Výbor doporučil úřadům, aby prověřily, jak Hrad zachází s tajnými informacemi

ČTK Domácí ČTK, Domácí
3. 2. 2022 14:14
Bezpečnostní výbor sněmovny doporučil Národnímu bezpečnostnímu úřadu a archivní a spisové službě ministerstva vnitra provést kontrolu, jak se na Hradě dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací v období od začátku loňského roku do dnešního data. Poslanci k tomu dospěli po projednání případu skartování tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Sněmovní výbor schválil usnesení poté, co vyslechl informace od šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky i zástupců policie. "Výbor bere poskytnuté informace na vědomí a konstatuje, že neshledává postup BIS a Národní centrály proti organizovanému zločinu v rozporu s předpisy," stojí dále ve schváleném usnesení.

Hrad v reakci na usnesení výboru o tajné zprávě odkázal na svá předchozí vyjádření. Členové výboru mají podle něj možnost se sami seznámit s fakty.

Kancelář prezidenta republiky v posledních dnech potvrdila, že dokument skartovala, trvá ale na tom, že neporušila zákon. Trvá na obvinění, že BIS zaslala tajnou zprávu o Vrběticích v rozporu s platnou legislativou. Hrad tajné službě vyčítá, že neupozornila na potřebu rychlého předání prezidentu Miloši Zemanovi. Spis byl také podle Hradu nesprávně označen jako důvěrný, i když obsahoval dokument označený jako tajný.

Pracovníky Hradu tak měl vystavit nebezpečí, že budou nakládat s utajovanými informacemi, na které nemají prověření, tvrdí kancelář. BIS již dříve odmítla, že by byl dokument doručen "v hrubém nepořádku", jak kancelář tvrdí. Při doručení podle tajné služby došlo jen k drobné "administrativní chybě".

Sněmovní výbor pro bezpečnost navíc neshledal, že by postup BIS a Národní centrály proti organizovanému zločinu v případu utajované zprávy o explozích ve Vrběticích byl v rozporu s předpisy, jak tvrdí prezidentská kancelář.

Skartování dokumentu policisté podle serveru Respekt.cz a Radiožurnálu zjistili při prověřování, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Prezidentská kancelář v pondělním prohlášení potvrdila, že dokument skartovala.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je celá událost nešťastná a chce, aby se co nejrychleji vyjasnila. Nepřispívá to podle něj k důvěryhodnosti státu, řekl ve čtvrtek Fiala po tom, co sněmovní bezpečnostní výbor projednal jeho návrh na ustavení Michala Koudelky řádným ředitelem služby.

"Tu kauzu nebudu komentovat, probíhá vyšetřování. Považuji za nešťastné, že na veřejnosti spolu tímto způsobem komunikuje Hrad a BIS. To určitě nepřispívá k důvěryhodnosti státu vůči občanům," uvedl Fiala.

Dodal, že je třeba, aby spor rychle skončil a "věci se rychle vyjasnily". Napadání institucí státu navzájem podle něj na místě není, protože nepřispívá k politické kultuře a k důvěře občanů. "Určitě budu mít příležitost se o tom bavit s panem prezidentem," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy