Výbor odročil Kalouskův výrok o "komunistickém fízlovi"

ČTK ČTK
23. 7. 2014 17:09
Sněmovní mandátový a imunitní výbor se bude podnětem poslance KSČM Zdeňka Ondráčka znovu zabývat v srpnu nebo v září.
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor ve středu odročil projednávání podnětu poslance KSČM Zdeňka Ondráčka na místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska kvůli výroku o "komunistickém fízlovi". Výbor chtěl oba poslance vyslechnout, byli ale omluveni.

Výbor pozve Kalouska a Ondráčka na příští jednání, které se uskuteční v srpnu nebo v září, řekla jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Oba jsou omluveni do 4. srpna. V srpnu by se výbor sešel podle Němcové v případě, pokud by i po tomto datu pokračovala nynější mimořádná sněmovní schůze. V opačném případě bude disciplinární řízení vůči Kalouskovi pokračovat až v září.

Komunistická mlátička

Debata s ostrými vyjádřeními se odehrála na červnové schůzi Sněmovny při projednávání předlohy ODS, podle které by šéfa finančního analytického útvaru ministerstva financí nejmenoval ministr, ale vláda na jeho návrh. Činnost útvaru by kontrolovala sněmovní komise.

"Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?" řekl v debatě podle stenozáznamu Kalousek.

Za Kalouska 10 000 pokuty

V minulosti dostal od výboru desetitisícovou pokutu za výroky na Kalouskovu adresu exposlanec ČSSD David Rath. Na schůzi Sněmovny tehdy řekl, že Kalousek asi není "úplně ve střízlivém stavu". Rath se pokutě bránil u soudů, neuspěl.

Výbor se ve středu zabýval i takzvanými majetkovými přiznáními poslanců a dalších lidí, kteří mají povinnost je do konce června podat. Přišla všechna, zhruba 15 z nich podle Němcové ještě obsahuje formální nedostatky.

Jde podle ní například o chybějící podpisy, chybná data nebo nevyplněnou kolonku, že je dokument adresován mandátovému a imunitnímu výboru. Potom, co autoři přiznání opraví, budou zpřístupněna ve sněmovním internetovém registru.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie evakuovala kvůli bytu s chemikáliemi dalších 50 lidí

Policisté v noci na úterý evakuovali ze Šámalovy ulici v brněnských Židenicích dalších 50 lidí kvůli velkému množství chemikálií, které nalezli v v jednom tamním bytě. V pondělí muselo ze stejného důvodu opustit své domovy 25 lidí.

Pyrotechnici v současné době odváží nebezpečné látky k likvidaci. Na twitteru o tom informovala policie. Policejní mluvčí Bohumil Malášek Českému rozhlasu řekl, že zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit.

Podle Maláška policisté dál prohledávají byt, kde policisté nalezli v pondělí mrtvého muže a velké množství chemikálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy