aktérů audiovizuálního sektoru, což se podle něj z výrazné části podařilo.
Novela mění nynější Státní fond kinematografie na Státní fond audiovize. Fond bude mít novou strukturu, přibude představenstvo, které se postará o tvorbu koncepcí. Čtyři samostatné rady fondu budou rozhodovat o podpoře projektů pro kinematografii, pro televizní díla, pro animovaná audiovizuální díla a videohry a pro infrastrukturu audiovize.
Předloha také upravuje poplatky, které jsou příjmem fondu. Odvody se budou hradit i ze služeb VOD (video on demand), jako jsou Netflix nebo Disney+. Dosud neplatily nic, pokud nesídlily v Česku. Poplatek by měl být nově dvě procenta z tržeb v České republice a 1,5 procenta k tomu navíc musí platformy investovat do lokálního obsahu formou takzvané přímé investice. Poplatky se také zvýší na dvě procenta v případě převzatého televizního vysílání a za kinematografické představení. Podporu videoher bude poskytovat fond vždy jako dotaci s podílem na zisku.