Španělský Strom čarodějnic je Evropským stromem roku. Česká jabloň skončila sedmá

Španělský Strom čarodějnic je Evropským stromem roku. Česká jabloň skončila sedmá
1. místo: Španělsko, Tisíciletý dub z Leciny, Strom čarodějnic. Dub cesmínový, Huesca, Aragón, stáří 1000 let, 104 264 hlasů.
Legenda říká, že v dávných dobách čarodějnice osídlily pohoří Sierra de Guara, tančily zde a pořádaly slavnosti kolem dubu.
Tisíc let poté dub díky svému propojení s lidmi stále stojí v městečku Lecina s pouhými třinácti obyvateli. Sousedé si ho vybrali a dál u něj konají své oslavy.
2. místo: Itálie, Tisíciletý platan z Curingy. Platan východní, Sant'elia, Catanzaro, Kalábrie, stáří 1000 let, 78 210 hlasů.
Foto: Tree of the Year
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 17. 3. 2021 15:44
Tisíciletý dub z Leciny ze severu Španělska přezdívaný Strom čarodějnic zvítězil jako 11. Evropský strom roku. V anketě pořádané Nadací Partnerství získal více než 104 tisíc hlasů. Stříbro putuje do Itálie díky Tisíciletému platanu z Curingy. Bronz slaví získal pro Rusko Starověký platan. Česká favoritka Jabloň u Lidmanů skončila sedmá a nezopakovala tak loňské prvenství Chudobínské borovice.

Anketa Tree of the Year - Europe hledá už 11 let po celém starém kontinentu stromy s nejsilnějšími příběhy. Výsledky soutěže organizátoři slavnostně vyhlásili17. března 2021 v Bruselu.

Legenda Tisíciletého dubu z Leciny vypráví, že v dávných dobách čarodějnice osídlily pohoří Sierra de Guara, tančily zde a pořádaly slavnosti kolem dubu. Tisíc let poté dub díky svému propojení s lidmi stále stojí v městečku Alto Aragón s pouhými třinácti obyvateli. Sousedé si ho vybrali a dál u něj konají své oslavy. Je překvapivě blízko jejich domům, a ač je letitý, je stále živý. Tajemství nepochybně tkví v péči, v komunitě lecinských sousedů a nesmíme zapomínat na legendární čarodějnice.
 
Český zástupce, jabloň u Lidmanů z Machovské Lhoty nedokázala zopakovat úspěch Chudobínské borovice z předchozího ročníku, přesto nejmladší i nejmenší strom v evropském finále získal velkou podporu napříč republikou i za jejími hranicemi. Jeho příběh pomáhá i během pandemie díky akci Pečeme pro jabloň a pro zdravotníky.
 
"Vymysleli jsme, že spojíme republiku pomocí štrúdlů - vyzvali jsme lidi, aby zasílali fotografie těch, které upekli. Přišly jich desítky, nejen z Česka, ale i Evropy či Nového Zélandu. Štrúdly podpořily také zdravotníky v nemocnici, protože pandemická situace na Náchodsku nebyla vůbec příznivá. Narychlo jsme se domluvili s náchodskou nemocnicí a k sobotní kávě jsme díky místním nadšencům, kteří napekli 65 štrúdlů, mohli všem zdravotníkům předat zákusek," líčí Miroslava Soldánová z MAS Stolové hory, která strom do soutěže přihlásila. Energie, která vznikla během akce pečení pro zdravotníky vznikla a propojení dobrovolníků z celé republiky je pro ní, jak říká, tím největším vítězstvím.
 
V již 11. ročníku populární evropské soutěže získaly finalisté 604 544 hlasů. Hygienická opatření opět přesunula vyhlášení do online prostředí.

Loni se Evropským stromem roku stal český zástupce - Chudobínská borovice. Její strhující příběh, kdy vesnice Chudobín skončila na dně Vírské přehrady a přečkala pouze tato borovice, zaujal desítky tisíc hlasujících z celé Evropy. Nechala ostatní soupeře daleko za sebou a zvítězila o dvacet tisíc hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy