Španělský Strom čarodějnic je Evropským stromem roku. Česká jabloň skončila sedmá

Španělský Strom čarodějnic je Evropským stromem roku. Česká jabloň skončila sedmá
1. místo: Španělsko, Tisíciletý dub z Leciny, Strom čarodějnic. Dub cesmínový, Huesca, Aragón, stáří 1000 let, 104 264 hlasů.
Legenda říká, že v dávných dobách čarodějnice osídlily pohoří Sierra de Guara, tančily zde a pořádaly slavnosti kolem dubu.
Tisíc let poté dub díky svému propojení s lidmi stále stojí v městečku Lecina s pouhými třinácti obyvateli. Sousedé si ho vybrali a dál u něj konají své oslavy.
2. místo: Itálie, Tisíciletý platan z Curingy. Platan východní, Sant'elia, Catanzaro, Kalábrie, stáří 1000 let, 78 210 hlasů.
Foto: Tree of the Year
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 17. 3. 2021 15:44
Tisíciletý dub z Leciny ze severu Španělska přezdívaný Strom čarodějnic zvítězil jako 11. Evropský strom roku. V anketě pořádané Nadací Partnerství získal více než 104 tisíc hlasů. Stříbro putuje do Itálie díky Tisíciletému platanu z Curingy. Bronz slaví získal pro Rusko Starověký platan. Česká favoritka Jabloň u Lidmanů skončila sedmá a nezopakovala tak loňské prvenství Chudobínské borovice.

Anketa Tree of the Year - Europe hledá už 11 let po celém starém kontinentu stromy s nejsilnějšími příběhy. Výsledky soutěže organizátoři slavnostně vyhlásili17. března 2021 v Bruselu.

Legenda Tisíciletého dubu z Leciny vypráví, že v dávných dobách čarodějnice osídlily pohoří Sierra de Guara, tančily zde a pořádaly slavnosti kolem dubu. Tisíc let poté dub díky svému propojení s lidmi stále stojí v městečku Alto Aragón s pouhými třinácti obyvateli. Sousedé si ho vybrali a dál u něj konají své oslavy. Je překvapivě blízko jejich domům, a ač je letitý, je stále živý. Tajemství nepochybně tkví v péči, v komunitě lecinských sousedů a nesmíme zapomínat na legendární čarodějnice.
 
Český zástupce, jabloň u Lidmanů z Machovské Lhoty nedokázala zopakovat úspěch Chudobínské borovice z předchozího ročníku, přesto nejmladší i nejmenší strom v evropském finále získal velkou podporu napříč republikou i za jejími hranicemi. Jeho příběh pomáhá i během pandemie díky akci Pečeme pro jabloň a pro zdravotníky.
 
"Vymysleli jsme, že spojíme republiku pomocí štrúdlů - vyzvali jsme lidi, aby zasílali fotografie těch, které upekli. Přišly jich desítky, nejen z Česka, ale i Evropy či Nového Zélandu. Štrúdly podpořily také zdravotníky v nemocnici, protože pandemická situace na Náchodsku nebyla vůbec příznivá. Narychlo jsme se domluvili s náchodskou nemocnicí a k sobotní kávě jsme díky místním nadšencům, kteří napekli 65 štrúdlů, mohli všem zdravotníkům předat zákusek," líčí Miroslava Soldánová z MAS Stolové hory, která strom do soutěže přihlásila. Energie, která vznikla během akce pečení pro zdravotníky vznikla a propojení dobrovolníků z celé republiky je pro ní, jak říká, tím největším vítězstvím.
 
V již 11. ročníku populární evropské soutěže získaly finalisté 604 544 hlasů. Hygienická opatření opět přesunula vyhlášení do online prostředí.

Loni se Evropským stromem roku stal český zástupce - Chudobínská borovice. Její strhující příběh, kdy vesnice Chudobín skončila na dně Vírské přehrady a přečkala pouze tato borovice, zaujal desítky tisíc hlasujících z celé Evropy. Nechala ostatní soupeře daleko za sebou a zvítězila o dvacet tisíc hlasů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy